روزنوشت ارشد ۹۵گام دوم آمادگی برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵

گام دوم آمادگی برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵

۲۴۴ روز تا آزمون ارشد مدیریت ۹۵

هفته گذشته به طور مفصل درباره سه پرسش اصلی نوشتم که هر بنی‌بشری که قصد شرکت در آزمون ارشد دارد باید پاسخ‌شان را کشف کند. درباره پرسش اول صحبت کردم که مربوط به انتخاب هدف بود و عرض کردم که هدف‌گذاری، امری شخصی است و ترجیح می‌دهم در این‌باره صحبت نکنم. درباره پرسش دوم هم صحبت کردم که انتخاب درست منابع درست بود. نوشته امروزم، درباره پرسش دوم (منابع) است.

فهرست منابع پیشنهادی، پرسش اصلی بیشتر داوطلبان در آغاز درس‌خوانی برای ارشد است. البته حق دارند؛ چرا که جَو حاکم بر بازار کنکور ارشد ذهن‌شان به آن‌سو برده است که برای موفقیت در کنکور ارشد باید بهترین منابع را بخرند و بخوانند. اما داوطلب داستان ما برای کشف بهترین منابع، باید از مرحله بسیار دشوار و حیاتی «اولویت‌بندی درس‌ها» عبور کند. تا هنگامی‌که تکلیف‌تان را با اهمیت و اولویت درس‌ها مشخص نکرده‌اید، نمی‌توانید درباره خوبی یا بدی منابع صحبت کنید. البته برخی منابع فی‌الذاته مزخرف تشریف دارند که از ذکر نام‌شان چشم‌پوشی می‌کنم، اما منابعی که حرفی برای گفتن دارند چه؟

درس‌ها را که اولویت‌بندی کنید دست‌گیرتان می‌شود که به طور مثال تئوری‌های مدیریت را باید متوسط بخوانید، بازاریابی را باید عالی بخوانید، ریاضی و آمار را برای شکار چهار پنج و زبان را نیز برای شکار سه چهار تست بخوانید. اهمیت و اولویت درس‌ها را که مشخص کنید، به سهولت می‌توانید درباره تعلیق موقت برخی درس‌ها یا حذف قطعی‌شان تصمیم‌گیری کنید. از این رو، گام دوم آمادگی برای آزمون ارشد مدیریت ۹۵ و دیگر رشته‌های ارشد، اولویت‌بندی درس‌هاست!

چند هفته‌ گذشته را درگیر تهیه و تدوین گام‌های اولویت‌بندی درس‌ها بودم که در پنج گام آماده شده است. لینک دسترسی به گام‌های پنج‌گانه اولویت‌بندی درس‌ها را در ستون کناری وب‌سایت درج کرده‌ام. درباره تمام پارامترهای اولویت‌بندی درس‌ها مفصل صحبت کرده‌ام و جدول‌هایی را برای اولویت‌بندی عملی درس‌ها تهیه و در بطن متن‌ها گنجانده‌ام. حتی جدول خودم را هم منتشر کرده‌ام که دوستان راحت‌تر بتوانند با جدول‌های اولویت‌بندی کار کنند. علی‌ای‌حال می‌دانم که مطالعه نزدیک به هفت هزار کلمه برای اولویت‌بندی درس‌ها صبر و حوصله می‌خواهد؛ اما تمام حرف‌هایی را که قرار بود به طور پراکنده در ارشدباز بزنم، یک‌جا در فصل «اولویت‌بندی درس‌ها» گفتم.

این را هم بگویم که فهرست منابعی که بعدتر در ارشدباز منتشر خواهد شد، مبتنی بر همین اولویت‌ها خواهد بود. ان‌شاء‌الله که درس‌ها را به خوبی اولویت‌بندی کرده و منابع را به درستی انتخاب کنید. از هفته آتی اگر فرصت و فراغتی پیدا کنم، صرف تهیه منابع پیشنهادی برای کنکور ارشد مدیریت خواهم کرد!

و نکته آخر اینکه، روش اولویت‌بندی درس‌ها برای تمام داوطلبان کنکور ارشد کاربرد دارد و محدود و منحصر به رشته مدیریت نیست. اگر مشکلی درباره مطالب داشتید بفرمایید تا اجابت کنم شما را!

گام‌های پنج‌گانه اولویت‌بندی درس‌ها در یک نگاه:
گام اول؛ تعریف اولویت‌ها
گام دوم؛ تحلیل و بررسی پارامتر تست‌ها
گام سوم؛ تحلیل و بررسی پارامتر درس‌ها
گام چهارم؛ تحلیل و بررسی پارامتر ترجیحات داوطلب
گام پنجم؛ تحلیل پارامترها و نتیجه‌گیری

6 فکر می‌کنند “گام دوم آمادگی برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵

 1. arash.o

  سلام آقای زارعی.درسته حرفاتون.به نظرم بهترین کار اینه که یکی دو درس حذف بشه رو بقیه دروس وقت گذاشته بشه.البته ریسک هم داره….

  امسال هم اقتصاد یکم سخت بود به نظرم باید رو منبع اقتصاد کم کم تجدید نظر بشه.بابت بازاریابی هم احتمالش زیاده رو به سخت شدن بره.باید مفهومی تر خوند……

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. به صراحت عرض می‌کنم که حذف درس، خام‌اندیشانه‌ترین کار عالم است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. هیچ‌گاه توصیه به حذف درس نمی‌کنم و نخواهم کرد. پیشنهاد می‌کنم تا انتشار گام پنجم اولویت‌بندی صبر پیشه کنید تا بعدتر درباره حذف درس صحبت کنیم!

   دو. می‌دانم که در بند ۱، قدری تند پاسخ دادم؛ اما دوستان در وب‌سایت‌ها درباره حذف درس خیلی راحت صحبت می‌کنند. شاید گمان می‌کنند ایده خاصی را مطرح می‌کنند که فقط و فقط به ذهن خودشان خطور کرده است و لاغیر. در روشی که من برای اولویت‌بندی درس‌ها پیشنها کرده‌ام؛ درس را زمانی می‌شود حذف کرد که عملیات اولویت‌بندی درس‌ها سه مرتبه با فاصله ۴۵ روز انجام شود و درس بی‌نوا در گروه درس‌های تعلیقی باقی بماند. البته شرایط دیگری هم دارد که بعدتر می‌توانم درباره‌ش صحبت کنم!

   سه. قبول دارم که تست‌های اقتصاد مفهومی‌تر بود؛ اما پیشنهاد می‌کنم به جای تغییر یا افزودن منابع بیشتر، در شیوه درس‌خوانی‌مان تجدیدنظر کنیمکه خودتان هم اشاره کرده‌اید. درباره بازاریابی هم همین‌طور. به طور حتم اگر مطلب اولویت‌بندی را مطالعه کرده باشید، با مفهوم «سقف درصد» آشنا هستید. قرار نیست برای ۱۰۰ درصد درس‌خوانی کنیم. با همین منابع کنونی هم می‌شود سقف درصد را تأمین کرد.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 2. امیرحسین مردانی

  سلام برادر زارعی؛

  از آنجا که دیدگاه های مربوط به موضوع مدیریت اجرایی بسته شده اند، اینجا سوالم را مطرح میکنم.

  در دفترچه چیزی حدود ۲۰۰ ظرفیت MBA برای دانشگاه صنعنتی شریف تعریف شده است. من خواب میبینم یا مسوولین شریف عقلشان را از دست داده اند؟

  قضیه چیست؟

  ارادتمند

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. چرا این‌قدر داستان را هیجانی تعریف می‌کنید. واقعیت این است که بضاعت و اعتبار دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه شریف به تنهایی از دانشگاه تهران بیشتر است. در ضمن ۲۰۰ تا نیست و ۱۱۰ تاست. اگر ظرفیت‌های کد اجرایی تهران را جمع بزنید نزدیک ۸۰ نفر می‌شود.

   دو. مشکل‌تان را متوجه نشدم؟ روشن‌گری کنید لطفا!

   ارادت متقابل و تبریک برای افتتاح وب‌سایت کلبه زبان // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛

     یک. قبل‌ترها هم همین حوالی برمی‌داشت، یک‌کم بالا، یک‌کم پایین!
     دو. علی‌الظاهر رفقای شما بودند که گفته‌های دکتر نیلی را برنتافتند و از لج‌شان، پذیرش دانشجوی MBA را متوقف کردند که البته نتوانستند و شریف دانشجو گرفت!
     سه. دانشگاه شریف، در زمره دانشگاه‌های صنعتی است و مجاز به پذیرش مدیریت اجرایی نیست. همان MBA خودمان را با عنوان مهندسی کسب‌وکار پذیرش می‌کند و سه درس برای خواندن دارد!

     ارادت فراوان // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *