بلاگکدام‌یک از درس‌های ارشد مدیریت را بخوانیم؟

کدام‌یک از درس‌های ارشد مدیریت را بخوانیم؟

مجموعه نوشتارهای تحلیلی، و پیشنهادهایی درباره درس‌های ارشد مدیریت!

ایمیلم را که باز می‌کنم، گاهی با پرسش‌هایی درباره درس‌های ارشد مدیریت مواجه می‌شوم که پاسخ‌شان را پیش‌تر، همین‌جا منتشر کرده‌ام؛ اما برخی دوستان که حال و حوصله جستجو در محتوای وب‌سایت را ندارند، یا از شرایط فرستادن ایمیل مطلع نیستند، ایمیل‌شان را باز می‌کنند و پرسشی حواله‌ام می‌کنند. با شرمندگی، پاسخ‌شان را می‌دهم که زحمت بکشید و این پرسش را در وب‌سایت مطرح کنید؛ شاید پاسخی که منتشر می‌کنم، پاسخ پرسشِ نپرسیده دوستان دیگر هم باشد. البته، برخی ایمیل‌ها را هم با بی‌رحمی راهی زباله‌دان می‌کنم. همین چند روز پیش، خواهری پرسیده بود که بیشتر رتبه‌های برتر، کتاب مناجاتی را برای درس بازاریابی معرفی کرده‌اند؛ چرا پیشنهاد شما با پیشنهادشان متفاوت است؟ در پاسخ، به ارشدباز ارجاع‌شان دادم که پیش‌تر پاسخ داده‌ام. دوست دیگری، پرسش که چه عرض کنم، شرح حال گفته است که با ریاضیات و پژوهش عملیاتی مشکل دارم، و از مدیریت اسلامی متنفرم، و تئوری و اقتصاد را هم آن‌گونه که دوست دارم نمی‌فهمم، و زبانم عالی است. فقط به دانشگاه تهران فکر می‌کنم و فلانی [مشاور معروف!] تضمین داده که اگر زبان و بازاریابی را حوالی ۱۰۰ بزنم، قبولی‌ام حتمی است. به نظرتان، بازاریابی را با مناجاتی می‌توانم ۱۰۰ بزنم؟ راستش، ذهنم همین‌طور لنگ در هوا مانده بود که چه باید بگویم؛ پس هیچ نگفتم. یش‌تر هم گفته‌ام که فقط پرسش‌هایی را پاسخ خواهم گفت که به خودم و خودتان و مخاطبان ارشدباز کمک کند و بس!

راستش گاهی وقت‌ها، این‌گونه تصمیم می‌گیرم که از پاسخ‌گویی به برخی پرسش‌ها چشم‌پوشی کنم و در عوض، مطالبی دُرست و درمان بنویسم و منتشر کنم. به طور مثال، همین هفته پیش، دیدم که بیشتر پرسش‌های ایمیلی درباره درس‌هاست. از این رو، تصمیم گرفتم به صراحت و صداقت، مطالبی درباره درس‌های کنکور ارشد مدیریت بنویسم و به طور هفتگی منتشر کنم. نوشتار اول را پنج‌شنبه آتی منتشر خواهم کرد که درباره کلیت درس‌ها و برخی کلیشه‌ها درباره اهمیت درس‌ها و برخی باید و و نبایدها در انتخاب درس‌هاست. در هفته‌های بعدی درباره درس‌های «تئوری مدیریت» و «بازاریابی» و مسینگ‌هام عزیز، و درس «پژوهش عملیاتی» خواهم نوشت!

و آخر اینکه، این چند هفته را درگیر طرح درس‌خوانی پارتیزانی هستم. در حال مذاکره با یکی از مؤسسه‌های معتبر برای اجرای درست و درمان دوره‌های «مهارت‌های پایه یادگیری» و «روش درس‌خوانی آدمیزادی» هستم. اگر توافق حاصل شد، مفصل درباره دوره‌ها و چگونگی برگزاری‌شان صحبت خواهم کرد؛ و بر این نکته تأکید می‌کنم که دوره‌های درس‌خوانی، مستقل از وب‌سایت ارشدباز است؛ و پیش‌تر هم گفته‌ام که همچنان در ارشدباز هستم و خوشحال می‌شوم اگر بتوانم به اندازه بضاعتم، کمک‌حال‌تان باشم!

راستی؛ عیدتان مبارک!

55 فکر می‌کنند “کدام‌یک از درس‌های ارشد مدیریت را بخوانیم؟

 1. Ho3ein

  سلام

  تیر ماه سال قبل بود که با این سایت آشنا شدم. نمیدانم چرا، ولی سایت شما را اینقدر دوست دارم که علی رغم استفاده از سایت شما و کسب رتبه دو رقمی و اتمام کنکور و انتخاب رشته هنوز به این سایت سر میزنم.

  هنوز فکر میکنم چیزی در این سایت هست که میتواند من را در مسیر دانشگاه هم کمک کند.

  تشکر بابت زحمات بی دریغ شما و مطالب ارزشمندتان.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   خوشحالم که نتیجه‌ای چنین عالی نصیب‌تان شده است. ان‌شاء‌الله که در دانشگاه تهران، بهشتی یا هر جای دیگری که انتخاب کرده‌اید دُرست بخوانید و ابتدا خودتان، و سپس، علم را به اندازه پشیز جلوتر ببرید.

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 2. بی‌نام

  نیازی به انتشار نیست.

  با رویکردتون در مورد تحقیق مخالفم. شاید چون تغییر رشته‌ای هستید چنین نظری در مورد تحقیق دارید. و اصلا مدیر صنعتی که تحقیق آبکی مدیریت رو هم ندونه و بلد نباشه رو‌ چه به ارشد مدیریت صنعتی؟؟؟

  در مورد زبان نظرات سال های پیشتون رو می خوندم زمین تا آسمون با الان فرق می کرده. قبلا میگفتید برای همه، خیلی راحت میشه از زبان درصد خوبی گرفت و حالا حکم به حذفش میدید به سادگی.

  در مورد منابع ریاضی و امار پیشنهادیتون هم که هرکس سوالات ریاضی و‌امار سال های قبل رو مرور کرده باشه میفهمه نیازی به مطالعه چنین کتاب های حجیمی مثل حسین پناهی و طورانی نیست. و حتی کسانی که ریاضی و امار ضعیفی دارند این حجم از مطالب فقط گیج و دلزده شون میکنه. با خوندن سوالات کنکور میشد به نود درصد سوالات این درس در کنکور امسال جواب داد.

  در مورد اسلامی کتاب اقای احسانی ناقص بود!

  کتاب آقای شیخان هم که واقعا بنسبت اکثر کتاب های موجود خیلی ضعیفه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اگر مطلبی بتواند به دوستان کمک کند؛ چرا نباید منتشر شود؟

   دو. کاش نظرتان را با ایمیل واقعی و نام حقیقی‌تان درج می‌کردید!

   سه. پیشنهاد می‌کنم خروجی قاطبه کلاس‌های پژوهش عملیاتی، و تصور دُرست یا نادُرست داوطلبان درباره درس پژوهش عملیاتی، و البته کارنامه‌های دوستان را در چند سال اخیر بررسی کنید. صرف نظر از چند مورد درصد بالا که در تمام درس‌ها طبیعی است؛ متوسط درس پژوهش عملیاتی صد رتبه برتر کنکور کمتر از ۲۰ درصد است. بد نیست، تعداد درصدهای صفر را نیز در تحلیل‌تان لحاظ کنید. این را هم بیفزایم که یک داوطلب چند ساعت باید پژوهش عملیاتی بخواند که بتواند ۲۰ درصد بزند؟ ۵۰ ساعت کافی است؟ با این ۵۰ ساعت چه کار دیگری می‌توان کرد؟

   چهار. دوستان بسیاری دارم که رشته‌شان مدیریت صنعتی و حتی مهندسی صنایع است؛ اما توفیق چندانی در این درس نداشتند. توجه‌تان را به این نکته جلب می‌کنم که دوستان مهندسی صنایع چند برابر دوستانی مدیریت صنعتی، درس‌هایی با مضمون پژوهش عملیاتی خوانده‌اند.

   پنج. بدیهی است که نظرم را درباره درس زبان انگلیسی تعدیل کرده‌ام. تجربه‌ افراد کمک‌شان می‌کند که نظرات دقیق‌تری اتخاذ کنند. اگر حوصله کنید و تحلیل درس‌ها را در هفته‌های جاری بخوانید، شاید دقیق‌تر با دیدگاهم آشنا شوید و این‌طور ساده داوری نکنید!

   شش. لطفا به شعور داوطلبان توهین نکنید. بعید است افرادی با بنیه ضعیف، بتوانند با مرور تست‌های سال‌های گذشته این‌قدر خوب نتیجه بگیرند. جسارتا، حدس می‌زنم با منحنی یادگیری آشنا نیستید؛ و گرنه این‌قدر ساده درباره یادگیری بازگشتی صحبت نمی‌کردید. خواهش می‌کنم درباره گفته‌تان بیشتر تأمل کنید؛ چرا که داوطلبان بسیاری این مطالب را می‌خوانند و ممکن است در نگاه‌شان تأثیرگذار باشد. همین‌قدر درباره ریاضی و آمار بگویم که قطعی‌ترین منحنی یادگیری یا قابل پیش‌بینی‌ترین تست‌ها مربوط به همین درس‌های ریاضی و آمار است!

   هفت. کتاب دکتر احسانی به دلایلی که پیش‌تر درباره‌شان صحبت کردم، کتاب دکتر مقیمی را پوشش نداده بود. دکتر احسانی این ضعف را بعدتر در بطن کانال‌شان رفع کردند. نسخه تازه‌تر کتاب‌شان که یکی دو ماه دیگر منتشر خواهد شد کامل‌ترین است. به قول سث گودین، جای اینکه محصولی نیمه‌کاره بسازید، نیمی از محصول را بسازید!

   هشت. راستش، کتاب‌های خوبی برای درس‌های اقتصاد، پژوهش عملیاتی و مدیریت تولید نداریم. کتاب مهندس شیخان، یکی از بهترین گزینه‌های بد بازار است. اگر گزینه بهترین سراغ دارید بسم‌الله!

   ممنونم که نظرتان را به صراحت مطرح کردید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. امیر

    با سلام

    جناب زارعی چند نکته را در پیرامون این مسائل بگویم :

    ۱. کتاب جناب شیخان را هنوز نخوانده ام اما هنوز بر این اعتقادم که کتاب مدیریت تولید مدرسان یکی از بهترین کتاب های موجود در بازار در مورد درس تولید می باشد .

    ۲. در مورد درس پژوهش هم بنده چون هم کتاب جناب مهرگان و هم کتاب خانم فدوی و هم کتاب جناب یگانه را خوانده ام به طور قطع می توانم بگویم کتاب جناب یگانه به شدت بهتر از کتاب های مهرگان و فدوی است و در واقع نمی توان از این درس درصد زیادی کسب کرد اما همان ۲۰% یا ۳۰% در این درس فکر کنم درصد خوبی باشد و باید به این هم توجه کرد که شاید در ارشد تحقیق در عملیات در دانشگاه قبول شوی بعد می شود مگر اصلا این درس را نخوانده باشی !!؟

    ۳. در مورد درس ریاضی هم دوست عزیزمان درست می گوید ، در واقع در مصاحبه های رتبه های برتر امسال من چهار تا پنچ نفر را یافتم با درصد های بالای ۵۰% که گفته بودند فقط تست های سال پیش را کار کرده بودند و اصلا کتاب درسی نخوانده بودند حتی دو نفر گفته بودند که اصلا دور و ور کتاب های قطور ریاضی نروید . خوب عیبی ندارد ما هم یکی دو هفته ای امتحانی می نشینیم و فقط تست حل می کنیم اگر جواب داد که داد اگر جواب نداد بر می گردیم همان دو یا سه فصل ریاضی را از کتاب جناب حسین پناهی می خوانیم ( در واقع دوستان می گفتند سوال های درس ریاضی حالت روتین دارد ) ،

    ۴. حتی من در یکی از مصاحبه ها خواندم که برای درس زبان فردی فقط سوال های ۱۰ سال گذشته را خوانده بود و درصد ۵۲% را کسب کرده بود و اصلا کتاب های زبان عمومی ارشد زیر ذره بین و … را نخوانده بود ؟؟!!

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. درباره درس و کتاب‌های مدیریت تولید صحبت خواهم کرد.

     دو. بله؛‌ می‌شود درس پژوهش عملیاتی را نخواند و خوب هم نتیجه گرفت. حداقل یکی از رتبه‌های تک‌رقمی پارسال که هم‌اکنون دانشجوی گرایش تحقیق در عملیات است، درس پژوهش عملیاتی را صفر زده است.

     سه. کنکور، رقابت است؛ و داوطلبی پیروز می‌شود که هوشمندانه درس‌ها را انتخاب کند و به اندازه بزند. بالا زدن یک درس خاص ممکن است احمقانه‌ترین کار یک داوطلب باشد!

     چهار. من هم موافقم که اگر داوطلبی برای یک‌بار، منحنی یادگیری درس ریاضی یا هر درس دیگر را آدمیزادی تجربه کرده باشد؛ با مروری کوتاه بر تست‌های سال‌های قبل می‌تواند حداقل نیمی از امتیاز درس ریاضی را شکار کند.بیشتر داوطلبان کنکور چنین وضعیتی ندارند؛ پس نباید مثال‌هایی زد که شامل حال‌شان نمی‌شود.

     پنج. قاطبه اساتید تافل و آیلتس که مؤسسه‌های معتبر قربان‌صدقه‌شان می‌ورند همین تست‌های زبان کنکور را حوالی ۸۰ درصد می‌زنند؛ پس دویتی که زبان را بدون مطالعه، بالاتر از ۵۰ درصد زده است باید پایه زبان خوبی داشته باشد؛ که گر نداشته باشد، مطالعه تست‌های دویست سال گذشته هم نمی‌توانست در شکار تست‌های زبان کمک‌شان کند.

     شش. پس از کنکور، مکرر همان داستان به جان مادرم هیچ نخوانده‌ام را به سبک و سیاقی دیگر شاهد هستیم. پاسخ تست‌ها که به ضمیر آدمی وحی نمی‌شوند. پس هم‌اکنون یا در گذشته‌ای نزدیک باید تلاشی برای یادگیری صورت گرفته باشد تا در کنکور ثمر داده باشد!

     هفت. سال‌های تجربه روزنامه‌نگاری و تحلیل متن و محتوا، نگاهم را در تحلیل متن‌ها نافذ کرده است و به سهولت می‌توانم تناقض‌های بسیاری را در بطن این‌گونه روایت‌ها ببینم. بعدتر اگر حال و حوصله و فرصتش را داشتم، چند پاراگراف نمونه را تحلیل می‌کنم که دست‌گیرتان شود از بطن بیشتر مصاحبه‌های مهندسی‌شده برخی مؤسسه‌ها چه چیزهایی می‌شود استخراج کرد!

     ارادت‌مند // جواد زارعی

     1. امیر

      چند سوال جناب زارعی :

      ۱. یعنی شما می فرمایید که درس پژوهش را اصلا نخوانیم حالا که از تابستان شروع به خواندن کرده ایم و وقت داریم آخر چرا باید از حتی ۲۰% این درس دست بکشیم .

      ۲. در درس ریاضی بعضی از سر فصل ها را می توان مستقیما سراغ تست ها رفت مثل مجموعه یا ماتریس اما بعضی از قسمت ها مثل مشتق را خیر . آمار هم که به کلی جداست اما سوالات درس آمار و ریاضی به شدت تکراری هستند اگر اول یک نگاهی به تست ها انداخته شود و بعد کتاب درسی را با توجه به آن مباحث خواند ، فکر کنم بازده بیشتری دارد .

      ۳. آقای زارعی یک سوال فنی اگر وقت حفظ کردن لغات زبان را به درس دیگری اختصاص داد و برای زبان فقط به زبان تخصصی و گرامر اکتفا کرد آیا نمی توان نتیجه بهتری گرفت . با تمرکز بر روی گرامر و زبان تخصصی فکر کنم بشود چیزی حدود ۵۰% کسب کرد .

      ۴. اینکه تابستان چه دروسی را بخوانیم ؟ الان بنده تئوری ، پژوهش ، ریاضی و اقتصاد خرد را همزمان مثلا از هر کدام روزی ۸ تا ۹ صفحه می خوانم . چون خواندن یک درس در یک روز باعث خستگی می شود . و درس ریاضی را به خاطر حساسیتی که روی آن دارم شروع کردم چون نمی توانم روی این درس به جمع بندی برسم که چه کارش کنم چه فصل هایی را بخوانم و … .

      ۵. نظرتان چیست که دروس را یک بار با سرعت نسبتا بالا بخوانیم و بعد یک بار دیگر فصل به فصل بخوانیم و تست بزنیم ؟

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. درباره بیشتر درس‌ها معتقدم که نباید حذف‌شان کرد، مگر خلاف‌شان ثابت شود؛ اما درباره درس پژوهش به طور عمومی و علی‌الخصوص برای دوستان بازرگان معتقد به تعلیق درس هستم، مگر اینکه خلافش صثابت شود. با درس پژوهش عملیاتی پدرکشتگی که ندارم؛ بلکه مبتنی بر تحلیل‌های متعدد که درباره‌شان صحبت خواهم کرد؛ مطالعه این درس را به صرفه و صلاح داوطلبان نمی‌دانم!

      دو. درک نکته‌های مستتر در تست‌ها (چه آسان، چه سخت) مستلزم تجربه و دانش قبلی است. تکراری بودن تست‌ها برای فردی که تفاوت‌شان را درک نیم‌کند اهمیتی ندارد. اول باید یادگیری انجام شود تا داوطلب بتواند از مهارت‌های شناختی برای حل تست‌ها استفاده کند. درباره این‌ها هم مفصل صحبت خواهم کرد!

      سه. واژگان، پایه زبان هستند و نمی‌شود از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. واچه را که به درستی نفهمید، هم پای گرامرتان می‌لنگد و هم درک‌تان از متن‌های زبان تخصصی به در و دیوار می‌خورد. به طور کلی حوالی پنج تست از ۱۵ تست زبان تخصصی یک تا دو واژه و یک تا دو تست از زبان عمومی را هم را باید بی‌خیال شوید. هر چقدر هم که حرفه‌ای باشید، سقف زبان به سختی از ۸۰ درصد فراتر می‌رود. پس، درباره درصدهایی که می‌توانید شکار کنید واقع‌بین‌تر باشد!

      چهار. واژگان زبان، اقتصادهای خرد و کلان، و تئوری یا بازاریابی (اگر بازرگانی هستید) را برای تابستان توصیه می‌کنم. محاسباتی‌ها بمانند برای پاییز!

      پنج. مطلب روش درس‌خوانی را از بایگانی پیدا کنید و بخوانید. کمک‌تان می‌کند!

      ارادت‌مند // جواد زارعی

     3. امیر

      خیر جناب زارعی رشته ام مدیریت صنعتی می باشد نه بازرگانی به همین جهت روی تحقیق در عملیات تاکید دارم . فعل حال در تابستان اقتصاد خرد و کلان ، تولید و تئوری را می خوانم و ریاضی و آمار بماند منتهی یکجا خوانم که گفتید آمار را تابستان جمع بندی کنید بدان جهت آمار را هم تابستان می خوانم ، پژوهش و ریاضی بماند برای بعد اما درباره زبان منتظر کتاب جدید زبان عمومی ارشد زیر ذره بین هستم و فعل حال تا آن زمان کلمات کنکورهای سال قبل را کار می کنم تا کتاب جدید از راه برسد

     4. هادی

      با سلام

      به نظرم حذف و یا نگه داشتن یه درس به نقاظ قوت و ضعف شما بستگی داره.اگر پایه ریاضی شما خوبه زدن ۳۰ درصد از سوالات تحقیق در عملیات به راحتی امکان پذیر است و زدن درسی که دیگران نمیزنن و اگه شما بزنین تاثیر مثبت زیادی داره.

      در مورد زبان هم اگه فقط به فکر گرامر و تخصصی هستین خیلی سخته که از ۲۰ تا سوال بتونین ۱۵ سوالو جواب بدین که بشه ۵۰ درصد مگر اینکه پایه زبان قوی داشته باشین.

   2. بابک

    کامنتم طولانی شد! نخونید هم ناراحت نمیشم! چیز دندان‌گیری هم نگفتم!

    در مورد انتشار چون حرفم صرفا با شما بود نه داوطلبین. شاید این حرف‌ها و این شیوه در مورد خودم خیلی خوب جواب داده باشه ولی برای بقیه گمراه کننده باشه!

    در مورد زبان، داوری نکردم. صرفا چون این چند روز بیکار بودم و کلیه‌ی(!) مطالب سایت و نظراتش رو بالا و پایین کردم این تغییر ۱۸۰ درجه‌ای برام جالب بود. و با نظر الانتون در مورد زبان موافق‌ترم! 

    در مورد ریاضی و آمار منظورم این نبود که افراد مستقیما سراغ تست‌های کنکور برن. حرفم این هست که کتاب آقای حسین پناهی و کتاب آقای طورانی (که بشدت هم آقای طورانی رو می‌پسندم!) در درس ریاضی و آمار مطالبی خارج از چارچوب کنکور داره. خیلی از مطالب و فرمول‌ها و… مطرح شده در این کتاب‌ها تا به حال در کنکور مطرح نشده و به اعتقادم شاید نهایتا یکی دو تست از مجموع بیست تست در سال‌های آینده خارج از چارچوب متداول تست‌های سال‌های گذشته، مطرح بشه. خوندن این‌ها هم به شدت وقت گیر و کسل کننده هست مخصوصا برای افرادی که میانه‌ای با این درس ندارن. وقتی به سوالات سال‌های قبل و سوالات امسال نگاه میکنم که باز هم همون رویکرد رو داشته متوجه نمیشم چرا باید در این سطح و حجم ریاضی و امار خوند. بنظرم جزوه‌های کلاسی و تمرکز روی تست‌های کنکور برای این درس مناسب‌تره.

    در مورد اقتصاد چرا میفرمایید کتاب خوبی نداریم؟ بشخصه ایجاز کتاب دکتر نظری رو خیلی میپسندم. (هرچند خودم ۶۰ درصد زدم که گمونم علتش در دو مورد اشتباه کلید سنجش بود و در یک مورد بی‌دقتی خودم) ولی بنظرم  ۱۶ تست امسال رو به راحتی با خوندن کتاب نظری میشد جواب داد. نمیشد؟ شاید ملاک‌های دیگه‌ای هم جز این مد نظرتونه برای خوب بودن.

    در مورد کتاب‌های مدیریت تولید. من هر چهار کتاب متقی، شیخان، یگانه و مدرسان رو متاسفانه(!) پول دادم و خریدم. نظرم خیلی سلیقه‌ای هست در این مورد! در نهایت کتاب مدرسان رو با وجود بیان سختی که داره کامل‌تر و مفیدتر از دو کتاب تستی دیگه دیدم و انتخاب کردم. ملاکم کامل بودن نسبی کتاب بود. شاید کتاب شیخان بیان ساده‌تری داشت.

    در مورد اسلامی امسال که ۲۰۰۰ خیلی خوب پوشش داده بود. من کتاب‌های مقیمی و… رو نخوندم که بدونم واقعا همه نکات مهم این کتاب‌هارو پوشش داده یا امسال شانسی چنین شده!

    در مورد تحقیق هم … نمی‌دونم! شاید بخاطر علاقه شخصی من به این درس بقول شما نچسب و بی‌مزه باشه که خیلی برام راحت بود خوندنش…

    در پایان از شما بابت معرفی چند کتاب که کمک زیادی بهم کردند تشکر می‌کنم. دو هزار ریاضی، دو هزار اسلامی، دو هزار آمار، دو جلدی مجموعه سوالات.

    موفق باشید.

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     یک. از هفته آتی، مفصل درباره درس‌ها صحبت خواهم کرد؛ از این رو، اینجا تکرارشان نمی‌کنم.

     دو. درس اقتصاد برای دوستان تغییررشته‌ای بسیار دشوارفهم است؛ و کتاب دکتر نظری بسیار خلاصه فشرده است. حتی دوستانی که اقتصاد را با کلاس یاد می‌گیرند باز هم با درس مشکل دارند. نکته دیگر اینکه ساختار کتاب دکتر نظری برای تفهیم مطالب نقص‌های ساختاری دارد. هر چند من هم می‌دانم که بهترین گزینه بد بازار کنونی است.

     توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 3. فرزانه

  سلام آقای زارعی

  احترام زیادی برای شما قایلم چون بدون هیچ چشم داشتی اطلاعات مفیدتونو در اختیار همه قرار میدید و برای تک تک نظرات وقت میگذارید شخصیت قابل تحسینی دارید

  قلم شما به نوعی هست که همه ی خوانندگان مطالبتونو تحت تاثیر قرار میده من اکثریت نظرات دوستان رو خوندم و متوجه شدم تحت تاثیر قلم شیوای شما اکثر بچه ها به سبک شما با طرز بیان شما نظراتشونو نوشتن برای من به شخصه جالب بود

  در چند مورد میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم

  ۱.اولویتبندی که برا درس ها پیشنهاد داده بودید می خوام با همون پیش برم بعد از اضافه شدن همه ی درس ها هر روز چند تا درس باید همزمان خونده بشه ؟ هر روز دروس تفهیمی و محاسباتی با هم مطالعه بشه؟

  ۲.پایه زبان و ریاضی رو به ضعیفی دارم برا تقویت پایه ای این دوتا درس کدوم منابع پیشنهاد میکنید؟

  ۳.آزمون های آزمایشی کدوم موسسه رو پیشنهاد میدید

  با تشکر فراوان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. به قدر کفایت درباره چیدمان درس‌ها و اولویت‌شان صحبت شده است. باید مطالب پروژه درسی و وعده درسی روش درس‌خوانی ۹۴ را از بایگانی بخوانید. در ضمن در بخش نظرات، به دفعات در این‌باره پاسخ داده‌ام. خوب بخوانیدشان که شک ندارم کمک‌تان می‌کنند.

   دو. اگر پایه زبان‌تان متوسط به پایین یا ضعیف است؛ از درس زبان فاصله بگیرید که گرفتارتان می‌کند.

   سه. اگر پایه ریاضی‌تان ضعیف است و ساکن تهران هستید؛ استفاده از کلاس را پیشنهاد می‌کنم. تجربه کلاس مهندس امیر انصاری (پارسه) لذت‌بخش است. اگر امکان استفاده از کلاس ندارید، بفرمایید تا کمک‌تان کنم.

   چهار. آزمون‌های مؤسسه‌ها تا پارسال مانند هم بود؛ اما امسال مؤسسه پارسه مسیر متفاوتی را پیشنهاد کرده است. پیشنهاد می‌کنم درباره طرح بی‌نهایت آزمون‌شان پرس‌وجو کنید.

   ارادت‌مند // جواد زارعی

   1. فرزانه

    خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون چشم حتما همه ی نظرات دوستان را میخونم تا مطالبی که مورد نظرمه پیدا کنم

    برای کنکوری که گذشت فقط کتاب اقای ناصرزاده و دهشتی برای زبان تخصصی خونده بودم ۲۷% زدم، ولی زبان عمومی اصلا نخونده بودم یعنی نمیتونم این درصو تقویت کنم به ۴۰_۵۰ برسونم؟

    ساکن تهران نیستم لطفا برای ریاضی راهنمایی کنید

     

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام دوباره؛

     یک. امتیاز فوق‌العاده‌ای از درس زبان تخصصی شکار کرده‌اید؛ پس زبان‌تان متوسط یا متوسط به بالاست. توصیه می‌کنک زبان را جدی بگیرید و پیشنهاد می‌کنم یادگیری واژگان کلیدی و گرامر ارشد را از همین فردا آغاز کنید. راستش مبتنی بر درصد پارسال، نمی‌شود درباره کنکور امسال صحبت کرد. اما اگر درست بخوانید، درصد ۵۰ دور از دسترس نخواهد بود.

     دو. دو کتاب را برای ریاضی پیشنهاد می‌کنم. اولی کتاب کاوه حسین‌پناهی (نشر دانشگاهی) است که مطالب ریاضی را ساده بیان کرده است. دیگری کتاب ریاضی مهندس امیر انصاری (پارسه) است که بروزترین و به نوعی کامل‌ترین منبع کنکور برای رشته مدیریت است. مزیت کتاب پارسه آن است که مهندس امیر انصاری سال‌هاست که ریاضی را در مؤسسه پارسه تدریس می‌کند و کنکور ارشد را بهتر تحلیل می‌کند.

     سه. پیشنهادم برای درس آمار به میزان آشنایی‌تان با آمار بستگی دارد. اگر از اساس آمار نمی‌دانید مطالعه کتاب مهندس طورانی (پارسه) را توصیه می‌کنم؛ اما اگر با درس آمار آشنا هستید، توصیه می‌کنم کتاب تست‌های آمار کنکور ارشد مدیریت (طورانی / نگاه دانش) را تهیه کنید که فوق‌العاده است!

     چهار. برای زبان تخصصی، همان ناصرزاده را بخوانید!

     ارادت // جواد زارعی

     1. فرزانه

      بی نهایت سپاسگذارم

      فقط مشکلی که دارم نمیدونم بین ریاضی و زبان کدام یکی را به عنوان درس اصلی قرار دهم کدام را به عنوان کمکی ، برای این موضوع میتونم اخر تابستون تصمیم بگیرم ؟ یعنی فعلا هم ریاضی و هم زبانو در یک سطح بخونم

      یعنی احساس میکنم پایه ی هر دو متوسط هستم با صرف زمان یکسان از کدوم درس میتونم نتیجه ی بهتری بگیرم؟

      زبان را با کتاب ۵۰۴ شروع کنم؟

      با درس امار اشنا هستم فقط مطمن نیستم بتونم فرمول هاشو حفظ کنم زیادی فرمولهاش باعث ناامیدیم میشه

     2. جواد زارعی نویسنده

      سلام؛

      یک. اگر پایه ریاضی و زبان‌تان در یک سطح است؛ پیشنهاد می‌کنم ریاضی و آمار را اصلی کنید که امتیازگیری از آن‌ها محتمل‌تر است.

      دو. مطالعه کتاب‌های مهندس طورانی کمک‌تان می‌کنند که درس را بهتر یاد بگیرید. در درس‌ها که عمیق‌تر شوید، دغدغه حفظ فرمول را فراموش خواهید کرد. اگر آمارتان خوب است، فقط کتاب تست مهندس طورانی (نگاه دانش) را تهیه کنید که بی‌نظیر، و مبنای تدریس کلاسی‌شان است!

      سه. زبان را با واژگان تافل (ویراست جدید جنگل) آغاز کنید و بعدتر کتاب زیر دره‌بین را مطالعه کنید.

      ارادت // جواد زارعی

     3. محمد

      سلام

      ۵۰۴ کمترین سهم رو توی کنکور داره! برای همین من همیشه به دوستان میگم زبان عمومی اشراقی رو هیچ وقت نخونید چون توی کتابش لغات ۵۰۴ اورده و کسی که لغات ۵۰۴ رو بطور کامل در کتابش بیاره یعنی هیچی از زبان عمومی ارشد نمی دونه!!!! و تعجب میکنم از سایت مدیر چرا هنوز اصرار به خوندن کتاب اشراقی داره!! ولی شما لغات اصلیش رو بخونید یعنی همون ۵۰۴ واژه، در مورد کتاب لغات ضروی تافل که بیشترین سهم رو در کنکور داره به شرطی که لغات متنش خونده بشه ولی اگه فقط لغات اصلیش رو بخونید چیزی بهتون اضافه نمیشه اون ۴۵۰ لغت رو که همه بلدن، نکته مهم در موردکتاب لغات ضروری تافل خوندن متن اصلی کتابه! شما اگه کتاب اصلی تافل رو بخرید هر درس ۱۰ متن کوتاه داره که بیشتر لغات کنکور پوشش میده ولی بازم میگم حواستون باشه کتاب اصلی رو با ترجمه بخرید سری به سایت جنگل بزنید  ولی به شرطی که از الان خونده بشه چون وقت گیره! سعی کنید روی کتاب “لغات ضروری تافل” بیشترین وقت رو بذارید ضرر نمی کنید! این چیزی هم که در سایت زیر ذره بین اومده و گفته مثلا فلان درصد از کتاب تافل یا ۵۰۴ در کنکوراومده اینا فقط لغات اصلی رو حساب کردن یعنی لغات متن حساب نشده در حالی که متن کتاب تافل سهم زیادی در زبان عمومی ارشد داره و حتی دکترا!

      به لینک زیر مراجعه کنید :

      http://www.junglepub.org/elt/Courses.aspx?i=16

 4. احسان

  سلام به همگی بخونید ضرر نمیکنید

  اینها درصد های من تو کنکور ۹۵ هست زبان ۷۴ ریاضی۲۱ اسلام ۲۴تئوری۶۱ اقتصاد۴۱ بازار۷۱ و بقیه درس ها رو سفید گذاشتم و با همین درصد ها رتبه ۸ بازرگانی ۸ منایع انسانی ۱۵ دولتی و ۸۴ صنعتی شدم. قصد خود نمایی ندارم و مهمتر از اون نیازی هم به این کار ندارم و اینها رو گفتم که به گفته هام اعتماد کنید

  نکته اول: با نگاه کردن به همین چند تا عدد میشه کلی نکته استخراج کرد.

  ۱) برای کسب یک رتبه عالی اصلا لازم نیست همه درس ها رو بالا زد

  ۲)اگه زبانت قویه خوش به حالت نصف راهو رفتی و اگه نیست اصلا و به هیچ وجه کنارش نذار

  ۳) اگه OR قوی نداری،با توجه به زمان بر بودنش شک نکن و این درسو نخون مگر نزدیک کنکور و به شرط خواندن مباحث ساده و به امید کسب درصد بالا تو این درس سر جلسه نرو

  ۴) در کنکور ارشد مدیریت به هیچ وجه نباید عدالت رو برای زمان گذاشتن برای مطالعه درس ها رعایت کرد ۳ تا درس که از همه مهمتره رو انتخاب کن(زبان یا ریاضی،تیوری و بازار البته این نظر شخصی و قابل بحثه و ممکن درست نباشه و با توجه به تحلیل هایی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم) و بیشترین وقت رو به اون ها اختصاص بده و جوری بر روی این درس ها مسلط شو که با اطمینان سر جلسه کنکور حاضر بشی

  ۵) در مورد ذرس اقتصاد فقط یه توصیه تست بزن و دوباره تست بزن و دوباره تست………….(البته اگه تغییر رشته ای هستید یا پایه ضعیفی دارید اول یک یا دو بار مباجث رو مرور کنید و بعد شروع ببه تست زنی کنید) شاید درصد۴۱ من شما رو مردد کنه ولی شک نکنید که راه درست همینه علت افت درصدم تو این درس این بود که نمیخواستم نمره منفی داشته باشم برا همین تست های ۵۰/۵۰ رو نزدم که البته کار درستی بود

  ۶) بهتره که درسهایی رو که همه پایین میزنن ۵ درصد بیشتر بزنی تا اینکه درس هایی رو که همه میزنن ۱۵ ذرصد بالا بزنی این نکته رو میشه از تحلیل کارنامه ها به راحتی متوجه شد

  ببخشید اگه طولانی شد با اجازه جناب زارعی باز هم خواهم نوشت

  1. سوگل

   سلام،بهتون بابت رتبه ى خوبتون تبریک میگم و آرزوى موفقیت دارم براتون

   درصدتون توى تئورى فوق العادس!

   اگر امکانش هست ،از تجربیاتتون و منابعى که انتخاب کردین براى مطالعه ى این درس بگین.

   ممنونم.

   1. احسان

    سلام و ممنون

    قبل ار هر چیز ببخشید که تو کامنت قبلی اشتباهات تایپی داشتم فقط کافیه که به ساعتی که اونو نوشتم دقت کنید و البته صفحه لپ تاپی که نور صفحه کیبورد نداره

    و اما در مورد درس پر بحث تئوری. این درس خیلی میتونه سرنوشت ساز باشه و البته پول ساز برای برخی از افراد سودجو که اسم خودشونو استاد میذارن(در این مورد بیشتر مینویسم البته با رعایت ادب و احترام بدون اینکه از کسی اسم ببرم البته اگه جناب زارعی اجازه بدن اسم هم میبرم).چند نکته در مورد این درس

    ۱)هیچ دقت کنید هیچ راه میانبری برای این درس وجود نداره پس گول حرف های دهان پر کن (و صد البته جیب خالی کن) و فلان روش و فلان سمینار معجزه گر رو نخورید

    ۲) اگر میخواهی تو این درس درصد بالایی کسب کنی باید زمان بذاری و به صورت مداوم وپیوسته تکرار کنی و دوباره تکرار کنی

    ۳)اول این سوال و جواب بده به کدوم دسته تعلق داری؟ تغییر رشته ای هستی یا یا رشت اصلیت مدیریته چون این دو گروه باید مسیر متفاوتی طی کنن(سوگول خانوم اول این سوالو جواب بده و اطلاعات بیشتری در مورد سطح خودتون تو این درس در اختیار بذارین و اینکه سال چندم کنکور میدین،اگه قبلا کنکور دادین این درسو چند درصد زدین،دانشگاهی که درس خوندین…. چون که برنامه و سبک درس خوندن افراد با توجه به پارامتر های مختلف فرق میکنه و این یکی از اصول مدیریته که هر چی اطلاعات بیشتر و با کیفیت تر باشه تصمیم گیری بهتر صورت میگیره و اینکه اینکه طبق اصل اثر پروانه ای از نظریه آشوب نباید جزئیات رو نادیده گرفت)

    وقتی این جزئیات و اطلاعات رو ذکر کردید راهنمای خواهم کرد.منتظر پاسخ شما هستم

    موفقیت،آرزوی شماست

    1. سوگل

     ممنونم که وقت گذاشتید و جواب دادید 🙂

     من دانشجوی کارشناسی مدیریت مالی دانشگاه علوم اقتصادی سابق:) یا خوارزمی حال حاضر هستم و ۲۹ واحد مونده تا درسم تموم بشه به امید حق،برای ارشد به خاطر علاقه ای که به مباحث کیفی مدیریت دارم، تصمیم گرفتم گرایشم رو تغییر بدم و بازرگانی بخونم.

     تسلطم به درس های تئوری مثل مالی و سرمایه گذاری نیست ، ولی در مجموع درسهای منابع انسانی،رفتار سازمانی و مبانی سازمان ومدیریت رو گذروندم.

     من هم مثل شما کاملا معتقدم که برای موفقیت هیچ راه میانبری وجود نداره و با اراده ی مصمم و تلاش زیاد میخوام برای کنکور امسال تلاش کنم.

     جا داره اینجا از مدیر محترم سایت محترم ارشد باز و مخاطبین هم معذرت خواهی کنم اگر خدای نکرده کامنتهام باعث آزارشون شد و از فضای کلی بحث دور بود.

     1. احسان

      درود بر شما

      پارسال یکی از دوستانم که سنتور مینواخت اصرار داشت که به من آموزش بده وقتی ازش دلیل اصرارش رو پرسیدم حرف جالبی زد گفت: چون معتقدم انسان هر چه میدونه باید بدون منت و بهانه به دیگران انتقال بده هر چند که من شاگرد خوبی نبودم و هیچ یاد نگرفتم پس اگر وقت میذارم شما سعی کنید خوب یاد بگیرید و وقت بذارید

      تسلط بر درس تئوری ۲ مرحله داره یادگیری و تثبیت

      ۱)یادگیری: از اونجایی که شما با مفاهیم پایه ای تئوری آشنا هستید گمان میکنم تا نیمه راه این مرحله رو رفته باشید. قبل از هر چیز نگاهی به سوالات ۵ سال گذشته کنکور بیندازید تا چشم شما در هنگام مطالعه تیز بین و تست بین باشد(کنکور MBA و تست های دکتری را فراموش نکنید)

      بعد

      این ۴ کتاب رو تهیه کنیدالوانی،رضائیان،مقیمی و رابینز

      سعی کنید با کمک نگاه تست بین کتاب ها رو هایلایت کنید(از جدول ها و نمودارها غافل نباشید که بسار مهم هستند).این کار حدود یک ماه تا یک ماه و نیم از شما وقت میگیره ولی اگه بیشتر هم شد عجله نکنید و سعی کنید نکات کوچک از دیدتان پنهان نماند. سعی کنید با توجه به شناختی که از بررسی تستهای سالهای گذشته به دست آورده اید مانند طراح کنکور ببینید

      ۲)تثبیت:رمز موفقیت در این مرحله فقط و فقط یک چیز است تکرار . برای این مرحله فقط قسنتهای هایلایت شده را بخوانیدو و دوباره بخوانید و دوباره بخوانید

      شک نکنید که تستها از این قسمت ها خواهد امد و هنگامی که از جلسه کنکور به خانه برمیگردید انگشت به دهان خواهید شد

      وقتی به نیمه های راه مرحله تثبیت رسیدید شروع به تست زدن کنید  و هر جا که دیدید ضعفی وجود دارد دو باره به کتاب رجوع کرده و بخش هایلایت مربوطه و اطرافش( اگر شما هر کتابی را به مانند نقشه ایران در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که همامنگونه که بیشتر جمعیت ایران در تهران و مشهد و اصفهان و تبریز و شیراز هستند تست هایی که از یک کتاب طرح میشود در مناطق خاصی قرار دارند پس این مناظق را شناسایی و بر آنها مسلط شوید.) اگر شد و عمری و حوصله ای بود در مورد این مناطق استراتژیک بیشتر مینویسم

      سعی کردم تجربه را در قالب نوشته بریزم که کاری بسیار دشوار است و این یکی از اصول تفکر پست مدرن است که همین پارسال سوال کنکور دکتری بود. امیدوارم موثر بوده باشد باز هم سوالی بود جواب خواهم داد

      ملت ها در کار و تلاش زاده میشوند و در عیش و نوش می میرند(رابینز)

     2. سوگل

      سلام،وقتتون به خیر.

      نمی دونم چقدر شانس این هست که آقا احسان کامنتی که من اینجا می ذارم رو بعد از اینهمه مدت بخونن.

      امیدوارم که خودشون بخونن ،آقا احسان می خواستم اگر که براتون مشکلی نیستش ایمیلتون رو به من بگید تا چندتا سوال ازتون بپرسم ،دلیل اینکه اینجا این سوالات رو نمی پرسم اینه که خیلی شخصی هستن و به نوعی بر اساس مدل ذهنی من و درس خوندن منه و فکر می کنم جز گمراه شدن دوستان و گیج شدنشون فایده ای نداشته باشه.

      آقای زارعی عزیز ممنونم ازتون برای این محیطی که فراهم کردید تا فرصت پیدا کردن درست ترین راه بیشتر فراهم بشه ، ازتون خواهش می کنم اگر می شه و امکانش براتون هست با نهایت شرمندگی ،یه جوری آقا احسان رو از کامنت من با خبر کنید.خیلی ممنونم ازتون.

 5. داش بهروز

  برای من جالبه برخی دوستان میان میگن چرا اقای جوادی کتاب حجیم برای درس ریاضی و آمار معرفی کرده..و میشه با تستهای سال قبل سوالات کنکور رو بزنی..

   

  اولا این سایت همه جوره مخاطب داره ،افرادی که حتی توی حل کردن معادله درجه ۲ مشکل دارن!.این رو به عینه دیدم.پس باید کتابی معرفی بشه که درعین درس دادن به صورت مفهومی،تستی هم کار کرده باشه..

   

  به نظر شخصی من که رشته ام هم ریاضی بوده ، این غلط هست که توی درس ریاضی پراکنده و پرشی مطلب خوند…آره میشه مثلا مبحثی مثل بردار گذاشت کنار کلا..ولی نمیشه بگید من از بخش مشتق فقط فلان مبحث میخونم ..اگه با این رویه جلو برید جز استرس چیزی عایدی نداره ..

   

  نکته بعدی اگه ملاک سوالات امسال کنکور هست که باید بگم امسال به طرز عجیبی سوالات آسون بود.و عملا باعث شد این درس به نظر من یه درس سوخته به حساب بیاد .چون عملا توازن برقرار نبود.و همین باعث شد که کسایی که سرمایه گذاری کرده بودند روی این درس ضرر کنند..

   

  من امسال خودم از مطالب گذشته ریاضی ۵۸ درصد زدم .دلیل اینکه بالاتر نزدم بخاطر آمار بود که چیزی خاصی توی ذهنم نبود..منظور اینه که شما ملاک نباید فقط یکسال قرار بدید.شاید یکسال خیلی راحت باشه،ولی یک سال یکم سخت.

  (فقط یک نکته که به نظر منی که دارم کتاب رنجبران میخونم .این کتاب برخی مطالبش بیشتر از کنکور هست.)

  آقای جوادی یه سوال دارم بنده از شما .بنده توی این یک ماه که شروع کردم.

  اقتصاد خرد و کلان ۸۰ درصد مطالب کتاب نظری (فصل “نظریه مصرف” کلان هستم.فصل “بازار رقابت کامل” اقتصاد خرد هستم)همراه با تست و مرور..

  مدیریت مالی هم یک دور روخوانی کردم و تا فصل “ارزش زمانی پول” باتست تموم کردم.

  ریاضی هم که به نصف رسیدم و آمار هم همین طور(بابت معرفی کتاب طورانی واقعا یه دنیا ممنون این کتاب وحشتناک عالیه چون واقعا عمقی مطالب باز کرده و من خودم دنبال همچین کتابایی هستم و بااینکه ۸۰۰ صفحه هست .ولی تصمیم گرفتم همش بخونم و صفحه ۳۴۲ هستم ).

  فقط درس  حسابداری زیاد نخوندم و هنوز فصل ۲ هستم.

  فقط و فقط مشکل من نحوه ی خوندن درس مدیریت اسلامی و تئوری هست.

  من چون رشته ام ریاضی بوده عادت به نوشتن دارم.نمیدونم این درسا رو چطور مطالعه کنم.

  رویه کاری من اینه که صفحه اول میخونم و بعدش نکاتش درمیارم و مینویسم توی جزوه ام.اینجوری خیلی کند پیش میرم چون هم خسته میشم همه نکات رو مو به مو بنویسم.وقت زیادی میبره.خواهشا روش مطالعه این دو تا درس به بنده بگید.

  مرسی

 6. داش بهروز

  شرمنده آقای جوادی .باز نظر میزارم..

  درمورد درس مدیریت اسلامی..

  من کتابهایی که گرفتم به این صورت هست .کتاب ۲۰۰۰ تست مدیریت مرجع قرار دادم.

  بخش اولش کتاب مقیمی پوشش داده .پس کتاب مقیمی گرفتم و  فصل به فصل میخونم بعدش تستهای رو میزنم.

  اگه رسیدم بخش دومه کتاب  ۲۰۰۰ تست..کتاب پورعزت مطالعه میکنم..

  و با رسیدن به بخش سوم  ،کتاب نجاری رو میخونم.. این مجموعه کافیه برای ۶۰ درصد؟

   

  درمورد درس تئوری هم : کتاب سید جوادین گرفتم .و اگه تمومش کنم وقتی بود کتاب مقیمی میخونم.(که فعلا این دورنما دور از دسترس هست).  برای درصد نزدیک ۶۰ کافیه ؟..

  نمیدونم چرا این دوتا درس برای من شده معضل؟ فقط و فقط مشکل من این دوتا درس و نحوه ی مطالعه هست که از لحاظ حفظ کردن به شدت مشکل دارم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. برای مدیریت اسلامی، برادرانه توصیه می‌کنم ویرایش تازه کتاب دکتر احسانی (پـارسه) را که چند هفته دیگر منتشر می‌شود بخوانید و خودتان را با کتاب‌های مقیمی و نجاری درگیر نکنید که کلافه‌تان می‌کنند. همین‌ها برای ۶۰ درصد کفایت می‌کنند. اگر هم دوست داشتید، ۲۰۰۰ تست را هم بخوانید!

   دو. درصد ۶۰ برای تئوری مدیریت بالاست، مگر اینکه تئوری را کلیدی اولویت‌بندی کرده باشید. اگر با مفاهیم تئوری مشکل دارید؛ توصیه می‌کنم چهار بخش اول (۲۹۰ صفحه) کتاب‌ سازمان‌دهی و طراحی ساختار دکتر پورعزت را بخوانید که مفهوم تئوری سازمان و استعاره‌ها را به سادگی توضیح داده است. کتاب مبانی مدیریت رابینز هم فوق‌العاده است.

   ارادت // جواد زارعی

 7. مجتبی

  سلام,خسته نباشید,مجتبی فتاحی دانشجوی رشته مدیریت بیمه هستم,درسم تابستون اینده تموم میشه,میخوام ارشد شرکت. کنم,راستش خیلی دوس دارک دولتی روزانه تهران اگرم نشد شبانه تهرانو بخونم,اقای زارعی نیازمند راهنمایی شما هستماولیت بندی کزدم
  کلیذی:بازاریابی
  اصلی:زبان-اقتصاد-تعوزی-مدیزیت اسلامی
  حذفی:پژوهش-ریاضی
  متاسفانه اصلا علاقه ای ب درسای,حذفی ندارم و بلذم نیستم,میخوام بیشتز وقتمو رو اون ۵تا درس بزارم
  ۲روز شروع کردم زبان میخونم,با ۵۰۴واژه شروع کردم,بعدشم میخوام.۱۱۰۰بخونم,کمکم تو فکر اینم تعوزی ها رو شروع کنم میخوام ,کتاب,دکتر الوانی رو شروع کنم
  روحیه ای بالایی,برای درس خوندن دارم البته میدونم ک ممکنه وسطاش دچار دل زدگی بشم,اما من اماده هستم برای,تلاش,هر چ قدر ک لازم باشه تلاش میکنم
  مشکل اینجاس نمیدونم چطوری بخونم,واقعا کارم درسته با زبان شروع کردم,?درسته همراهش روزانه.۱,۲ساعت کتاب دکتر الوانی رو بخونم?نمیدونم چطوری,بقیه رو بخونم
  باید ی,کتاابو تموم کرد رفت سراغ دیگری?یا باید همراه هم خونده بشن???ایا باید ازمون شرکت کرد خودمونو محک بزنیم???یا فقط,تشت کافیه,
  چ مدت باید طول بکشه خوندن ی درس?
  گفتم از تلاش دست نمیکشم فقط سردرگمم,نیاز ب راهنمایی دارم,تورپ خدا کمکم کنید,نیاز ب راهنمایی دازم,منتظر جوابتون هستم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. گرایش دولتی، درس‌های بازاریابی و پژوهش ندارد. چرا این درس‌ها را اولویت‌بندی کرده‌اید؟ درس‌های تخصصی شما، «مالیه و بودجه» و «منابع انسانی» است که در اولویت‌بندی‌تان نمی‌بینم. اگر داوطلب دولتی نیستید، گمان می‌کنم طالب بازرگانی هستید. تکلیف بنده را مشخص کنید!

   دو. توصیه می‌کنم پیگیر مجموعه مطالب آماه‌سازی برای کنکور ارشد ۹۶ باشید. قسمت اول این مجموعه درباره تحلیل کلی درس‌ها و شرایط کنکور است.

   سه. در منوی بایگانی، روش درس‌خوانی پارتیزانی ۹۴، مطالب روش درس‌خوانی و وعده درس‌خوانی را بخوانید. کمک‌تان می‌کنند!

   چهار. کتاب دکتر الوانی را از فصل دوم آغاز کنید. کتاب مبانی مدیریت رابینز، گزینه بهتری برای مطالعه است!

   پنج. کلا مطالعه کتاب ۱۱۰۰ را توصیه نمی‌کنم. کتاب‌های تافل گزینه بهتری هستند!

   هستم در خدمت‌تان // جواد زارعی

 8. مجتبی

  سلام دستتون درد نکنه اقای زارعی ممنون از پاسختون
  بنده مدیریت بیمه میخونم زیر مجموعه مدیریت بازرگانی ک
  همون. درس ها رو داریم
  والا من فعلا ۵۰۴رو میخونم و بعد میخوام ب سراغ ۱۱۰۰برم,البته ب حرف شما گوش میدم و تافل رو میخونم
  یعنی کتاب دکتر الوانی لازم نیست???چون شنیدم نزدیک به.۲۰%سوالات تعوری از کتاب ایشونه
  ی,سوال دیگه اینکه هر موسسه ای کتاب خودشو پیشنهاد میده,مثلا برای تعوری
  من. نمیدونم کدوم کتاب بهتره مدرسان?یا ماهان?
  البته از چندتا رتبه ,۲رقمی سال پیش خوندم ک مدرسان بهتره
  برای درس. اقتصاد همه کتاب های اقای نظری رو پیشنهاد دادن
  برای. مدیریت اسلامی کتاب های مقیمی-پور عزت رو پیشنهاد دادن
  و برای بازاریابی ,من استاد درس بازاریابیم. دکترای بازاریابی از داتشگاه تهذان هستن ک من پرسیدم و گفتن کتاب ۳استاد خوبیه و میشه ازش نتیجه گرفت
  خواهش میکنم شما کتاب های دیگه ای رو هم. پیشنهاد میدین بگین ک من اونا رو بخونم
  اما مشکل اصلی من الان اینجاس ک من میخوام. از این ب بعد. اویل ظهر تعوری بخونم,غروب یا شب زبان ,من نمیدونم تا کی باید همین طوری ادامه بدم,یعنی مثلا تعوری تموم شد بزارمش کنار برم سراغ ی درس دیگه?یا نه. دوباره شروع کنم کتاباشو از اول بخونم ی دزسی مثل اقتصاد رو شروع کنم بخونم
  البته اینم بگم تابستون ۲روز در هفته کلاس دارم ک صبحش ن ولی شبش نمیتونم. مطالعه کنم
  بالا هم گفتم واقعا میخوام تلاش کنم رتبه خوبی بشم بتونم روزانه تهران بخونم یا شبانه هاشو
  خیلی دوس دارم مادرمو خوشحال کنم
  شرمنده اقای زارعی سرتونو درد اوردم,ببخشید
  ب این دلیل ب شمل گفتم چون دلسوزانه جواب همه رو میدین
  ممنون از تون منتظرم پاسختون هستم

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. پیش‌تر عرض کردم که درباره منابع از همین هفته صحبت خواهم کرد.

   دو. مطالب متنوعی درباره چگونگی مطالعه درس‌ها نوشته و منتشر کرده‌ام. آیا مطالب مندرج در باکس‌های کناری مانند «مسیر درس‌خوانی» را مطالعه کرده‌اید؟ شک ندارم کمک‌تان می‌کنند.

   سه. به استاد بازاریابی‌تان خبر دهید که کتاب‌های سه‌استاد و مرحوم ونوس مدت‌هاست که از گردونه خارج شده‌اند!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 9. مجتبی

  زاستی ببخشید یادم رفت ,میخوام همراه کتاب دمتر الوانی یا رابینز مدرسان. یا ماهان رو هم مطالعه کنم. تا کاملا خیالم راحت بشه. شما این کار منو میپسندین?واقعا لازمه????

  با تشکر ازتون

 10. سها

  سلام
  تو یکی از مطلباتون نوشته بودید در مورد درس های تخصصی مالی چیزی نمیگید چرا؟

  وضعیت مالی واقعا فرق داره.گرایش زبان و تئوری برای بقیه گرایش ها ۳برای ما۲!!ما سه تادرس ضریب ۴ داریم!دوتادرس ضریب ۳!وسه تا درس ضریب ۲!!!!
  اکثر بچه های مالی از درسای ضریب ۲ یکی یا دوتا رو حذف میکنن.من فقط چند تا مورد دیدم که همه رو زدن!حالا باید چه کرد؟کدوما رو حذف کنم؟سایت یا وبلاگی رو میشناسین که معرفی کنین اگه امکان توضیح اینجا برای شما نیست؟؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. تحلیل گرایش مدیریت مالی متفاوت از دیگر گرایش‌های رشته مدیریت است. بنده مالی نمی‌دانم و خودم را برای تحلیل این رشته ذی‌صلاح نمی‌دانم. پس، بهتر آن است که در این‌باره سکوت اختیار کنم!

   دو. دکتر علی احسانی گرایش‌ها را خوب می‌شناسد. چرا از ایشان کمک نمی‌گیرید؟

   توفیق‌تان را خواستارم // جواد زارعی

 11. مهسا

  شما خیلی خوبید

  خیلی خیلی

  من میخوام از کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات ب کارشناسی ارشد مدیریت مهاجرت کنم

  وسط سرچ هام سایت شمارو دیدم

  دیگه دارم عاشقش میشم

  مرسی اینقد با زبان صریح و دوستانه همه چیو گفتید

  ممنون ممنون ممنون

 12. صادقی

  سلام و عرض ادب و احترام آقای زارعی،جسارتا برای یک مورد ازتون کمک میخواستم،اون هم منبع درس زبان هست،برای درک متن زبان تخصصی نیازمند دانش لغت و گرامر پایه هستم برای همین باید یک کتاب زبان عمومی بخونم،من در معرفی منابع کتاب زبان عمومی سری عمران رو به عنوان منابع دیدم،ولی فرموده بودید برای گرامر خوب هست،آیا این کتاب برای لغت هم میتونه منبع خوبی باشه؟از لحاظ لغت منبع قابل تکیه ای هست؟به نظرتون در کنارش کتاب جلد ۱ زیر ذره بین تهیه کنم یا نیازی نیست،ممنون میشم برادری کنید من رو راهنمایی کنید،دست شما درد نکنه

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   در سفحه منابع درس زبان، به‌طور کامل درباره منابع درس زبان صحبت کرده‌ام. پیشنهادم همچنان همان است.

   ارادت // جواد زارعی

 13. فرحی

  با سلام
  جناب زارعی بنده لیسانس مهندسی برق دارم و ۱.۵ سال پیش کتاب های ارشد مدیریت فناوری اطلاعات رو تهیه کردم که بنا به دلایلی اصلا نتونستم بخونم. دوباره و بطور جدی میخوام شرکت کنم و هدفم تهرانه و به جز ریاضی و زبان نسبت به بقیه درسها پیش زمینه ای ندارم.
  بنده مطلب شیوه های الویت بندی شما رو خوندم اما با توجه به عدم پیش زمینه از درس ها به درک مناسبی از مطلب نرسیدم. حال دو سوال از خدمتتون داشتم

  ۱- کدوم دروس با توجه به سختی و میزان اهمیت قابلیت حذف شدن دارن ؟ ( یا به عبارتی دروس حیاتی برای این گرایش کدام یک هستن)
  در یکی از نظرات شما دیدم که درس تحقیق در عملیات را قابل حذف شدند عنوان کرده بودید.
  ۲- آیا فلش کارت تئوری مدیریت در این زمان باقی مانده مفید فایده واقع میشه ؟ یا منابع کم حجم تر تهیه کنم
  ۳- ایا از دو سال پیش و متناسب با تستهای کنکور، منابع دستخوش تغییر شدند؟
  (زبان عمومی و تخصصی – مبانی مدیریت از دیدگاه اسلام – تئوری های مدیریت – تحقیق در عملیات – ریاضی و آمار – اقتصاد – مدیریت تولید – بازاریابی)

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   بازگشت‌تان به وادی ارشد را تبریک می‌گویم!

   یک. درس‌ها را با همین ذهنیتی که دارید اولویت‌بندی کنید.

   دو. شرایط بری برخی درس‌ها تغییر کرده است. در ستون کناری وب‌سایت، تمام درس‌های اصلی را تحلیل و منابع مناسب‌شان را معرفی کرده‌ام.

   سه. اولویت درس‌ها را همین‌جا درج کنید تا درباره‌شان صحبت کنیم!

   ارادت // جواد زارعی

 14. Sina

  سلام آقای زارعی وقتتون خوش

  چند سوال داشتم:

  ۱. اوایل کتاب زبان تخصصی جناب ناصر زاده و دهدشتی را خواندم و وارد متون تالیفی کتاب شدم وحشتناک سخته به نظرم و من اکثرشو غلط میزنم

  در حالی که در زدن متن های کنکور همچین وضعیتی ندارم و بهتر میزنم

  بهتر نیست تالیفی هارا نخونم و همون متون کنکور رو بخونم

  ۲.بنابه دلایلی اقتصاد خرد و کلان را کمکی بستم و وقت نمیکنم همشو بخونم بهتره کدوم از این دو ترکیبو برای درصد بالا انتخاب کنم چهار فصل اول خرد + چهار فصل اول کلان

  یا فقط کل خرد

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. ملاک ارزیابی، تست‌های کنکور است؛ از این رو، تست‌های تألیفی را صرفا با نگاه تحلیلی بزنید، اما تمرکزتان همچنان بر تست‌های کنکور ده سال اخیر باشد. همین‌که بتواند پنج تا شش تست از زبان تخصصی شکار کنید،‌ برای دنیا و آخرت‌تان کفایت می‌کند.

   دو. پیشنهاد تمام وقت‌تان را بر اقتصاد خرد متمرکز کنید. پیشنهادم تمام اقتصاد خرد است!

   ارادت // جواد زارعی

 15. فرحی

  سپاس فراوان از شما بزرگوار
  همونطور که عرض کردم پیش زمینه کافی ندارم
  ۱- اما با توجه به جدول دوم  مطلب “مبانی اولویت‌بندی درس‌ها” این درس ها در نظرم هست

  سطح ۱: ریاضی آمار + اسلامی + اقتصاد سطح ۲ : تئوری مدیریت + زبان + بازاریابی + تولید
  تحقیق در عملیات حذف

  ۲- برای ریاضی چاپ ۹۴ رنجبران رو دارم و بازاریابی هم ۹۵ مناجاتی، با توجه به تاریخ چاپ آیا نیاز هست که ریاضی عوض بشه ؟ و بازاریابی هم به مروج پارسه تغییر داده بشه؟

  ۳- تئوری مدیریت مقیمی ۶۰۰ صفحه و جلیلیان ۹۰۰ صفحه هستش!  بنده یک منبع جامع و کامل میخوام و فکر نمی‌کنم فرصت خوندن بیش از یک کتاب داشته باشم.

  خواهش میکنم یک توصیه و راهنمایی مستقیم راجع به اولویت ها و منابع داشته باشید، چون ساعتها در سایت شما بودم و کمی سردرگم شدم و زمان هم در حال گذر هست.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   یک. اولویت‌بندی باید کامل باشد و مبتنی بر یک جدول خاص را نمی‌پذیریم.

   دو. رنجبران کتاب مناسبی نیست. کتاب‌های تازه تهیه کنید. پیشنهادم را در صفحه تخصصی هر درس ارایه کرده‌ام.

   سه. بر جلیلیان متمرکز شوید.

   ارادت // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام؛

     اگر مرحله‌ها درست طی کنید، باید بتوانید درس‌ها را در چهار سطح کلیدی، اصلی، کمکی و حذفی اولویت‌بندی کنید.

     در ضمن، گرایش‌تان را هم درج کنید.

     ارادت // جواد زارعی

 16. حسام

  سلام خدمت جناب آقای زارعی و تشکر بابت راهنمایی‌های خوبتان
  اقای زارعی، در درس مدیریت مطالب رو خوانده و درک میکنم، اما بدلیل حجم زیادِ مطالب و کلیدواژه‌های مشابه، دچار سردرگمی شده ک راه‌حل انرا یافتم، مرور بسیار زیاد بمنظور تسلط زیاد. اما اینکار انرژی و زمان زیادی میطلبد. در خصوص کلاس‌های استاتیدی همچون آقای محرابیون و آقای جلیلیان، آیا این کلاسها درِ تازه‌ای به‌رویم باز میکنند، و کارم را راحت‌تر میکنند؟ کمااینکه برخی از اساتید خود صاحب کتاب هستند و مسلما با همان شیوه‌ی بیان در کلاس نیز ب تدریس می‌پردازند و در همان حیطه‌ی موضوعی درس می‌دهند‌. میخواستم راهنماییم کنید خواهشا، علی‌الخصوص اینکه بنده از شهرستان هستم و تغییر رشته‌ای نیز می‌باشم.
  تشکر فراوان

 17. ترانه

  سلام خسته نباشید

  من لیسانس  مدیریت مالی ۹۳ هستم الان میخام ارشد شرکت کنم ولی نمیدونم کدوم گرایش بهتر هست، باید گرایش خودم شرکت کنم، یا بازرگانی و دولتی و… بهتر است با توجه به اینکه شهرستان هستم

  بهتره گرایش مالی برم یا بازرگانی و… متاسفانه در لیسلنس نتوانستم شعل هم پیدا کنم با اینکه لیسانس مالی هستم

  میشه من رو راهنمایی کنید خیلی سردرگم هستم

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   درباره انتخاب رشته، پیش‌تر در وب‌سایت صحبت شده است. جستجو که کنید کشف‌شان می‌کنید. همچنین، دکتر احسانی عزیز هم در وب‌سایت‌شان مفصل در این‌باره صحبت کرده‌اند.

   ارادت / جواد زارعی

 18. مهرداد

  سلام

  من س سال هست ک مهندسی بزق گرفتم و از درس فاصله دارم و الان میخوام ارشد مدیریت شرکت بنظر شما میشه با مشاوره خوب و وقت مناسب تو این مدتی ک برای کنکور مونده روزانه قبول شم ؟؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام؛

   پنج ماه مفید تا کنکور ارشد فرصت دارید. مطالب ستون کناری ارشدباز را مطالعه کنید تا حال و هوای بازار ارشد مدیریت دست‌گیرتان شود.

   ارادت // جواد زارعی

 19. حمید نصیری

  سلام

  میخوام برا دکترا رشته مدیریت بازرگانی -گرایش بازاریابی شرکت کنم

  اگر لطف کنید بگین چه درسای رو باید بخونم ممنون میشم

  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *