روزنوشت ارشد ۹۴یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴

یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴

گر بخوانی درس‌ها با جان و دل؛ هفت روزت می‌شود هفتاد روز!

یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و نمی‌دانم چرا چند روزی است یاد برف پارسال افتاده‌ام؛ حتی چند وقتی است یواشکی دعا می‌کنم هفته آینده از شب سه‌شنبه تا عصر سه‌شنبه، برف سنگینی ببارد، آن‌قدر سنگین که کنکور را نه یک هفته، که حداقل به دو یا سه هفته دیگر موکول کند تا فرصتی برای خواندن پیدا کنم. باور کنید عذاب وجدان هم دارم و می‌دانم که هر درجه افت دما، برخی را گرفتار می‌کند و جدی که می‌شوم، بارش این‌طوری را منصفانه نمی‌دانم؛ پس غلظت دعا را بیشتر می‌کنم که خداوندا نبارد و اگر هم می‌بارد، طوری نبارد که مشقتی درست کند!

بین خودمان بماند وقتی تب نوع‌دوستی‌ام فروکش می‌کند و کیسه معرفتم که لبریز می‌شود، باز هم دعا می‌کنم که ببارد، آن‌قدر سخت که کنکور ارشد ۹۴ را نه به دو هفته دیگر که، به فروردین ۹۵ موکول کنند؛ اگر هم نمی‌شود حداقل کنکور ارشد مدیریت را موکول کنند، این که می‌شود؛‌ نمی‌شود؟ شاید بتوانم ده دوازده درصدی بیشتر بزنم و به جای علی‌آباد سفلی، در علی‌آباد علیا قبول شوم،‌ نمی‌ارزد؟

نمی‌دانم همین‌طور دعا کنم یا بنشینم و همین یک هفته را آدمیزادی بخوانم. حیران مانده‌ام!

تست‌های ارشد

احدالناسی از تعداد تست‌های درس‌های کنکور امسال خبر ندارد و گوش‌تان بدهکار این حرف‌ها نباشد؛ حتی اگر اینجا نوشته شده باد. قاطبه حرف‌های پیش‌کنکوری، حرف مفت است و مالیات ندارد؛ اما دلیل نمی‌شود خودتان را برای تغییرات احتمالی مهیا نکنید. ممکن است با تغییر در زمان کنکور، تعداد تست‌ها،‌ درجه سختی تست‌ها یا حتی ممکن است با تست‌هایی مواجه شوید که از منابع نامتعارف استفاده کرده‌اند. غافلگیر نشوید و ناز نکنید که صبح چهارشنبه خریدار ندارد. داشتن آرامش زیاد هم خیلی خوب نیست؛ کمی استرس برای افزایش سطح کارایی مغزتان لازم است!

نکته دیگر پیش‌بینی‌های نوستر آداموسی از تست‌های احتمالی کنکور آتی است. چیزی بهتر از تست‌های سال‌های گذشته ارشد برای پیش‌بینی تست‌های آزمون آتی نیست. البته تمرین تست‌های جدید کار هوشمندانه‌ای است، اما تأکید می‌کنم تست‌هایی را تمرین کنید که پرت و پلا نباشند و از چارچوب معمول سنجش بیرون نزده باشند. رفتار سازمان سنجش اگر چه چندان پیش‌بینی‌پذیر نیست، اما انقلابی هم نیست؛ یعنی نمی‌تواند ساختار تست‌ها را یک‌باره دگرگون کند. هر چند توصیه می‌کنم خودتان را برای هر انقلابی آماده کنید. بهترین کار، تمرین چندباره تست‌های هفت هشت سال اخیر سنجش است!

تست‌های آمار

مهندس طورانی سال گذشته زحمت کشیدند و ۶۰ تست را به عنوان تست‌های مهم پیشنهاد کردند و بعدتر، ۲۳ تست دیگر را به عنوان پیشنهاد نهایی‌شان منتشر کردند که خواندن‌شان را در این یک هفته باقیمانده تا کنکور ارشد ۹۴ اکیدا توصیه می‌کنم. هفته گذشته که با ایشان صحبت کردم، فرمودند امسال هم بسته پیشنهادی دارند که علی‌الظاهر تا پایان هفته منتشر خواهد شد. البته وب‌سایت‌شان از دسترس خارج شده است. برخی دوستان درخواست فرستادن فایل‌های پارسال را داشتند که خدمت‌شان عرض کردم فایل‌ها را پس از کسب اجازه از جناب طورانی منتشر خواهم کرد. دوستان دیگر فایل‌ها را دارند و اگر درخواست کنید،‌ می‌فرستند؛ اما سیاست ارشدباز در این‌باره قدری متفاوت است. علی‌ای‌حال تا فردا شب درباره فایل‌های امسال اطلاع‌رسانی خواهم کرد!

توصیه‌های آزمون!

پارسال چند مطلب برای اداره بهتر آزمون در ارشدباز منتشر کردم،‌ جستجو کنید تا پدیدار شود شما را. اما دکتر علی احسانی هم زحمت کشیده و مجموعه‌ای از توصیه‌های جالب را منتشر کرده‌ است. بیشتر توصیه‌ها برای داوطلبانی مفید است که درس‌شان را آدمیزادی خوانده‌اند. به دوستان لحظه‌آخری که خواندن درس‌ها را از دو سه هفته پیش آغاز کرده‌اند توصیه می‌کنم تمام این هفته را تا ۱۲ شب کنکور ارشد بخوانند و حافظه کاری‌شان را تا خرخره لبریز از اطلاعات مهم کنند. به این دوستان چند برابر دیگر دوستان پیشنهاد می‌کنم که تست‌های چهار پنج سال اخیر را ده دوازده‌ مرتبه بخوانند. نکته کلیدی درس‌خوانی برای این‌دسته از دوستان این است که:

گر بخوانی درس‌ها با جان و دل؛
هفت روزت می‌شود هفتاد روز!

پس هفتاد روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت داریم؛ آدمیزادی بخوانیم و نشان دهیم لایق‌اش هستیم!

17 فکر می‌کنند “یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴

 1. احسانی

  سلام

  یک- یک خاطره برفی! برای کنکور ۸۶ بسیار آماده بودم. آنقدری که پیشاپیش صندلی ام را در دانشگاه رزرو کرده میدانستم. هم دانشم کافی بود و هم به قول شما مهارت کنکور را داشتم. دو هفته به امتحان همه چیز بهم ریخت! درس آمار را در امتحان دانشگاه پاس نکردم در حالی که ۲۴ واحد برای ترم آخرم مانده بود! دو روز قبل کنکور دکتر ایوزیان خودمان  بخشش فرمودند و نمره پاسی مرحمت…بی روحیه و بدون مرور به کنکور رفتم. دو هفته درس نخواندن همه چیز را نابود کرد. تنها امیدم به زبان بود . همه احساسم این بود که اگر زبان که نقطه قوتم محسوب میشود را نزنم نمیشود. دو ساعت وقت فقط برای زبان ولی…آخرش شد ۳۹۳ که با ظرفیت آن زمان به جایی نرسید ولی میشد غیرانتفاعی قبول شد! کنکور ۸۷ را قرار شد زودتر برگزار کنند. ۲۰ دی ماه! این بار اصلا نخواندم! دریغ از ذره ای مطالعه! ۲ دی ماه شروع کردم به قصد دو هفته درسخوانی و کنکور. هر چه بادا باااد!

  دو هفته خواندم و درسها را مرور کردم. برف سال ۸۶ به دادم رسیــــــــــــــد! زمین و زمان سفید پوش شد. دو هفته قطعی گاز، سرمای وحشتناک، دو هفته بدون نان! همه نالان و من خوشحال! کنکور ۴۰ روز عقب افتاد! من رسیدم به مرور دوم …مرور سوم… تست های جامع و کنکور…. این بار از همان جلسه کنکور مشخص بود. جوابها خودشان چشمکی میزدن و میگفتند مرا انتخاب کن! برف مسیر زندگی ام را عوض کرد…

  دو – ممنون از لطف چندباره تان به بنده و وبلاگ مدیریت ۸۷.

  سه -در مورد  فایل پیش بینی آقای طورانی، امکان ارسال برای همه از طرف وبلاگ نیست. سابقا برای پخش به تعداد محدود از ایشان اجازه گرفته شده…

  چهار – قبلا سایت پارسه بخشی از کتاب آمار آقای طورانی و تست های سالهای قبل را منتشر کرده. چرا از آن طریق منتشر نمی کنند؟!

  برقرار باشید- احسانی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. آقا چه رنج‌ها کشیده‌اید شما برای ارشد. دل‌مان به درد آمد!
   دو. اجازه انتشار عمومی فایل‌ها را از مهندس گرفتم.
   سه. با مهندس طورانی صحبت کردم، پیگیر رفع مشکل سرور وب‌سایت‌شان هستند و ان‌شاء‌الله فایل‌های امسال را تا جمعه‌شب منتشر می‌کنند و اگر نتوانستند، قرار شد در ارشدباز منتشرشان کنیم.
   چهار. آقا ما ندیده، ارادت پیدا کردیم خدمت‌تان. بالاخره پیش‌کسوتی، بزرگ‌تری گفته‌اند!

   ارادت بسیار // جواد زارعی

 2. امیرحسین مردانی

  سلام برادر زارعی

  روزگار بر وقف مرادتان باد! انشاالله موفق و سربلند باشید!

  تاخیر در کنکور به معنای واقعی یعنی نامردی و ناعدالتی!
  وضعیت معرفتتان را به حالت “دیفالت” ببرید و دعاهایتان هم در همان جهت باشد!
  تاخیر برای من و امثال من زهر است!

  گر خوانده باشی درسها را قبلتر، هفت و هشت نه! شیش پنج هست بهتر!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. راستش دعایم را در وضعیت عدم اطلاع به بارگاه الهی تقدیم کرده‌ام؛ چرا که به عواقب و احتمال بروزشان آگاه نیستم. پس خیال‌تان آسوده باشد که این‌گونه درخواست‌ها به این زودی‌ها مستجاب نمی‌شود!
   دو. از سرودن شعر، خوش‌مان آمد. خدا را چه دید،‌ شاید سال آینده ارشد ادبیات را هم پوشش دادیم!
   سه. با شما برخورد می‌کنم اگر رتبه‌تان دو رقمی شود!
   بخوانید تا رستگار شوید // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. فایل‌های پارسال را با اجازه مهندس طورانی منتشر خواهم کرد.
   دو. اگر وب‌سایت مهندس طورانی تا یکی دو روز اینده فعال نشود، فایل‌های امسال را همین‌جا نتشر خواهم کرد.

   ما هم منتظر آماریم // جواد زارعی

 3. مبینا

  شما مگه خودتون پشت کنکورین مثل ما؟

  یه جوری تا جالا با اطمینان جرف میزدین آدم فک میکرد یه چیزایی میدونین

  شمام که مثل مایین

  پس نمیتونین بگین چی درسته و چی غلط

  پس چرا انقدر با اطمینان مطلب میزارین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. حواس‌تان کجاست؟ همین‌طور ندیده و نشناخته طلب مشورت می‌کردید؟ تا حالا فکر می‌کردید با که صحبت می‌کنید؟
   دو. بنده مطلقا مانند شما نیستم. سواد علمی‌ام یک‌هزارم و فرصت و فراغتم هم به مراتب کمتر از شماست.
   سه. بیش از چهارده نظر «بی‌سلام» و «والسلام» در ارشدباز درج کرده‌اید که تمام‌شان مطالبه‌های پرخاش‌گرانه بودند که شباهتی به «نظر» نداشتند. ضرر نمی‌کنید اگر آغاز و پایان و ادبیات دیگر نظرهای مندرج در ارشدباز را سریع مرور کنید تا ببینید دیگران چگونه سخن می‌گویند و شما چطور!
   چهار. شما هم می‌توانید وب‌سایتی، وبلاگی چیزی راه‌اندازی کنید و درباره هر چیزی که دوست دارید اظهار نظر کنید. مخاطبان می‌آیند و می‌خوانند و اگر خوش‌شان آمد می‌مانند و اگر هم نه، می‌روند. پس، آدم‌ها می‌توانند در چارچوب‌های اخلاقی و در حریم شخصی‌شان درباره هر چیزی که دوست دارند صحبت کنند. من هم همین‌کار را می‌کنم؛ اگر خوش‌تان نمی‌آید،‌ خب بروید از دوستانی که مورد وثوق‌تان هستند مشورت بگیرید؛ چرا عمر و اعصاب‌تان را در این برهه حساس که باید بر کنکور ارشد متمرکز باشد، صرف وبلاگ نه چندان مهم ارشدباز می‌کنید؟ من که منتی بر شما ندارم!
   چهار. ارشدباز از تمام مطالبی که منتشر می‌کند دفاع می‌کند؛ چرا که بی‌دلیل و بی‌منطق صحبت نمی‌کند. اگر از شما چشم‌پوشی کنیم، بزرگان بسیاری چون دکتر محرابیون، دکتر مهدوی، دکتر احسانی و عزیزان دیگر هم مطالب ارشدباز را می‌خوانند و نکته‌های ظریفی را حضوری یا ایمیلی متذکر می‌شوند. شما هم می‌توانید نظرتان را در بطن وب‌سایت درج کنید!
   پنج. راستش وب‌سایت ارشدباز، در حوزه مشورت فعالیت نمی‌کنند. گه‌گاه پرسش‌هایی مطرح می‌شود که در حد بضاعتم پاسخ‌شان را می‌دهم.
   شش. ان‌شاء‌الله که با آرامش و هوشمندانه در آزمون شرکت کنید و رتبه مناسبی کسب کنید.

   درج نظرهای مخالف را دوست دارم // جواد زارعی

 4. افشین(داوطلب مدیریت رسانه)

  با سلام ببخشید رک می گویم …بهتر است کوته بینانه نگاه نکنید شمایی که که قرار است یک مدیر موفق، یک زن موفق، یک مادر موفق و … شما تجربه رو چی معنی می کنید؟ آیا اگر کسی بخواهد طلاق بگیرد فقط کسی که این راه را رفته باشد می تواند به او کمک کند؟ آیا کسی که بخواهد اعتیاد را کنار بگذارد فقط کسی که اعتیاد را کنار گذاشته می تواند به او کمک کند؟ از این مثالها بی نهایت میشود زد آیا لزوما اینگونه یه نفر میتونه یه مشاوره بگیره؟البته که مفید هست ولی تنها راه نیست از شما دعوت میکنم مطالعات خود را به غیر از زمینه های درسی بیشتر کنید و از تفکرتون به نحو احسن استفاده کنید…موفق باشید خواهر

  پی نوشت: ا آقا جواد معذرت میخواهم که جای شما پاسخ دادم

 5. مبینا

  چی میگین واسه خودتون :)))

  جدی گرفتین خودتونو ها،ما فقط میگردیم ببینیم کجا چی به دردمون میخوره بخونیم برا کنکور

  چه دل خجسته ای دارین نشستین حرفای منو تحلیل میکنینا

  بابا همه پشت کنکوریم ، یه سر با سرعت میایم و میریم

  من واقعا وقت نداشتم کل مطالب شمارو بخونم و بفهمم شمام پشت کنکورین

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. کلا سلام کردن برای سلامتی خوب است!
   دو. همین مطالب دم‌دستی ارشدباز را هم می‌خواندید،‌ دست‌گیرتان می‌شد که من هم کنکوری هستم.
   سه. چشم خواهرم، از امروز دیگر شما را جدی نمی‌گیرم.
   چهار. تست‌ها را با آرامش و تمرکز بالا بزنید و امیدوارم بتوانید از تمام اندوخته علمی‌تان استفاده کنید.

   به سلامت // جواد زارعی

 6. لیلا خانوم

  سلام علیکم

  من دومین باره از مطالبتون دیدن میکنم…اما جالبه هر کسی ک پزشکی دوست داره طبابت میکنه جدیدا ،عاقا این لحن صحبتتون منو یاد فیلمای تاریخی میندازه…در کل صحبت درست کردن ودرست صحبت کردن خوبه،موفق باشید،بدرود

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. دیدارتان را از ارشدباز خوش‌آمد می‌گویم. گمان می‌کنم از مخاطبان وبلاگ دکتر احسانی هستید!
   دو. به شخصه تلاش می‌کنم در چارچوب دانش، توانایی و تجربه‌ام صحبت کنم نه بیشتر. اگر در درستی مطالب، ادبیات یا لحن ارشدباز با مشکلی مواجه شده‌اید لطف می‌کنید متذکر شوید. ابایی ندارم اگر تذکرتان را همین‌جا بیان کنید. شاید دوست دیگر هم همین نظر را داشته باشد و بتواند تکمیلش کند. ایمیلی هم می‌شود متذکر شد!
   سه. من از دوران شاه عباس صفوی به دنیای مدرن پرتاب شده‌ام. در آن دوران، اول یادمان می‌دادند که درست صحبت کنیم و بعدتر، به درستی صحبت کنیم!

   دعا می‌کنم آزمون را در آرامش و سلامتی برگزار کنید // جواد زارعی

 7. اميرحسين

  سلام به دوستان گرامی

  بنده به عنوان شخصی که جناب زارعی را شاید و شاید یک مقدار بیشتر از شما بشناسم و بیشتر با ایشان هم کلام شده ام چندتا نکته را به چندتا از دوستان میخوام متذکر بشم.

  اول از همه اینکه، قضاوت خوب نیست! ناشناخته که واویلا!!

  دوم. بسیاری از دوستان خیال میکنن جناب زارعی هم از دسته ی دوستانی که تئوری درس میدهند در ١٢ ساعت، استاد خطاب میشوند و در بازار ارشد مشغول کسب روزی مشکوک هستند میباشند! اما بنده به عنوان کسی که یک مقدار ایشون را بهتر میشناسم بگم که اولا ایشون هم سنی، هم تجربه ای و هم علمی کلاس کارشان با بقیه فرق مییکنه. دوم اخلاق کاریه جناب زارعی اخلاق کاری سالم هست. سوم مطالب ایشون تجربی، صحیح و با دقت هستند. چهارم اینکه ایشون ژورنالیست هستند و تو کار تولید محتوی. آخر هم اینکه ایشون در فضاهای فوق آکادمیک کار کردند!!

  اینها همه یک طرف، خب بهترین شاهد بر اینها مطالب این سایته. دوستان طوفانی، بخوانید مطالبو!

  اینا گوشه ای از واقعیت بود که به عنوان یکی از مخاطبان و علاقه مندان به سک جناب زارعی نوشتم.

  جدای از کنکور و درس، سعی کنیم وقتی به مقطع ارشد میرویم، اسما و حقیقتا ارشد باشیم. مدرک و کاغذ مفت نمی ارزد!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   هندوانه ارزان از کجا یافته‌اید که این‌گونه مفت نثار می‌کنید. بفرمایید، که ما هم مشتری هستیم.

   ارادت بسیار // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *