روزنوشت ارشد ۹۴۱۱۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۱۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۱۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت مانده است و اگر  بدانیم و بتوانیم از فرصت‌ها به طور بهینه استفاده کنیم کسب رتبه‌های درست و درمان دور از دسترس نخواهد بود. نوشته امروز در قیاس با روزنوشت‌های قبلی، قدری طولانی‌تر است، چرا که درباره دو مطلب بسیار مهم صحبت می‌کند. اول، درس تئوری مدیریت و چگونگی پوشش منابعش؛ و دوم، داستان فلش‌کارت‌ها و علی‌الخصوص فلش‌کارت‌های DLM که استفاده یا پرهیز از آنها به دغدغه برخی دوستان تبدیل شده است.

حکایت تئوری‌های مدیریت

درس تئوری‌های مدیریت مهم است و چه بخواهید و چه نخواهید باید خوانده شود. از این رو از حواشی چشم‌پوشی کرده و درباره اصل مطلب صحبت می‌کنم.

ناقلان اخبار و طوطیان شکرشکن شیرین‌گفتار، از قول بزرگان نقل کرده‌اند که درس تئوری مدیریت را باید با مطالعه پنج کتاب‌ اصلی «مدیریت عمومی» دکتر الوانی؛‌ «مبانی سازمان و مدیریت» دکتر رضاییان؛ «مدیریت رفتار سازمانی» دکتر رضاییان؛ «مدیریت منابع انسانی» دکتر سعادت؛ و کتاب «تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم» دکتر رضاییان آغاز کرد. در گام بعد، توصیه به مطالعه «کتاب‌های جامع» می‌کنند تا خدای ناکرده و زبانم لال، داوطلب ارشد مدیریت از نکته‌های مندرج در منابع دیگر مانند «رابینز» که خواندن‌شان حوصله و فرصت می‌خواهد غافل نشود و در آزمون ارشد گرفتار نشود. برای تعمیق مطالب هم توصیه به مطالعه کتاب‌های تست و تست‌زنی مستمر می‌کنند.

مرجع‌خوانی بی‌شک مفید است، اما ناقلان مذبور گاهی از خاطر می‌برند که زمان را هم باید در نقل اخبارشان لحاظ کنند. آیا داوطلبان بی‌نوایی که موتور درس‌خوانی‌شان را از ابتدای پاییز روشن کرده‌اند فرصت می‌کنند پنج کتاب مرجع را طی ۱۶ هفته تمام کنند. اگر هم بتوانند، آیا به جمع‌بندی مفهومی و مطالعه کتاب جامع می‌رسند. اگر هم برسند،‌ آیا فرصتی برای تست‌زنی خواهند داشت. پس چه باید کرد؟

بدیهی است که مرجع‌خوانی به شیوه مرسوم برای داوطلبانی که از شهریور و مهر آغاز کرده‌اند از اساس منطقی نیست، اما چشم‌پوشی از کتاب‌های مرجع هم توصیه نمی‌شود. دو دسته داوطلب و دو مسیر برای مطالعه تئوری‌های مدیریت وجود دارد:

 • یک. داوطلبانی که سابقه ذهنی درست و درمانی از مفاهیم درس تئوری‌های مدیریت ندارند باید یکی از کتاب‌های مرجع را بخوانند تا شاکله ذهنی‌شان در مقوله تئوری مدیریت شکل بگیرید. توصیه می‌کنم کتاب «مبانی سازمان و مدیریت» دکتر رضاییان ظرف ده دوازده روز برای کسب درکی کلی از مفاهیم مطالعه شود. کتاب مذبور، کاستی‌های بسیاری دارد، اما دیدی کلی برای مخاطب فراهم می‌کند. نکته مهم، آشنایی با ادبیات رایج در کتاب است که چند صباحی است به ادبیات استاندارد ارشد مدیریت هم تبدیل شده است.
 • دو. فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت یا رشته‌هایی که درس‌های مدیریتی را گذرانده‌اند و داوطلبانی که به هر شکلی، شاکله‌ای از مباحث تئوری‌های مدیریت در ذهن‌شان ایجاد شده است در این برهه نیازی به مطالعه کتا‌های مرجع ندارند. توصیه می‌کنم جزوه کلاسی «تئوری‌های مدیریت» دکتر پرچ را از اینجا دریافت کرده و در اسرع وقت مطالعه کنید تا موتور تئوری‌های مدیریت ذهن‌تان روشن شود. با تورق جزوه، دست‌گیرتان می‌شود که نیازی به فراخوانی دارید یا خیر؟ اگر نداشتید مرحله بعدی را آغاز کنید! هر چند توصیه می‌کنم «مبانی سازمان و مدیریت» دکتر رضاییان را هم ظرف یکی دو روز تورق کنید.

حال ساختار اصلی مفاهیم مدیریت در ذهن قاطبه داوطلبان شکل گرفته است، باید از باقی منابع اصلی محترم چشم‌پوشی کرد و دست به دامان کتاب‌های مرجع شد، اما کدام منبع؟

تا دل‌تان بخواهد بین علمای ارشد مدیریت درباره منابع اختلاف‌نظر هست. برخی دوستان، کتاب سلامی (ماهان) را بهترین می‌دانند و برخی دیگر،‌ کتاب دکتر طالقانی (مدرسان شریف) را توصیه می‌کنند. حتی هستند دوستانی که کتاب دو جلدی دکتر سیدجوادین (نگاه دانش) را توصیه کرده‌اند که خواندنش صبر ایوب می‌خواهد، اما دکتر سیدجوادین کتاب یک‌جلدی تئوری‌های مدیریت (نگاه دانش) را هم منتشر کرده است که قابل توصیه است. روز گذشته هم که در کارگاه تخصصی خانه مدیریت شرکت کرده بودم؛ جناب دوست‌آذر، کتاب جامع تئوری‌ جهش را توصیه کردند. کتاب مروری جامع بر تئوری‌های مدیریت جهش را یکی از مخاطبان یک‌سال پیش ارشدباز (ساسان) توصیه کردند و قرار بود که بروم انقلاب و کتاب را از نزدیک بررسی کنم که نشد.

صادقانه بگویم که اگر درست درس‌خوانی کنید تفاوت چندانی میان کتاب‌های مذبور نیست. پس اگر سلامی را دارید با همان بخوانید و منبع‌تان را تغییر ندهید. منابع کنکور آن‌قدرها هم فکر می‌کنید متفاوت نیستند و خودتان را درگیر این منبع و آن منبع نکنید. یکی از کتاب‌های بالا را بگیرید و مطالعه درس تئوری را با جدیت دنبال کنید. حجم مطالب درس تئوری‌های مدیریت بسیار بالاست و توصیه می‌کنم از شیوه درس‌خوانی پارتیزانی (PrePeR) استفاده کنید تا نیازی به دوره چندباره مطالب نداشته باشید.

اصل و فرع کتاب جامع را که تمام کردید باید فرایند تست‌زنی مستمر را آغاز کنید. بهترین منبع تست برای داوطلبان ارشد،‌ تست‌های سازمان سنجش است و دیگر کتاب‌های جامع تست اهمیت چندانی ندارند. یکی دو روز پیش کتاب ۲۰۰۰ تست تئوری مدیریت دکتر سیدجوادین (نگاه دانش) را توصیه کردم که برای آغاز فرایند تست‌زنی بسیار مفید است. کتاب مذبور را چند مرتبه‌ای مرور کنید و سپس، بر تست‌های هفت هشت سال اخیر سنجش تمرکز کنید و بس!

شک ندارم که برخی دوستان به این‌ها قناعت نخواهند کرد و تا کتاب تست دکتر پرچ یا دکتر سپندارند را نخوانند راضی نخواهند شد. به شخصه تأکیدی بر مطالعه دیگر کتاب‌های تست معروف ندارم. کتاب‌های تست دیگری هم هستند که این‌ور و آن‌ور توصیه می‌شود. راستش اگر کتاب جامع را به درستی خوانده باشید، کتاب ۲۰۰۰ تست دکتر سیدجوادین و تست‌های سنجش چند سال اخیر برای زده ۸ تا ۱۲ تست کفایت می‌کند. پس DLM را کی بخوانم؟

پاسخ به پرسش بالا، مستلزم تعیین وضعیت‌تان برای کسب امتیاز از درس تئوری مدیریت است. داوطلبی که مباحث درس تئوری‌‌های مدیریت را منهدم کرده است در بهترین وضعیت می‌تواند به ۱۶ تست از ۲۰ تست تئوری پاسخ گوید. برای داوطلبی که درس تئوری‌های مدیریت را کلیدی یا اصلی می‌داند، اما گرفتار فقر فرصت است، پاسخ‌گویی به ۱۰ تا ۱۲ تست ایده‌ال است. حال، پرسش این است که خود را برای پاسخ‌گویی به چند تست مهیا می‌کنید. نگویید ۱۴ یا ۱۶ تست که خیال‌بافی است. شاید با ۸ تا ۱۰ تست موافق باشم. البته به شخصه جاه‌طلبی کرده و برای ۱۲ تست برنامه‌ریزی خواهم کرد. شما چطور؟

درس‌خوانی با فلش‌کارت وسوسه‌انگیز است، چرا که خود را بهترین گزینه برای افرادی نشان می‌دهد که فقر فرصت دارند و باید مفاهیمی را سریع و صحیح در یک محدوده زمانی مشخص بیاموزند. اگر یک‌بار با فلش‌کارت‌ها کار کرده باشید می‌دانید که وضعیت درس‌خوان در روزهای اولیه بسیار گل و بلبل است، اما چند هفته‌ای که بگذرد و کارت‌ها که انباشته شوند، ناگهان وضعیت بحرانی و کنترل‌ناپذیر خواهد شد.

فلش‌کارت‌ها ابزار فوق‌العاده‌ای برای یادسپاری بهینه عنصرهای محتوایی مستقل مانند فرمول‌های ریاضی و فیزیکی و شیمی، و واژگان زبان انگلیسی هستند، اما اثربخشی‌شان در درس‌های مفهومی مانند تئوری‌های مدیریت ثابت نشده است. نمی‌گویم وب‌سایت‌ها درباره استفاده رتبه‌های برتر از فلش‌کارت‌ها دروغ‌پراکنی یا اغراق می‌کنند نه،‌ اما درباره خیل عظیمی از داوطلبانی که فلش‌کارت‌ها را به مراتب بهتر از رتبه‌های برتر پیگیری کرده‌اند و توفیقی کسب نکرده‌اند صحبت نمی‌کنند. وب فارسی را که جست‌و‌جو کنید به سختی می‌توانید مطلبی درباره عیب‌های فلش‌کارت‌ها پیدا کنید، چرا؟

فلش‌کارت‌ها شفابخش!

فلش‌کارت؛ ابزاری کمک‌آموزشی فاخری برای «یادسپاری» است که سال‌ها پیش توسط سباستین لایتنر و مبتنی بر پژوهش‌های ابینگ‌هاوس آلمانی معرفی شده است. فلش‌کارت؛ «یـادیـار» است و ابزار «یادگیری» نیست و باید در مرحله دوم یادگیری و در تثبیت آموخته‌هایی که پیش‌تر ثبت شده است استفاده شود. فرایند یادگیری با خودخوانی کتاب، شرکت در دوره‌های آموزشی، مشاهده مستمر فیلم و مالتی‌مدیا آغاز می‌شود و توسط ابزارهای فاخری چون فلش‌کارت‌ها کامل می‌شود.

فلش‌کارت‌های متعددی برای پوشش درس‌ها منتشر شده است که معروف‌ترین‌شان را نشر تبارک و انتشارات تبلور دانش (DLM) منتشر کرده‌اند. فلش‌کارت نشر تبارک،‌ فلش‌کارت نیست و بیشتر، خلاصه‌درس هستند. اما فلش‌کارت‌های تبلور دانش (DLM) قواعد فلش‌کارت‌ها را بیشتر رعایت کرده است.

فلش‌کارت‌ها فوق‌العاده‌اند به شرطی که در جایگاه درست‌شان استفاده شوند. اگر درس تئوری مدیریت را با منابع اصلی یا با کتاب‌های جامع خوانده‌اید و نگران فراموشی درس‌ها هستید،‌ از فلش‌کارت‌ها برای تثبیت آموخته‌ها استفاده کنید. نگران زمان و انباشت کارت‌ها باشید، چرا که دغدغه یادگیری ندارید. فلش‌کارت‌ها در این وضعیت به مغز شما برای انتقال آموخته‌ها از حافظه کاری (WM) به حافظه بلندمدت (LRM) و ایجاد شبکه‌ای کم‌نقص از مفاهیم تئوری مدیریت کمک کنند. چه عالی!

اما اگر درس تئوری‌های مدیریت را جسته و گریخته خوانده‌اید و تصویری درست و درمان در ذهن‌تان شکل نگرفته است و نمی‌توانید ۳ تا ۴ تست تئوری ارشد را به درستی بزنید توصیه می‌کنم در این برهه از فلش‌کارت‌ها چشم‌پوشی کنید. اگر راهنمای فلش‌کارت‌های DLM را خوانده باشید گفته است که یادگیری کامل فلش‌کارت‌ها مستلزم صرف حداقل ۱۰۰ روز مطالعه مستمر است که گمان نمی‌کنم برای داوطلبی که ۱۱۷ روز تا کنکور ارشد فرصت دارد منطقی باشد. اینکه چرا استفاده از فلش‌کارت‌های DLM در این برهه برای بیشتر داوطلبان ارشد مدیریت حیاتی شده است ریشه در استرس‌های محیطی و توهم‌های ناشی از فقر فرصت دارد!

اگر دوست دارید گرفتار تفکر رایج در وب‌سایت‌ها و فیلم‌های تبلیغاتی و مصاحبه‌های رتبه‌های برتری شوید که موفقیت‌شان را مرهون استفاده از فلش‌کارت‌های DLM می‌دانند،‌ خب بروید و با فلش‌کارت‌ها بخوانید؛ اما بدانید که فرصت ارتکاب اشتباه ندارید و اگر دو ماه دیگر به این نتیجه برسید که مرتکب اشتباه شده‌اید فرصت جبران نخواهید داشت. پس بنشینید و وضعیت‌تان را بدون جوگیری بالا و پایین کنید. اگر نیازمند یادگیری عمیق هستید از فلش‌کارت‌ها و راه‌های سریع‌السیری که پایان روشنی ندارند چشم‌پوشی کنید. اگر به قدر کفایت بر درس‌ها تسلط دارید می‌توانید از فلش‌کارت‌ها استفاده کنید.

7 فکر می‌کنند “۱۱۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴

 1. یزدان

  سلام
  مطلبتون رو با عجله خوندم باز هم خواهم خواند اما
  یک . کاملا درک میکنم بر تاکید یادگیری به خصوص که تئوری کاملا مفهموی است.
  دو . من هم سلامی را دارم و کاملا حس کردم آن پاراگراف را خطاب به من نوشته اید. اما من با خواندن سلامی راحت نیستم،چیزی ازش توی ذهنم بافی نمیمونه. الان دارم میرم بازار کتاب فروشی و کتاب یک جلدی دکتر سید جوادین رو ببینم.
  سه . من کماکان پر استرسم و حس میکنم با تئوری به جایی نمیرسم.
  چهار. سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام دوباره؛
   یک. اگر با سلامی نیستید، شاید تک‌جلدی دکتر سیدجوادین یا شاید کتاب جهش گزینه بهتری باشند. به شخصه سلامی را دوست ندارم و توصیه نمی‌کنم، اما بین بزرگان ارشد طرفدار دارد.
   دو. این فکر که با تئوری به جایی نمی‌رسم نشان می‌دهد که درس‌ها را اولویت‌بندی نکرده‌اید. زحمت بکشید و جدول شماره ۲ را تکمیل، و نتیجه را با خروجی‌های جدول شماره ۱ جمع کنید و به من بگویید که نتیجه چه شده است!
   منتظرم // جواد زارعی

 2. یزدان

  سلام
  یک . امروز رفتم کتاب فروشی تک جلدی دکتر سید جوادین رو دیدم اتفاقا رفتار سازمانی را که از کتاب سلامی ۱۰ روز پیش خوانده بودم رو ورق زدم تقریبا ۷۰% مطالب یادم بود فقط نثر روان تری داره و بهتر بیان کرده،اما جرات نکردم خریداری کنم از اینکه دور خودم کتاب جمع کنم واهمه دارم. قرار شد تا یکشنبه تصمیم نهایی رو بگیرم اگر قطعی شد همسرم روز یکشنبه برای من خریداری کند. از فردا میخواهم DLM را شروع کنم از کارت ۱ چرا که مطالب مربوط به کارتهای ابتدایی را پارسال و امسال مطالعه کرده ام و فصولی را که از مرجع نخواندم قبل از خواندن DLM حتما برای یادگیری از کتاب سلامی یا دکتر سید جوادین میخوانم. (تا به این لحظه تصمیم بهتری ندارم!)
  دو. جدول را ارسال کردم.
  منتظر راهنمایی های شما هستم./ل -ی

 3. کیا

  سلام.البته انتظار داشتم کاملا بکوبی dlm رو ولی خب انصاف رو رعایت کردین.
  خیلی ممنون که نا امیدم نکردی.این که بعضی مواقع فلش کارتها انباشته میشن کاملا درسته و بعضا مجبور میشم روزانه ۳ ساعت وقت بزارم تا فلش کارتهای جدیدم رو بخونم.بعضی مواقع خسته کننده میشه این جعبه های لاینتنر حالا چه dlm و چه غیر.جالبه تو اون کتابخونه ای که میرم همه یکی دوتا از این جعبه ها دارن. با تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. ممنونم که فکر می‌کنید درباره فلش‌کارت‌های DLM جانب انصاف را رعایت کرده‌ام. راستش رعایت انصاف در موضع کنونی که از صحبت بر «له» یا «علیه» فلش‌کارت‌ها DLM نفعی عایدم نمی‌شود سخت نیست. اگر ذی‌نفع بودم و منصفانه صحبت می‌کردم کار شایسته‌ای کرده بودم!
   دو. فلش‌کارت‌ها از دو جنبه نگرانم می‌کنند. اول،‌ برای استفاده در جایگاه نادرست‌شان؛ و دوم، برای فرصتی که مخفیانه از داوطلبان می‌بلعند!

   ارادت‌مند // جواد زارعی

 4. افشین

  با عرض سلام

  من امسال کنکور ارشد صنایع بهره وری شرکت می کنم واز اوتجا که تا حالا مبانی مدیریت رو نخوندم ایا بهم dlm رو پیشنهاد میکنید ؟ و به نظرتون چیکار کنم؟

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. کامنت‌ها را که بخوانید دست‌گیرتان می‌شود که درباره فلش‌کارت‌های DLM چه باید کرد. خلاصه‌اش می‌شود اصلا و ابدا.

   دو. نوشته افسانه کدینگ را خوانده‌اید و دست‌گیرتان شده است که جایگاه فلش‌کارت‌ها و جزوه‌ها و امثالهم کجا هستند!

   سه. اگر سیستم و بهره‌وری را از رشته‌های شناور خارج نکرده بودند،‌ بی‌شک بعد از مدیریت انتخابم بود. از آن رشته‌های جذابی است که عاشق‌شان هستم.

   ارادت و احترام // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *