روزنوشت ارشد ۹۴۱۲۵ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۲۵ روز تا کنکور ارشد ۹۴

یش‌تر هم گفته‌ام و بار دگر می‌گویم که روش درس‌خوانی پارتیزانی مربی‌محور است. اگر زیر نظر مربی درس‌خوانی نکنید، رویکرد پارتیزانی بیش از اندازه پیچیده خواهد بود. در فصل هدف و خاطب‌ها هم گفته‌ام که چه کسانی برای درس‌خوانی پارتیزانی مناب نیستند. اما می‌شود بدون مربی هم از رویکرد پارتیزانی استفاده کرد. توجه به اصل‌های پشیز و پرهیز و تمرین مهارت‌های اولویت‌بندی و شیوه مطالعه پرتیزانی (PrePeR) برای تمام درس‌خوان‌ها مفید است.

یک. سه روز پیش مطلبی درباره آزمون‌های آزمایشی ارشد منتشر کردم تا اینکه دیشب با تبلیغ مؤسسه ماهان برخورد‌ کردم که جامعه آماری خیلی بزرگش را به عنوان مزیتی رقابتی بر سر مخاطبانش می‌کوفت. راستش در این برهه، بزرگی جامعه آماری از منظر درس‌خوانی پارتیزانی بی‌اهمیتی است. تنها مزیت جامعه آماری بزرگ در آزمون‌های شبیه‌سازی است که می‌تواند شرایط آزمون را با اغماض شبیه‌سازی کند. تازه، شبیه‌سازی آزمون برای دوستانی که آزمون ارشد را چند مرتبه‌ای تجربه کرده‌اند نکته ویژه‌ای ندارد!

دو. سه چهار سالی می‌شود که بیماری واگیردار فلش‌کارت‌ها بیشتر داوطلبان ارشد گرفتار کرده است. گمان می‌کنم بسیاری از داوطلبانی که گرفتار مقوله فلش‌کارت شده‌اند فیلم‌های تبلیغاتی DLM یا مصاحبه‌های G5 یا تبلیغات جعبه‌های لایتنر را چندباری دیده و فکر کرده‌اند که به همین مفتی‌ها می‌شود تک‌رقمی شد. خلاصه بگویم که فلش‌کارت‌ها گونه‌ای از ابزارهای کمک‌آموزشی هستند که در زمره «یادیارها» رده‌بندی می‌شوند. یادیار، به ابزاری اطلاق می‌شود که در زمینه یادسپاری بهتر به داوطلب کمک می‌کند و در گام‌های پایانی فرایند یادگیری وارد داستان می‌شود. از این رو، به تمامی دوستانی که از فلش‌کارت‌های برای یادگیری درس‌ها استفاده می‌کنند پیشنهاد می‌کنم، یادگیری درس‌ها را با کتاب‌های مرجع آغاز کنند و در مرحله‌های بعدی از ابزارهای کمک‌آموزشی مانند فیلم‌ها، آزمون‌های آزمایشی و فلش‌کارت‌ها استفاده کنند. فلش‌کارت‌ها تابع منحنی حافظه ابیگ‌هاوس و تکنیک شرطی‌سازی لایتنر هستند و ابزار یادسپاری هستند و مکمل یادگیری هستند و هیچ‌گاه نمی‌توانند خلاء یادگیری اصولی را پر کنند. پس فلش‌کارت‌ها فوق‌العاده‌اند به شرطی که در زمان درست و به شیوه درست استفاده شوند!

در ۱۲۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴ درباره دکتر پرچ صحبت خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *