روزنوشت ارشد ۹۵کتاب تئوری مدیریت پرچ

کتاب تئوری مدیریت پرچ

کم‌غلط‌ترین منبع کنکور ارشد برای تمرین تست‌ها

قاطبه نویسندگان کتاب‌های تست کنکور مدیریت مانند کتاب تئوری مدیریت پرچ عادت کرده‌اند که کتاب‌شان را به طور سالانه، بعد از برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری، بروز کنند. یعنی، تست‌های جدید را همراه با پاسخ‌های تشریحی به انتهای کتاب‌شان اضافه می‌کند. کتاب‌های جامع هر سه چهار سال یک‌بار برای رفع مشکلات ویرایشی یا پوشش منابع جدید بروز می‌شوند؛ و البته کتاب‌هایی هم هستند که یا بروز نمی‌شوند یا به طور مشخص از جریان بازار عقب مانده‌اند. کتاب تست جناب پرچ، مهم‌ترین محصول مکتوب ایشان است که سه ویژگی دارد:

یک. تست‌ها مبتنی بر ماهیت‌شان طبقه‌بندی شده‌اند. از این رو، داوطلبان می‌توانند همراه با مطالعه هر فصل، تست‌ها را هم تمرین کنند.

دو. پاسخ تست‌ها کم‌غلط یا شاید بی‌غلط است. یعنی مخاطبان پاسخ‌ها را با اعتماد کامل می‌خوانند و خوب می‌دانند آن‌چه دریافت می‌کنند بهترین پاسخ ممکن است.

سه. پاسخ‌ها واقعا تشریحی هستند. یعنی فرصتی دیگر برای مرور درس‌ها در بطن هر پاسخ فراهم شده است که برای داوطلبان غنیمت است!

Perech_MGM_TestBook_920715

شیوه آموزش کتاب مجموعه سؤالات طبقه‌بندی شده تئوری مدیریت که توسط مهربان‌نشر منتشر شده است به طور عام تابع شیوه یادگیری نقطه‌ای و به طور خاص از شیوه یادگیری مبتنی بر پرسش تبعیت می‌کند، چرا که ابتدا تست را مطرح می‌کند و فرایند تدریس مفهومی و ذکر نکته‌ها را در بطن پاسخ ارایه می‌کند. به ضرس قاطع و مبتنی بر تجربه‌های عملی می‌گویم که پیروی از شیوه یادگیری مبتنی بر طرح پرسش اگر به درستی دنبال شود، هم سطح درک مفهومی را بالا می‌برد و هم دامنه مهارت در فهم نکته‌های مستتر در بطن و شیوه حل‌شان را توسعه می‌دهد.

چگونگی استفاده از یادگیری مبتنی بر پرسش مشخص می‌کند که یادگیری؛ نقطه‌ای یا ترکیبی است. یادگیری نقطه‌ای زمانی شکل می‌گیرد که همین کتاب را بدون مطالعه مفاهیم پایه تئوری مدیریت باز کنیم و تمامی تست‌ها را به طور کامل مطالعه کنیم و حتی تست‌ها را یکی دو مرتبه تمرین کنیم. اگر شاکله و قالب تست‌ها در آزمون ارشد سال جاری تغییر نکند، شک ندارم که تست‌های درس تئوری مدیریت را با مطالعه همین کتاب می‌شود بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پاسخ داد. نخواستم اغراق کنم، اما تا ۴۰ درصد هم ممکن است!

حال به آزمونی فکر کنید که تغییری مختصر در ادبیات یا مدل طراحی تست‌هایش رخ داده است. در این مورد شک ندارم که نمی‌شود بیش از چهار پنج تست را به درستی پاسخ داد. نه اینکه پاسخ‌دهی ممکن نیست نه، اما مغزی که با شیوه نقطه‌ای تربیت شده است در تشخیص تست‌ها و فراخوانی پاسخ‌ها به درستی رفتار نمی‌کند!

راستش بیشتر کتاب‌های آموزشی و علی‌الخصوص کتاب مجموعه سؤالات طبقه‌بندی شده تئوری صامت هستند و شیوه استفاده از آن‌هاست که مشخص می‌کنند باید در کدام بستر یادگیری معنا شوند. به بیان دیگر؛ کافی است کتاب سبک‌وزن و کم‌حجم «اصول مدیریت» دکتر رضاییان یا کتاب درست و درمان «مبانی مدیریت» رابینز را به شیوه مطالعه بهره‌ورانه درس‌خوانی کنید و سپس کتاب تست‌های دکتر پرچ را به عنوان منبع شفابخش درس تئوری مدیریت آغاز کنید. شک ندارم داستان درس «تئوری مدیریت» را به شکلی دیگر روایت خواهید کرد و حتی اگر مدل طراحی تست‌ها و ادبیات‌شان هم تغییر کنند، نتیجه‌ای مطمئن در آزمون سال جاری کسب خواهید کرد، ‌بی‌شک!

کتاب تئوری مدیریت پرچ

تست‌های سال‌های ۷۰ تا ۹۳ را می‌توانید به طور یک‌جا از انتشارات نگاه دانش ابتیاع کنید که علی‌الظاهر پاسخ‌های درس تئوری را جناب جلیلیان تهیه کرده‌اند. تفاوت کتاب دکتر پرچ با منبع مذبور در شیوه پاسخ‌گویی به تست‌هاست. جناب دکتر سید جوادین (جناب جلیلیان) در کتاب اول؛ تست‌ها را به ترتیب و به شیوه استاندارد پاسخ گفته است که در موضع خود عالی است، اما مهرداد پرچ در کتاب مجموعه سؤالات طبقه‌بندی شده تئوری مدیریت انتشارات مهربان‌نشر، هر تست را بهانه‌ای برای تدریس مشروح درس تئوری مدیریت فرض کرده است. از این رو؛ نتیجه‌ای که می‌شود از این دو کتاب انتظار داشت اندکی متفاوت است. شیوه‌ای که دکتر پرچ در تهیه و تألیف کتاب در پیش گرفته است شرایط مناسبی برای یادگیری ترکیبی (شبکه‌ای) مهیا می‌کند. نثر کتاب برای قاطبه خوانندگان مناسب است، اما به شخصه ترجیح می‌دادم از نثر سلیس‌تری استفاده شود. اما گمان نمی‌کنم این موضوع مشکلی برای خواننده ایجاد کند. تأکید می‌کنم که این کتاب؛ منبع مناسبی برای یادگیری مبانی درس تئوری مدیریت نیست و باید همراه با یک کتاب جامع یا در کنار کتاب‌های مرجع مطالعه شود!

24 فکر می‌کنند “کتاب تئوری مدیریت پرچ

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کتاب مدیریت منابع انسانی جناب اسفندیار سعادت؛ منبع اصلی و استاندارد برای بحث منابع انسانی در سازمان است. می‌شود همین کتاب را برای کنکور ۹۴ شخم زد و نیز؛ می‌شود از فصل‌های منابع انسانی کتاب جامع تئوری مدیریت (دو جلدی) دکتر سید جوادین استفاده کرد که تمامی حوزه تئوری‌های مدیریت و سازمان را پوشش داده است. کتاب تئوری مدرسان شریف هم هست که در قیاس با منابع دیگر؛ جامعیت قابل قبولی دارد.

   دو. سهم تست‌های منابع انسانی با توجه به کاهش تعداد تست‌های تئوری مدیریت؛ به دو تا سه تست محدود شده است و به زعم برخی بزرگواران ارشد مدیریت، نیازی به مطالعه کتاب دکتر سعادت نیست و تأکید می‌کنند که کتاب‌های نکته و تست برای پوشش این بحث کفایت می‌کند. راستش؛ من هم با این نظر موافقم!

   سه. نوع استفاده از کتاب‌های مرجع به چگونگی برنامه‌ریزی و درس‌خوانی‌تان وابسته است. در صدد آن هستم که تا پایان سال جاری؛ دو شیوه برای درس‌خوانی کلاسیک و درس‌خوانی پارتیزانی تهیه و منتشر کنم. دعا کنید که بتوانم و بشود!

   ارادتمند / جواد زارعی

 1. عاطفه

  سلام اگه جزوه ی استاد پرچ رو که حدود ۳۰۰صفس بخونیم به همراه این کتاب تست کافیه من میخام تازه شروع کنم لطفا راهنمایی کنید چه کارکنم

   1. عاطفه

    ممنون از جوابتون یه سوال دیگه برا تست تیوری ۲۰۰۰تست بگیرم یا تست پرچ البته باتوجه به اینکه تازه میخام شروع کنم کدوم بهتره .شما شیوه ای برای درس خوندن تو این وقت کمی که من دارم دارین یه جورایی میانبر

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     به‌گمانم، صفحه‌های تحلیل درس‌ها و منابع را مطالعه نکرده‌اید. پیشنهاد می‌کنم مطالب مندرج در باکس‌های ستون کناری وب‌سایت را مطالعه کنید.

     ارادت // جواد زارعی

 2. آرزو طیبی

  سلام

  برای درس تئوری مدیریت که در آزمون ارشد مهدسی صنایع وجود داره ، به نظر شمل بهترین منبع چی میتونه باشه ؟ این کتاب + جزوشون یا همین کتاب فقط یا چیز دیگری ؟

  ممنون میشم کمکم کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   متأسفانه چند سالی می‌شود که کنکور مهندسی صنایع را پیگیری نمی‌کنم و از تغییرات منابع مطلع نیستم. کتاب دکتر جلیلیان، مطمئن‌ترین منبع برای تمام رشته‌هایی است که در مدیریت را در سبد دارند. بیش از این نمی‌توانم کمک‌تان کنم!

   ارادت // جواد زارعی

 3. مرجان

  سلام و عرض ادب

  جسارتا کلمه “مذبور” در خط سوم در این بخش:
  کتاب تئوری مدیریت پرچ
  اشتباه تایپ شده است و “مزبور” درست است، سپاس.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   واژهٔ «مزبور» عربی، و واژهٔ «مذبور» فارسی است. پس، درست استفاده شده است. در هر صورت، خوب است که به متن‌ها حساس هستید و ممنونم که نظرتان را درج کردید.

   ارادت // جواد زارعی

 4. مرتضی

  سلام و عرض ادب

  برای درس مدیریت کنکور رشته مهندسی فناوری اطلاعات مبانی مدیریت رابینز ترجمه اعرابی رو خوندم برای مبانی رفتار سازمانی ایا جزوه ای سراغ دارین ک ب درد بخوره ؟یا خود کتاب رو بخونم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   سرفصل‌های درس مدیریت برای رشته مهندسی فناوری اطلاعات تفاوت چندانی با رشته‌های مدیریت ندارند، و توصیه می‌کنم همان منابعی را بخوانید که بچه‌های مدیریت می‌خوانند. راستش، درباره تفاوت سرفصل‌ها الآن حضور ذهن ندارم. با بچه‌های مشاوره پارسه و ماهان که تماس بگیرید کمک‌تان می‌کنند.

   ارادت // جواد زارعی

 5. متین

  سلام جناب زارعی وقت بخیر

  از مطالعه محتوای وبسایتتون به وجد اومدم !

  خواستم یک تشکر جانانه کنم ازتون بابت چنین محتوای ارزشمندی. باورم نمیشه ! هرچند که رشته بنده فناوری اطلاعات هستش اما واقعا استفاده کردم .

  راستش بنده چند سوال در مورد کنکور فناوری اطلاعات داشتم. در حال حاضر هیچکس واقعا نمیدونه که منبع مدیریت کنکور فناوری اطلاعات واقعا چی هستش ! با تمامی موسسات هم تماس گرفتم اما متاسفانه هرکس کتاب خودش رو معرفی میکنه یا اگر کتاب نداره اعلام بی اطلاعی میکنه !

  یکی از دوستان مشاور مطالعه مبانی مدیریت رابینز + مدیریت سازمانی رابینز رو پیشنهاد کردن + یک کتاب تست کم حجم

  یکی از دوستان مشاور دیگه که اتفاقا مرتبط با موسسه پژوهش بودند کتاب دکتر پرچ + کتاب تستشون رو معرفی کردند.

  سوالات بنده با فرض این هستش که تنها محدودیت زمان هستش و هدف نتیجه حداکثری از این درس. (حدود ۳ ماه . روزی یکی دو ساعت)

  ۱- بنده نسخه قدیمی مبانی مدیریت رابینز چاپ ۹۴ رو دارم همون رو مطالعه کنم یا نسخه جدید رو بگیرم؟

  ۲ -با فرض یکسان بودن منابع با بچه های مدیریت شما طراحی ساختار دکتر عزت پور + مبانی مدیریت رابینز + تئوری دکتر جلیلیان رو پیشنهاد میکنید ? فکر میکنید بدون پایه مدیریت و در مدت کوتاه شدنیه؟

  ۳ – سایت فرادرس یک سری فیلم های آموزشی داره که به صورت خلاصه به تدریس مبانی مدیریت و مدیریت سازمانی پرداخته . به نظر شما میتونه مفید باشه یا روی کتاب تمرکز کنم؟

  بینهایت سپاسگزارم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   صرفا برمبنای تست‌های یکی دوسال نمی‌شود درباره منابع قطعی اظهارنظر کرد. اگر تهران هستید توصیه می‌کنم سری به مدرسان شریف یا مؤسسه ماهان بزنید و دکتر محرابیون را طلب کنید؛ و موضوع را با ایشان در میان بگذارید.

   ارادت // جواد زارعی

 6. متین

  با عرض پوزش و درود مجدد

  این سومین کامنت بنده میشه.

  به نظر شما اگر هدف از خوندن کتاب های مرجع و پایه فقط یک شکل گیری ذهنی هستش . نمیشه این موضوع رو با فیلم های آموزشی موجود در فرادرس ایجاد کرد؟ و اگر پاسخ خیر است آیا نیاز هست که از این ۲ کتاب هم خلاصه برداری و مرور شود یا همه در کتاب تئوری مدیریت دکتر جلیلیان مرور خواهند شد؟

  سپاس

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   شکل‌گیری ذهنیت درست می‌تواند با فیلم آموزشی باشد. فیلم فرادرس را ندیده‌ام هنوز و نمی‌دانم چه می‌گوید!

   ارادت // جواد زارعی

 7. علی

  سلام و عرض ادب

  از راهنمایی های شما بسیار استفاده میکنم و از این بابت متشکرم

  برای کنکور سال ۹۷ طبق مطالب سایت، اولویت بندی کردم و با توجه به اینکه کارشناسی هم رشته مدیریت بازرگانی بودم از منابع زیر استفاده کردم:

  کتاب جامع دکتر سید جوادین

  بازاریابی استاد مروج

  مدیریت اسلامی استاد احسانی

  (درس مدیریت اسلامی برای من اصلی، و تئوری و بازاریابی کلیدی است)

  سر جلسه کنکور انتظار داشتم که جواب بعضی سوالات رو به خاطر نیارم یا اینکه بعضی سوالات مفهومی طرح شده باشند، اما سر جلسه کنکور در این سه درس، با سوالاتی روبرو شدم که نه تنها بلد نبودم، بلکه تعدادی از سوالات کاملا برایم نااشنا بود. برداشت خودم این بود که چند سال از فارغ التحصیلی کارشناسی گذشته مطالب این سه کتاب رو مفهومی یاد نگرفتم و تست هم زیاد نزدم. تصمیم گرفتم برای کنکور امسال، کتاب های زیر را هم بخونم:

  مبانی سازمان و مدیریت مقیمی

  مدیریت اسلامی مقیمی

  ویرایش جدید کتاب استاد مروج

  ۲۰۰۰ تست بازاریابی

  ۲۰۰۰ تست تئوری

  ۲۰۰۰ تست اسلامی

  به نظر شما مشکل من با این کتاب ها حل می شود؟

  کتاب های ۲۰۰۰ منابع جدید ارشد رو هم پوشش می دهند؟

  باتشکر فراوان

   

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   کتاب‌های ۲۰۰۰ تست کمک‌تان نمی‌کنند. البته ۲۰۰۰ تست بازاریابی منبع بدی نیست. برای مدیریت اسلامی، کتاب دکتر احسانی کفایت می‌کند. برای تئوری مدیریت هم بیشتر بر کتاب مقیمی و جلیلیان و تست‌های سال‌های اخیر ارشد و دکتری تمرکز کنید. دکتر محرابیون در کلاس نکته و تست، مجموعه‌ای از تست‌ها را ارایه می‌کنند که تمرین‌شان کمک‌تان می‌کند.

   ارادت // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره آزمون‌های استخدامی کاملا بی‌اطلاعم؛ و نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   توفیق‌تان را آرزومندم // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *