روزنوشت ارشد ۹۴۱۱۳ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۱۳ روز تا کنکور ارشد ۹۴

سال گذشته که تمامی درس‌های تخصصی گرایش‌های رشته مدیریت با ۱۵ تست ناقابل عرضه شد، مبنای تحلیل درس‌های برای کنکور ارشد ۹۴ تغییر کرد. همچنین تعداد تست‌های درس‌های عمومی نیز کاهش یافت. اینکه آیا چنین تغییر درست است یا خیر را به زمانی دیگر موکول می‌کنیم؛ مهم،‌ اهمیت سهم برخی تست‌هاست که به شرط حواس‌جمعی، می‌تواند کلید موفقیت داوطلبان باشد. شاید به بزرگ‌نمایی متهم شوم، اما به ضرس قاطع می‌گویم که درس «آمار» می‌تواند یکی از سه چهار نقطه استراتژیک کنکور امسال باشد!

داوطلب بی‌نوای کنکور ارشد مدیریت به سیاق سابق انتظار داشت با ۴۰ تست ریاضی و آمار مواجه شود، اما در روز آزمون با ۳۰ تست مواجه شد. کاهش ۱۰ تست، موجب کاهش سهم درس‌های ریاضی و آمار شد و البته بیشتر داوطلبان شد. البته سهم ریاضی بیشتر بود و برای آمار کمتر. تعداد تست‌های درس ریاضی از ۲۳ تست به ۱۷ تست کاهش یافت؛ و تعداد تست‌های درس آمار تنها چهار تست کمتر شد. برادر نوری‌فرد، مدرس درس آمار خانه مدیریت، پیش‌بینی کرده است که تعداد تست‌های درس آمار کنکور امسال در هر شرایطی از ۱۰ تست کمتر نخواهد بود. ما هم به تحلیل ایشان احترام گذاشته و بر همین را تکرار می‌کنیم. هفت تا هشت تست، سهم آمار ۱ و دو سه تست هم سهم آمار ۲ است. از میان هفت هشت تستی که برای آمار ۱ پیش‌بینی شده است، چهار پنج تست در هر سال تکرار می‌شود. یعنی طراحی تست،‌ ناگزیر به تکرارشان است. از این رو با اندکی مطالعه می‌شود حداقل چهار و حداکثر شش تست درس آمار را با کمترین زحمت شکار کرد. با همین تعداد تست‌ می‌شود امتیازی بین ۱۳ تا ۲۰ درصد از ریاضی و آمار گرفت.

با اندکی درس‌خوانی می‌شود چهار پنج تست ریاضی را نیز شکار کرد. هستند تست‌هایی که هر سال با اندکی تغییر تکرار می‌شوند. با اندکی درس‌خوانی و کمی هم تست‌زنی می‌شود چهار تا شش تست درس ریاضی را نیز شکار کرد که همان ۱۳ تا ۲۰ برای درس ریاضی تکرار می‌شود. پس در مجموع با شکار حداقل هشت و حداکثر ۱۲ تست ریاضی و آمار می‌شود امتیازی بین ۲۷ تا ۴۰ درصد از این درس نصیب برد که در حالت عادی برای قاطبه داوطلبان کنکور ارشد مدیریت نشدنی است!

۱۱۳ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و اگر درس‌های مطالعه درس‌های مفهومی را آغاز نکرده‌اید توصیه می‌کنم از مطالعه درس‌های ریاضی و آمار دوری کنید و بر مفهومی‌ها تمرکز کنید که یادگیری‌شان نیازمند زمان است. البته ریاضی و آمار را نباید به نزدیکی‌های کنکور موکول کنید. منظور از تعویق این درس‌ها، فراهم کردن فرصتی مناسب برای تسلط بر مفهومی‌هاست. همین‌که از اصل مفهومی‌ها فارغ شدید، ریاضی و آمار را منهدم کنید!

4 فکر می‌کنند “۱۱۳ روز تا کنکور ارشد ۹۴

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. طراحان تست‌های درس آمار به علت شرایط ویژه مسأله‌های درس آماری، محدودیت‌هایی بسیاری در فصل‌ها و شکل تست‌ها دارند. به طور مثال، فصل شاخص‌های مرکزی و پراکندگی حداقل چهار پنج تست در آزمون ارشد سهم دارند. همین‌ها، برای کسب امتیاز حداقلی از درس آمار کفایت می‌کنند.
   دو. برای مشاهده سهم تست‌ها توصیه می‌کنم تحلیل برادر نوری‌فرد در خانه مدیریت را از اینجا مطالعه کنید.

   آمارخوانی را دوست دارم // جواد زارعی

 1. کیا

  سلام. من اصلا پایه ریاضی ندارم برای همین فقط دو فصل ماتریس و مجموعه رو از کتاب پور کاظمی نشر نی میخوام بخونم.آمارم طبق همین گفته شما فقط یک رو میخونم از کتاب محسن طورانی انتشارات پارسه.بیست روزی هست شروع کردم به خلاصه نویسی این کتاب.خیلی بهتر از رنجبران و عادل آذر هست.با تشکر.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. فصل‌های ماتریس و مجموعه‌ها در کنکور سال قبل سهم نداشتند و بیشتر داوطلبان را غافلگیر کردند. فصل‌های بهتری برای مطالعه وجود دارد. فصل‌های حد و مشتق به مراتب ساده‌تر و تست‌خیزترند. به طور مثال، حد نپری (عدد e) سال‌های سال است که به شکل‌های گوناگون مطرح شده است. همان شکل‌ها را اگر حفظ هم کنید احتمال توفیق‌تان در کسب امتیاز از مطالعه فصل مجموعه‌ها بیشتر است. مثالی دیگر می‌زنم، علیرغم مخافلت قابطه دوستان با مطاعه بخش انتگرال‌ها، توصیه می‌کنم تست‌های این مبحث را در کنکورهای سال‌های قبل مرور کنید. شک ندارم با اندکی تمرین می‌توانید بر آنها مسلط شود. انتگرال‌ها، ظاهر ترسناک، اما باطن رئوفی دارن و امتیازهای بسیاری در بطن‌شان نهفته است.
   دو. جناب طورانی که حفظ‌شان کند، حدود یکی دو هفته قبل از برگزاری آزمون سال گذشته فایلی مشتمل بر ۶۰ تست آمار در وب‌سایت‌شان منتشر کردند و اندکی بعد، مجموعه دیگری برای عموم داوطلبان منتشر کردند و به نوعی محدوده تست‌های آمار را پیش‌بینی کردند. شک نکنید که با تمرین همین تست‌ها حداقل می‌توانید چهار پنج تست درس آمار را شکار کنید. همین‌طور برای ریاضی، توصیه می‌کنم تست‌های درس ریاضی هفت هشت سال اخیر را هفت هشت مرتبه مرور کنید و آسوده‌خاطر باشید که چهار پنج تست ریاضی سال جاری را شکار خواهید کرد؛ کافی نیست؟
   آمار؛ استراتژیک است // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *