بلاگکنکور ارشد مدیریت به روش درس‌خوانی پارتیزانی

کنکور ارشد مدیریت به روش درس‌خوانی پارتیزانی

صحبت درباره مربی‌گری به روش درس‌خوانی پارتیزانی برای ارشد مدیریت ۹۵

مدت‌هاست که نوشته درست و درمانی با حال و هوای ارشد مدیریت منتشر نکرده‌ام. بیکار نیستم و بیش از آنکه درباره ارشد مدیریت بنویسم، فکر می‌کنم. وب‌سایت ارشدباز را برای تجربه بی‌واسطه و جدی‌تر اتمسفر ارشد مدیریت راه‌اندازی کردم؛ اما بعدتر تصمیم گرفتم بیشتر درباره رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی صحبت کنم که راستش را بخواهید آن‌گونه که فکر می‌کنم مورد استقبال قرار نگرفت و هفت هشت ماهی می‌شود که به چرایی عدم استقبال مخاطبان از رویکرد درس‌خوانی پارتیزانی فکر می‌کنم.

چرا داوطلبانی که باید نگران کیفیت درس‌خوانی‌شان باشند، روش درس‌خوانی پارتیزانی را که به طور کامل تشریح شده و به رایگان معرفی شده است نادیده می‌گیرند؟ مشکل از داوطلبان است یا سختی روش درس‌خوانی پارتیزانی؟

اگر بخواهم به صراحت و صداقت پاسخ دهم، می‌گویم که ریشه مشکل هم در سطح و ماهیت انتظارات داوطلبان است و هم استفاده از روش درس‌خوانی پارتیزانی به این شکلی که عرضه شده است آسان نیست.

بیشتر داوطلبان مشکل دارند؛ چرا که موتور تحلیل‌شان را خاموش کرده‌اند و طرح‌ریزی برنامه‌های درسی را به دیگران تفویض کرده‌اند. به ضرس قاطع می‌گویم که اگر از همین فردا، درس‌ها را به طور تصادفی بخوانید و تست‌های سال‌های قبل را هم همین‌طوری بزنید، دو رقمی و در بدترین حالت سه‌رقمی خواهید شد. خاک بر سر آن برنامه و برنامه‌ریز و داوطلب و سازمان سنجشی که تراز علمی رتبه‌های تک‌رقمی و دو رقمی‌اش حوالی ۵۰ درصد است. اعتراف می‌کنم که برخی وقت‌ها که خر، مغزم را گاز می‌گیرد،‌ در برخی همایش‌ها شرکت می‌کنم و پای منبر رتبه‌های تک‌رقمی می‌نشینم که از سر ندانی یا کم‌دانی، با آب و تاب درباره روش‌های فاخر و تجربه‌های بی‌دلیل‌ و سختی‌هایی که برای موفقیت در کنکور ارشد تحمل کرده‌اند صحبت می‌کنند. منکر سختی‌هایی که تحمل کرده‌اند نیستم، اما اعتقاد دارم که کسب تراز علمی ۵۰ درصد برای داوطلبان ارشد مدیریت نیازمند برنامه‌ریزی‌های عجیب و غریب نیست. با سه ماه درس‌خوانی درست و درمان می‌شود ۵۰ تا ۶۰ درصد امتیاز گرفت.

روش درس‌خوانی پارتیزانی هم مشکل دارد؛ چرا که بدون مربی قابل استفاده نیست. البته روش درس‌خوانی پارتیزانی را ماژولار طراحی کرده‌ام؛ یعنی بخش‌های از روش را می‌شود به طور مستقل استفاده کرد و از کلیت روش تبعیت نکرد. به طور مثال، تبعیت از اصل‌ بی‌بدیل «پرهیز» به طور مستقل برای تمام داوطلبان امکان‌پذیر و فوق‌العاده مفید است. البته پیش‌تر تأکید کرده‌ام که روش درس‌خوانی پارتیزانی را مربی‌محور طراحی کرده‌ام و بر ادامه همان هم تأکید دارم؛‌ اما تلاش می‌کنم تغییراتی در آن اعمال کنم که بدون مربی هم قابل استفاده باشد!

و اما بعد…

ظرف یکی دو سال گذشته به طور مستمر درباره فقر فرصت صحبت می‌کردم؛ اما برای امسال تصمیم سختی گرفته‌ام. می‌دانم که مشکلاتم اگر بیشتر نشود،‌ کمتر نخواهند شد؛ از این رو، می‌خواهم درس‌خوانی برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵ را به طور جدی با تحمل همین شرایط و مبتنی بر روش اصلاح‌شده درس‌خوانی پارتیزانی آغاز کنم. در این مسیر، به طور محدود می‌توانم به برخی دوستان (به طور محدود) ذیل روش پارتیزانی کمک کنم. تأکید می‌کنم که مربی‌گری درس‌خوانی پارتیزانی با مشاوره متفاوت است. نمایشگاه کتاب، فرصت مغتنمی برای دیدار حضوری و صحبت در این‌باره است.

10 فکر می‌کنند “کنکور ارشد مدیریت به روش درس‌خوانی پارتیزانی

 1. مریم

  سلام روز بخیر…از جمله منتظران نتایج هستم که ببینم تکلیف چیه…اما خب روش پارتیزانی رو کم وبیش خوندم به قول شما شاید موتور تحلیل خاموشه اما توضیحات شما در مورد این روش کلی و سخت گفته شده…و خب شاید نیاز به پرسش وپاسخ برای یک روش جدید درس خوانی واقعا لازمه…من هم موسسات و روش صرفا تبلیغاتی وخالی کردن جیب داوطلب رو نمی پسندم اما روش شما رو نگرفتم

 2. مهدی

  سلام

  بنظر من هم روش پارتیزانی سخته. الان دیگه برنامه ها رو ساده و عملی (قابل اجرا ) در نظر میگیرند نه پیچیده و سخت. شما مطمئن باش  اگه برنامه ساده تری رو پیشنهاد میدادید بیشتر استقبال میشد. در ضمن همچنان منتظر ویرایش اعلام منابع درسی برای سال ۹۵ هستم . به هر حال از این همه مطالب مفید در خصوص ارشد مدیریت سپاسگزار و ممنونم.

  موفق و موید باشید.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش روش درس‌خوانی پارتیزانی سخت و پیچیده نیست. درس‌خوانی پارتیزانی گونه دیگری از درس‌خوانی را پیشنهاد کرده است که با روش رایج و مرسوم متفاوت است؛ از این منظر، سخت و پیچیده به نظر می‌رسد. تفاوت‌های درس‌خوانی پارتیزانی را با دو رویکرد غالب را در اینجا نشان داده‌ام.

   دو. در بطن متن اشاره شد که درس‌خوانی پارتیزانی مربی‌محور طراحی شده است. از این بابت قبول دارم به طور عادی شاید قابل استفاده نباشد. هر چند اگر داوطلبی با یکی از متودولوژی‌های مدیریت پروژه آشنا باشد، بدون مربی هم می‌تواند به روش پارتیزانی بخواند و موفق شود!

   سه. در حال بررسی و مشورت با دوستان درباره منابع درسی هستم. تلاش می‌کنم منابع را به مرور، هفته به هفته، پیشنهد کنم. گمان می‌کنم از هفته دوم اردیبهشت آغاز کنم.

   دیر یا زود دارد،‌ اما سر قولم هستم // جواد زارعی

 3. لاله

  سلام.معذرت میخام ک زیاد سوال میپرسم ولی خب خیلی در مورد تغییر رشتم حساسم ک اشتباه نکنم.میخاستم درمورد مدیریت استراتژیک و مدیریت سیستمها بدونم.اینکه ارشد چی باید خوند ک بشه بعدش این گرایشهارو  واسه دکتری انتخاب کرد؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. مدیریت استراتژیک زیرمجموعه رشته مدیریت (۱۱۴۲) است.
   دو. مدیریت سیستم‌ها زیرمجموعه مهندسی صنایع (۱۲۵۸) است.
   سه. سال‌های قبل، مدیریت سیستم‌ها در کد رشته شناور ۱۲۶۰ ارایه شده بود، اما از پارسال این رشته با مهندسی صنایع (۱۲۵۸) ادغام شده است و دیگر شناور نیست. یعنی یا باید مدیریت را انتخاب کنید یا مهندسی صنایع را.
   چهار. اگر تهران تشریف دارید، می‌توانید نمایشگاه تشریف بیاورید تا حضوری صحبت کنیم. ان‌شاء‌الله که بتوانم کمک‌تان کنم.

   مدیریت سیستم‌ها را دوست دارم // جواد زارعی

 4. sina

  سلام برادر

  خسته نباشی و خدا قوت…

  در مورد منبع مدیریت اسلامی (چون منابعی که بیان کردین در دسترس بنده نیست) میخواستم بدونم با توجه به سوالات کنکور ۹۴ کدوم یکی از کتابها پاسخگوی این درس جدید هست و  سوالها با اون تطبیق داشت.چون نمایشگاه کتاب موعدش نزدیکه کدومو تهیه کنیم.

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   درباره نمایشگاه کتاب صحبت خواهم کرد؛ اما همین‌طوری عرض می‌کنم که کتاب‌های «مدیریت ما» یا «مدیریت اسلامی» نوشته دکتر علی‌اصغر پورعزت (انتشارات بنیاد نهج‌البلاغه) و کتاب‌ مدیریت اسلامی دکتر علی‌آقا پیروز (انتشارات پژوهشکده حوزه و دانشگاه) را برای نمایشگاه کتاب مدنظر داشته باشید.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 5. زهره طهرانی

  باسلام واحترام

  اینجانب درسال ۷۹ فارغ التحصیل در رشته صنایع غذایی شده ام واز سال ۸۰بصورت رسمی در رشته بازاریابی مشغول بکار می باشم کلیه مطالب مربوط را مطالعه کرده ام حال طبق شرایط تصمیم به ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازاریابی گرفته ام .

  اینگونه درس خواندن مطابق با شرایط حاکم و روحیاتم سازگار می باشد.

  خواهشمندست همیاریهای لازم را مبذول فرمایید.       باتشکروتجدید احترام

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. به اتمسفر ارشد مدیریت خوش آمدید!
   دو. در خدمت‌تان هستم. پرسش‌تان را بفرمایید تا راهنمایی کنم.

   با احترام متقابل // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *