روزنوشت ارشد ۹۶کاش زودتر می‌گفتید!

کاش زودتر می‌گفتید!

داوطلبان رشته مدیریت اجرایی چه باید بکنند.

دفترچه نام‌نویسی آزمون ارشد ۹۶ را که دیدم، اندکی جا خوردم و گمان نمی‌کردم به این راحتی‌ها، بتوانند رشته معلوم‌الحال مدیریت اجرایی را حذف کنند و سه چهار ماه مانده به کنکور، تعداد قابل توجهی از داوطلبان کنکور ارشد را لِنگ در هوا رها کنند. کاش متولیان وزارت علوم و سازمان محترم سنجش، حتی به صورت ظاهری هم که شده، نشان می‌دادند که متولی واقعی امر آموزش و سنجش جوانمردانه، و نگران حال و روز جوانان بی‌نوای ایرانی هستند و برای عُمر و احساس‌شان ارزش قایل‌اند؛ که علی‌الظاهر نیستند!

شرایط ذهنی بیشتر داوطلبان کنکور ارشد مدیریت و مدیریت اجرایی در دو سه سال اخیر تغییر کرده است، و بیشترشان فرض می‌کنند برای کسب رتبه مرغوب، نباید کمتر از شش ماه بخوانند؛ که اگر کمتر بخوانند، کلاه‌شان پسِ معرکه است؛ که راستش، نیست. بین خودمان بماند که سه چهار ماه درس‌خوانی دُرست برای کسب رتبه‌ای دُرست و درمان در کنکور ارشد مدیریت و مدیریت اجرایی کفایت می‌کند؛ اما قبول دارم که چنین حرفی برای بیشتر داوطلبان مقبول و منطقی نیست!

رشته مدیریت اجرایی، موجود بی‌هویتی بود که به طور ناقص از EMBA تقلید شده بود. مؤسسه‌ها و دانشگاه‌های آدمیزادی ینگه دنیا، دو گرایش MBA و EMBA را برگزار می‌کنند؛ که گرایش MBA بیشتر برای مهندسانی که وارد حوزه مدیریت شده‌اند، و گرایش EMBA به طور ویژه برای مدیرانی طراحی شده است که حداقل پنج سال سابقه مدیریت در شرکتی با گردش مالی بالا داشته و با پرسش‌های متعدد و متنوعی برای مدیریت بهتر روبرو شده است و پاسخ‌شان را جست‌وجو می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌های برتر دنیا که دوره MBA برگزار می‌کنند، در واقع دوره EMBA برگزار می‌کنند؛ و داوطلبان این گرایش‌ها باید ثابت کنند که توان مدیریتی دارند، باید ثابت کنند که هوش و استعداد لازم را برای این دوره دارند؛ و باید ثابت کنند که با پرسش‌هایی کلیدی و عمیق مواجه هستند و حاضرند برای دریافت پاسخ‌های دُرست، جان‌شان را فدا کنند!

گرایش مدیریت اجرایی (EMBA) در ایران ناقص متولد شده است؛ چرا که ماهیت دوره مدیریت اجرایی از اساس آکادمیک نیست و تجربه‌محور است. آمار دُرستی ندارم؛ اما بیشتر مخاطبان رشته مدیریت اجرایی در ایران متشکل از دانشجوهایی است که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند، و سابقه کار مدیریتی ندارند، یا از درس‌های محاسباتی مانند ریاضی و آمار و پژوهش عملیاتی و امثالهم فراری‌اند؛ و می‌خواهند با مطالعه سه چهار درس حفظی، راهی به دانشگاه پیدا کنند. بین خودمان بماند که اگر پذیرش در تمام رشته‌های مدیریت و مدیریت اجرایی مستلزم مصاحبه آدمیزادی بود، تعداد داوطلبان رشته‌های مدیریتی، این‌قدرها نبود؛ و نباید هم باشد!

حذف دُرست گرایش مدیریت اجرایی از گردونه کنکور ارشد، ضعف سازمان سنجش در اعمال تغییرات ناگهانی رشته‌ها، گرایش‌ها، درس‌ها و تغییر ضرایب را توجیه نمی‌کند. سازمان سنجش، مانند موجود کور و کَر و لالی است که تلاش می‌کند با ایما و اشاره صحبت کند؛ و احمقانه، منتظر است تمام مخاطبان، اصل پیام را بی‌کم و کاست دریافت کنند. سال‌های سال است که رویه سازمان سنجش همین است؛ و به غلط، تمام توانش را صرف بهبود فنی آزمون‌ها کرده است؛ و نمی‌داند یا خودش را به ندانستن زده است که باید با خیل عظیم داوطلبان گفت‌وگو و حتی اقناع‌شان کند. می‌دانم مزخرف می‌گویم؛ چراکه، سازمان سنجش، یکی مثل خودمان است که گفت‌وگو را بلد نیستیم. خاک بر سر خودمان و خودشان!

داوطلبان گرایش مدیریت اجرایی، چهار راه در پیش دارند.

یک، به رشته خودشان بازگردند.

دو، به یکی از گرایش‌های مدیریت مهاجرت کنند.

سه، به گرایش کسب‌وکار (MBA) مهاجرت کنند.

چهار، قید کنکور امسال را بزنند و برای سال بعد یا سال‌های بعدتر بخوانند.

البته راه پنجمی هم هست و می‌توانند عطای کنکور را به لقایش بسپارند و پِی زندگی‌شان بروند!

البته، می‌دانم که بیشتر داوطلبان روانه رشته مدیریت می‌شوند و کمترشان گزینه‌های دیگر را انتخاب می‌کنند. نکته حیاتی در این هاگیر واگیر برای مدیریت‌ها، انتخاب گرایش دُرست مدیریت، و مهم‌تر از آن، انتخاب دُرست درس‌ها و چیدمان دُرست‌شان است.‌ به دوستانی که قصد دارند به وادی مدیریت مهاجرت کنند پیشنهاد می‌کنم درس‌ها را فارغ از زمان موجود، اولویت‌بندی کنند؛ اما در انتخاب تعداد و چیدمان درس‌ها چند نکته را لحاظ کنند. پیش‌تر در مطلبی دیگر عرض کرده بودم که دوستانی که برای رتبه‌های تک‌رقمی و دو رقمی مرغوب تلاش می‌کنند حداقل باید شش درس را مطالعه کنند. دوستان دیگر به فراخور کاهش اهمیت رتبه، می‌توانند تعداد درس‌ها را کم کنند. این موضوع شامل حال شما دوستان نیز می‌شود. برای وقتی که صرف مطالعه درس‌های دانش و مسایل روز، زبان فارسی و جی‌مت کردید متأسفم؛ اما خیال‌تان آسوده باشد که به قدر کفایت برای کسب رتبه‌ای دُرست و درمان فرصت دارید. فقط باید با درایت و طمأنینه، درس‌ها را دُرست اولویت‌بندی کنید، و تعداد مناسبی از آنها را در سبد درسی‌تان بچینید، و دُرست بخوانیدشان. لازم نیست در مصاحبه با وب‌سایت مدیر، نامی از من ذکر کنید؛ همین‌که رتبه‌تان راضی‌تان کند کفایت می‌کند!!!

بدانید و آگاه باشید که درس‌های اقتصاد خُرد، آمار و مدیریت اسلامی را به هیچ وجه نباید حذف کنید. البته خواستم ریاضی را هم بگویم، اما از ترس دوستان ریاضی‌گریز، نگفتم. درباره کتاب‌ها و منابع دیگری که می‌توانند کمک‌تان کنند،‌ در تحلیل درس و معرفی منابع، به قدر کفایت صحبت کرده‌ام. جای اینکه استرس بگیرید، درس‌ها را اولویت‌بندی کنید. از من نشنیده بگیرید که منابع بی‌نظیری در فضای رشته مدیریت پیدا می‌کنید؛ پس، حداقل در این‌باره نگران نباشید.

اگر فرصتی دست داد، باز هم در این‌باره می‌نویسم!

22 فکر می‌کنند “کاش زودتر می‌گفتید!

 1. sha@

  سلام. این سوال من شاید خیلی عجیب به نظر برسه اما خواستم نظر شما رو هم بدونم. من امسال مدیریت اجرایی شبانه شهرستان قبول شدم و نرفتم. حالا خانواده دارن فشار میارن که تلاشم رو بکنم بلکه همون شبانه شهرستان رو بتونم نیمه دوم برم. به نظرتون چقدر احتمال داره که دانشگاه این قضیه رو بپذیره و اینکه آیا برای رشته ای که دیگه نیست این کار عاقلانه ایه؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. این موضوع را باید از دانشگاه محل پذیرش‌تان جویا شوید. مطلع نیستم!

   دو. درخواست دوباره برای این رشته به شرایط خودتان بستگی دارد. آیا باید در همان شهرستان بخوانید یا محدودیتی در این‌باره ندارید، و امثالهم. متأسفم که نمی‌توانم نسخه‌پیچی کنم.

   ارادت // جواد زارعی

 2. shadmehr

  اصلاحیه مدیریت اجرایی رو خوندید استاد ؟؟؟

  یعنی مدیریت اجرایی برگشت ولی در قالب رشته کسب و کار ؟؟؟

  یعنی با دروس اجرایی کسب و کار میتونیم انتخاب کنیم؟؟؟؟

  عجب!!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. گرایش مدیریت اجرایی که به قطع حذف شده است!

   دو. راستش، اطلاعیه اصلاحی سازمان سنجش را از اساس درک نکردم؛ اما برداشتم این نبود که اجرایی برگشته است. شاید منظورشان همان باشد که منظور نظرتان است و قرار است مدیریت اجرایی را در بطن مدیریت کسبُ‌وکار پذیرش کنند. پیشنهاد می‌کنم به سنجش زنگ بزنید و دقیق‌تر بپرسید.

   سه. رشته مدیریت کسبُ‌وکار همچنان شناور است. پیشنهاد می‌کنم این رشته را به عنوان رشته دوم انتخاب کنید.

   ارادت // جواد زارعی

 3. پری

  ای خدا ما آب در هاون کوبیدیم دوباره تغییر رشته بگیریم وکتاب بخریم و…..

  انگار فقط وقت خودشون ارزش داره نه وقت ما

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   هنوز کنکور برگزار نشده و به طور قطع نمی‌شود در این‌باره صحبت کرد. اما، پیش‌بینی می‌کنم بیشتر تست‌ها از منابع رایج سازمان سنجش انتخاب شوند.

   ارادت // جواد زارعی

 4. حدیث

  سلام اقای زارعی من میخواستم مدیریت اجرایی شرکت کنم که متاسفانه حذف شد حالا میخوام مدیریت بازرگانی کنکور بدم ومیخوام دانشگاه هرمزگان هم قبول بشم من لیسانس ریاضی دارم ودرس های ریاضی و آمار و پژوهش هم برام راحته خوندنش با توجه به وقت کمی که دارم میشه به من کمک کنید که الان از کجا شروع کنم ؟من با بقیه ی درس ها به غیر از تیوری مدیریت اشنایی ندارم که البته تیوری هم زیادنخوندم.شیوه ی اولویت بندی درس ها هم میدانم اما چون وقت کمی دارم و راجع به درس ها اطلاعی ندارم از شما خواهش میکنم لطف بفرمایید به من کمک کنید. ممنون از شما.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. حتی اگر یک هفته هم فرصت داشته باشید، اولویت‌بندی درس‌ها ضروری است. پس، الویت‌تان را همین‌جا درج کنید تا بتوانیم درباره‌شان صحبت کنیم.

   دو. چهار ماه فرصت دارید که زمان کمی نیست!

   ارادت // جواد زارعی

   1. حدیث

    با سلامی دوباره خدمت شما و ممنون که جواب منو دادید من درس ها رو اولویت بندی کردم به این صورت:

    کلیدی:ریاضی و امار

    اصلی:بازاریابی و مدیریت اسلامی

    کمکی:تیوری مدیریت و اقتصاد خرد

    حذفی:پژوهش عملیاتی و اقتصاد کلان و زبان

    در مورد درس پژوهش با توجه به مطلبی که در سایت گذاشته بودید کلا تصمیم به حذف ان گرفتم در مورد زبان کلاس میروم اما نه برای کنکور بخاطر همین فکر میکنم در لیست حذف باشه بهتره چون ریسک پاسخگویی ان بالاست.

    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که ایا درست اولویت بندی کرده ام یا خیر؟

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. اولویت درس بازاریابی برای داوطلبان گرایش بازرگانی کلیدی است!

     دو. حداقل، یکی از درس‌های کمکی را باید به طبقه درس‌های اصلی منتقل کنید. پیشنهادم، اقتصاد خُرد است.

     سه. سطح زبان‌تان را نمی‌دانم. اگر زیر متوسط است؛ که باید حذف شود. از این رو، اولویت‌بندی زیر را پیشنهاد می‌کنم:
     کلیدی‌ها: ریاضی + آمار + بازاریابی
     اصلی‌ها: مدیریت اسلامی + اقتصاد خُرد
     کمکی‌ها: تئوری‌های مدیریت

     امیدوارم وضعیت‌تان را دُرست ارزیابی کرده باشید؛ اما اگر فرصتش را دارید و به رتبه‌ها دورقمی یا سه‌رقمی مرغوب فکر می‌کنید، بهتر است درس تئوری‌های مدیریت را نیز به طبقه اصلی‌ها منتقل کنید.

     ارادت‌مند // جواد زارعی

     1. حدیث

      واقعا ممنونم از اینکه انقدر زود جواب بنده رو دادید…

      من میخوام دانشگاه هرمزگان قبول بشم بنظرتون برای قبول شدن در این دانشگاه احتیاجی هست رتبه ۲ رقمی داشته باشم که به همین خاطر تیوری مدیریت را هم اصلی بخونم؟

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      نه والله! برای روزانه دانشگاه هرمزگان گمان می‌کنم رتبه ۵۰۰ تا ۸۰۰ کفایت می‌کند. هر چند توصیه می‌کنم خودتان را برای کسب رتبه ۳۰۰ تا ۵۰۰ مهیا کنید، که اگر وزارت علوم، سهمیه‌بندی پذیرش گرایش‌ها را ترکاند، زندگی‌تان هوا نشود؛ و با خیالی آسوده بروید و ارشدتان را بخوانید!

      توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 5. حمید

  سلام جواد عزیز. طبق اطلاعیه سازمان سنجش به غیر از زبان و جی مت از بین سبد تئوری، دانش و فارسی و سبد ریاضی ها میشه یکی رو انتخاب کرد. من خودم حدود یک ماهه خوندنو برای مدیریت شروع کردم و با توجه به فضایه رقابتی MBA که حرف اول رو ریاضی میزد اصلن بهش فکر نمی کردم اما وقتی این شرایط پیش اومد دارم بهش فکر می کنم. به نظر شما ریسک رتبه خوب در مدیریت بیشتره یا در MBA باتوجه به شرایط جدید؟ اصن پیشنهاد شما چیه؟ با این توضیح که تا الان تئوری رو خوب پیش بردم که برای هردوش کلیدیه.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. بدیهی است که کسب رتبه در رشته مدیریت به مراتب از دیوانه‌خانه MBA آسان‌تر است؛ و فُرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای پذیرش مهیاست. اگر قصد MBA دارید که فقط شریف و باقی دانشگاه‌ها مفت نمی‌ارزند. اگر قصد مدیریت دارید تهران و علامه و بهشتی و تربیت‌مدرس می‌توانند جزو انتخاب‌های شما باشند.

   دو. پیشگو نیستم که MBA یا مدیریت را به شما پیشنهاد کنم. خودتان باید تحقیق کنید و تکلیف‌تان را مشخص کنید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 6. حدیث

  سلام اقای زارعی و با تشکر از اینکه وقت میگذارید و جواب سوالات ما رو میدین من در مورد کتاب اقتصاد خرد دکتر نظری یه سوالی داشتم و اینکه من ویرایش سوم این کتاب که سال ۹۳ چاپ شده دارم ایا با ویرایش امسال فرقی داره؟یا فقط طراحی جلد تغییر کرده؟

  باز هم ممنون از پاسخگویی شما

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب در نسخه جدید، قدری بهتر شده است؛ اما مطالعه همان کتاب همراه با مطالعه تست‌های چهار پنج سال اخیر بسیار نافع است.

   ارادت // جواد زارعی

 7. shadmehr

  سلام استاد. ببخشید یه سوالی داشتم. شما درباره موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی چیزی میدونید ؟ چه نوع دانشگاهیه؟ من مدیریت دولتی میخوام شرکت کنم تو سایت مدیر دیدم با رتبه های حدود ۲۶۰ اینجا قبول شدن. اگه میشه دربارش توضیحی بدید ممنونتون میشم. با تشکر و سپاس بی کران.

 8. اکبر سلطان زاده

  با سلام خدمت جناب زارعی عزیز
  امروز یهویی هوای  اینو کردم که  مثل پارسال  زمانی که برای کنکور میخوندم به  ارشدباز یه سری  بزنم و یه نگاهی به مطالب ارزشمندش بخونم . در ابتدا یه مطلبی به چشم خورد که نوشته بودید یه تعداد فکر می کنن نباید کمتر از ۶ماه بخونند در تایید  این حرف میخواستم  بگم خود من پارسال فقط ۳ماه  خوندم اونم یک ماهش همینجوری سرسری گذشت و لی دوماهش رو با دقت و تمرکز تمام بر روی ۴ درس اصلی خوندم و تو کنکورم فقط اون ۴ درسو زدم که به امید خدا موفق شدم و با رتبه ۴۰۰ مدیریت استراتژیک  دانشگاه تبریز رو زانه قبول شدم. از شما بابت وبسایت خوبتون نهایت قدردانی رو می کنم  چون واقعا  پارسال وبسایت شما مایه دلگرمی من بود  همانطور که  خودتان بهتر از من  اطلاع دارید  تو دوران پر استرس کنکور هیچ چیز بهتر از یک منبع دلگرمی و قوت قلب دهنده نیست که  مطالب  پر گهر شما به نحو احسن این رسالتو در حق ما ادا کردند.  از خداون منان برایتان موفقیت و سر بلندی در تمام مراحل را  ارزو میکنم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. موفقیت‌تان را تبریک می‌گویم و خوشحالم که تلاش‌تان به نتیجه رسیده است.

   دو. سه ماه به کنکور ارشد مانده است و دوست دارم هر روز یا یک روز در میان، مطلبی مختصر و مفید برای دوستان بنویسم، که بخوانند و بدانند که در دوردست‌ها، هستند آدم‌هایی که، بی‌مُزد و منّت، به داوطلبان کنکوری فکر می‌کنند و برای موفقیت‌شان دعا و تلاش می‌کنند. حیف که فرصتم محدود است و هنوز نوشتن را آغاز نکرده‌ام.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *