روزنوشت ارشد ۹۴۱۸ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴

۱۸ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴

نکاتی درباره درس‌های مدیریت اسلامی، تئوری مدیریت و آمار

تنها ۱۸ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است. پیش‌تر، بیش‌تر بزرگان، داوطلبان ارشد را از مطالعه درس‌های جدید بر حذر می‌داشتند که هنوز هم توصیه می‌کنند. این توصیه در حالت کلی، درست است؛ اما این‌گونه توصیه‌ها در حالت خاص برای داوطلبانی که تازه وارد فضای درس‌خوانی شده‌اند و در این فرصت محدود می‌خواهند رتبه‌‌ای سه‌رقمی را در آغوش بگیرند کارگشا نیست. داوطلبانی که پیش‌تر درس‌ها را مطالعه کرده‌اند بیش‌تر باید بر مهارت فراخوانی اطلاعات از حافظه بلندمدت به حافظه کاری‌شان تمرکز کنند؛ اما داوطلبانی که پیش‌تر، هیچ نخوانده‌اند یا درست و درمان نخوانده‌اند، اطلاعاتی در حافظه بلندمدت‌شان ندارند که بخواهند فراخوانی کنند؛ پس در همین فرصت محدود، ناگزیر به مطالعه فشرده درس‌ها هستند و باید اطلاعات مختصر و مفیدی را در حافظه کاری‌شان وارد کنند. این را گفتم تا روحیه‌ای مختصر تقدیم تازه‌واردها کنم. اما درباره چند نکته مهم هم باید صحبت کنم.

مقوله منابع انسانی و تئوری‌های مدیریت

از  این‌ور و آن‌ور بازار ارشد مدیریت بسیار شنیدستم که درس منابع انسانی از مجموعه درس‌های تئوری‌های مدیریت خارج شده و در قالب یک درس مستقل،‌ فقط برای طالبان گرایش مدیریت منابع انسانی مطرح خواهد شد. اگر دفترچه ارشد را بالا و پایین کنید شک دارم با چنین عبارتی مواجه شوید. گرایش جدید «مدیریت منابع انسانی» مانند «گرایش مالی» اقتضائات خاص خودش را دارد و دلیل نمی‌شود که درس منابع انسانی به عنوان یکی از درس‌های اصلی رشته مدیریت از مجموعه درس‌های تئوری مدیریت حذف شود!

مبتنی بر روند سال‌های گذشته و پسند طراحان، پیش‌بینی می‌کنم تعداد تست‌های منابع انسانی محدود به دو سه مورد خواهد بود. درس منابع انسانی برای بسیاری از داوطبان فاقد جذابیت است و حذف می‌شود. صحبت درباره درستی یا نادرستی این تاکتیک بماند برای بعد، اما باید پذیرفت داوطلبانی که حداکثر برای ۵۰ درصد تلاش می‌کنند شاید نیاز چندانی به مطالعه درس منابع انسانی نداشته باشند. اما هم‌پوشانی مفاهیم درس مدیریت اسلامی با تئوری‌های مدیریت ممکن است تعداد تست‌های هر دو درس را به ۱۵ مورد کاهش دهد؛ در این حالت، قابل پیش‌بینی است که سهم منابع انسانی به یکی دو تست کاهش پیدا خواهد کرد، اما باز هم گمان نمی‌کنم حذف شود. راستش کنکور امسال که برگزار شود، تکلیف بسیاری از موارد روشن خواهد شد!

معضل مدیریت اسلامی

مدیریت اسلامی، ریسک‌پذیرترین درس تاریخ کنکور ارشد مدیریت است و صرف وقت را برای بالا زدن این درس توصیه نمی‌کنم؛ اما شرایط کنونی قدری متفاوت شده است. پیش‌تر، زدن ۳۰ درصد را کافی می‌دانستم، اما با معرفی رسمی و یواشکی منبع درس مدیریت اسلامی، تصور می‌کنم تلاش برای زدن ۵۰ درصد اندکی عاقلانه باشد به شرطی که فرصت کافی در اختیار باشد.

درباره کتاب نقی‌پورفر بسیار پرسش شده است که با توجه به معرفی منابع جدید، بخوانیم یا نخوانیم؟ در شرایط کنونی و برای کاهش ریسک، توصیه می‌کنم خلاصه نقی‌پورفر را هم بخوانید.‌ آقای نقی‌پورفر اگر کتاب خوبی را تدارک ندیده‌اند، اما از افراد ذی‌نفود در مقوه مدیریت اسلامی هستند. اگر حوصله خواندن اصل کتاب‌شانرا ندارید، توصیه اکید می‌کنم خلاصه‌کتاب‌شان را پیدا کنید و بخوانید؛‌ هر چند به خلاصه‌های بازار نمی‌شود اعتماد کرد و اگر حوصله کنید و اصل کتاب را یک‌بار مرور کنید بهتر است.

پرسیده‌اند کتاب علی‌آقا پیروز را نخوانده‌ایم و عمرمان را برای مطالعه شاهکار نقی‌پورفر یا همان جروه خلاصه کتاب‌هایی که گروه بیست منتشر کرده‌اند تلف کرده‌ایم،‌ حال چه کنیم؟ در این شرایط توصیه می‌کنم خلاصه کتاب علی‌آقا پیروز را که آقای دکتر علی احسانی تدارک دیده‌اند از وبلاگ‌شان دریافت کنید. اگر فرصتش را دارید که تمام جزوه را بخوانید و اگر نه، خلاصه آخر جزوه را بخوانید. کتاب علی‌آقا پیروز بسیار مهم است و گمان می‌کنم نیمی از تست‌ها مبتنی بر این کتاب طراحی شوند.

درباره کتاب انتشارات سمت هم پرسیده‌اند که باید بخوانیم یا نخوانیم؟ در مقدمه کتاب دکتر علی‌نقی امیری و دکتر حسن عابدی جعفری به صراحت ذکر شده که کتاب به عنوان منبع کمک‌آموزشی برای دانشجویان رشته مدیریت تألیف شده است. از این رو، کتاب مهمی است. به صراحت عرض می‌کنم دوستانی که وقت‌شان را صرف مطالعه کتاب‌های دکتر افجه‌ای و دکتر فروزنده دهکردی کرده‌اند عمرشان را تلف کرده‌اند. کاش همین کتاب سمت یا نقی‌پورفر یا کتاب دکتر علی‌آقا پیروز را می‌خواندند که در این شرایط دست‌گیرشان باشد. علی‌ای‌حال دو هفته تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و دوستان می‌توانند خلاصه کتاب‌های دکتر علی‌آقا پیروز و علی‌نقی‌پورفر را از وب دریافت کنند و بخوانند. می‌دانم که کتاب انتشارات سمت را هم خلاصه کرده‌اند، اما حیف که در دسترس نیست. مرور فهرست و دسته‌بندی‌ها و تأمل بر جدول‌های کتاب انتشارات سمت را در این برهه توصیه می‌کنم. اگر دوستی، خبری درباره خلاصه‌کتاب انتشارات سمت دارد، خبردارمان کند.

درس شیرین آمار

پیش‌تر گفته‌ام که نقش آمار را در کسب رتبه بسیار مهم تلقی می‌کنم. سازمان سنجش، مدت‌زمان آزمون را به ۱۵۰ دقیقه کاهش داد، اما افزودن درس مدیریت اسلامی سازمان سنجش را وادار به تغییر دوباره مدت‌زمان آزمون خواهد کرد. البته برخی دوستان پیش‌بینی کرده‌اند که باز هم تعداد تست‌ها تغییر خواهد کرد. به طور مثال ممکن است تست‌های تئوری‌های مدیریت به ۱۵ و تست‌های ریاضی و آمار هم به ۲۵ یا حتی ۲۰ مورد کاهش پیدا کند. کاهش تست‌های اقتصاد خرد و کلان هم به ۱۵ مورد محتمل است. سازمان سنجش مدت‌هاست که کاهش تعداد تست‌ها را در رشته‌های دیگر مانند مهندسی کامپیوتر در دستور کار قرار داده و از برخی درس‌های حیاتی فقط چهار پنج تست طرح می‌کند. از این رو، برای کنکور امسال نسبت به سهم تست‌ها خیلی خوش‌بین نیستم؛ اما آن‌قدر بدبین هم نیستم. به طور ویژه برای درس آمار پیش‌بینی می‌کنم حتی اگر تعداد تست‌های ریاضی و آمار به ۲۵ یا حتی ۲۰ مورد محدود شود، بیش‌تر از سهم درس ریاضی حذف خواهد شد. پس آمار را جدی بگیرید!

مخاطبان درس آمار را می‌شود سه دسته کرد. دسته اول که خوانده‌اند و آماده آزمون هستند که برای‌شان آرزوی توفیق می‌کنم. دسته دوم، داوطلبانی هستند که پایه ریاضی و آمار درست و درمانی دارند، اما در حق آمار بی‌انصافی کرده‌اند و وقت‌شان را صرف درس‌های دیگر کرده‌اند؛ و دسته سوم، داوطلبانی هستند که آمار را فقط برای شکار حداقلی تست هدف گرفته‌اند.

دسته اول که تکلیف‌شان روشن است؛ اما دسته دوم و سوم فرصت چندانی ندارند و توصیه می‌کنم بخش‌های تست‌خیز آمار را سریع مرور کنند. به طور مثال مقوله کوواریانس، میانگین‌ها، چبی‌شف، چولگی، قضیه بیز، توزیع‌های نرمال، پوآسون، چند جمله‌ای، هندسی، پاسکال و چگالی احتمال از جمله مقوله‌های تست‌خیز کنکور ارشد هستند. اما این‌ها را چگونه باید خواند؟ به سیاق سابق توصیه می‌کنم ۲۰ تست پیشنهادی مهندس طورانی را از وب‌سایت‌شان دریافت و تمرین کنید. حداقل سه‌چهارم تست‌های آمار سال جاری از همین‌هایی که مهندس طورانی پیش‌بینی کرده است مطرح خواهند شد. بعدتر، ۶۰ تست مهندس طورانی را از وب‌سایت‌شان دریافت کنید و آمارخوانی را تمرین کنید. پس به جای مطالعه همین‌طوری مباحث مهم آمار، از ۲۰ تست پیشنهادی مهندس طورانی آغاز کنید و بعدتر، ۶۰ تست پیشنهادی‌شان را تمرین کنید. همین‌ها برای شکار حداقل یک‌سوم تست‌های آمار کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند. همین!

درس زبان انگلیسی

مؤلفان کتاب‌های «زیر ذره‌بین» وب‌سایتی را برای پشتیبانی از کتاب‌شان راه‌اندازی کرده‌اند که یکی از خدمات‌شان، برگزاری آزمون‌های آنلاین رایگان است که شش آزمون را برگزار کرده‌اند و دو آزمون دیگر نیز در هفته‌های آتی برگزار خواهد شد. شک نکنید که این وب‌سایت پس از برگزاری آزمون، بهترین پاسخ‌ها را منتشر خواهد شد. سال گذشته که چنین بود!

فایل‌های رایگان و فاخر

کارشناسان انتشارات تبلور دانش (DLM)‌ زحمت کشیده و خلاصه‌هایی از درس‌های رشته مدیریت را به رایگان در وب‌سایت‌شان منتشر کرده‌اند. اگر فرصتی دارید توصیه می‌کنم این فایل‌ها را دریافت و مرور کنید. ساختار خلاصه‌درس‌ها منسجم است و مانند جزوه جناب پرچ دست‌نویس و پراکنده نیست. در ضمن پاسخ‌های تشریحی تست‌های درس‌های تئوری،‌ اقتصاد و بازاریابی کنکورهای ۹۰ تا ۹۳ را به رایگان منتشر کرده‌اند. از خداوند متعال برای این دوستان اجر جزیل طلب می‌کنم. این را هم بگویم که نظرم درباره فلش‌کارت‌های DLM همانند قبل است؛ اما داستان این فایل‌ها متفاوت است و حیف است زحمت‌شان بی‌استفاده بماند!

17 فکر می‌کنند “۱۸ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴

 1. محسن

  سلام

  وبلاگ خیلی خوبی داری ٬ واقعا هم مطالبت مفیده.از طرف همه خوانندگان خاموش بهت خسته نباشید میگم.امیدوارم تو کنکور موفق باشی.

  پ.ن : قالب وبلاگ خوبه ولی اصلا responsive نیست.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. ممنون از حسن‌نظرتان به ارشدباز!

   دو. قالبی که برای ارشدباز انتخاب کردم از اساس منطعف (responsive) طراحی شده است؛ اما فرصت لازم را در اختیار نداشتم و قالب را برای مشاهده در دستگاه‌های ۱۰۲۴ به بالا بهینه کردم. البته گمان نمی‌کردم این‌قدر مخاطب موبایل به دست داشته باشم. ان‌شاء‌الله اگر فرصتش فراهم شد، انعطاف‌پذیری را برای سال بعد پیگیری کنم.

   عاشق خوانندگان خاموش // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   خدا را شاکرم که به قدر ارزن مفید واقع شده‌ام!

   امروز؛ ریاضی با مهندس انصاری // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   ان‌شاء‌الله که تا روز آزمون همین‌طور روشن بمانید!
   نگران سوختن‌تان // جواد زارعی

 2. یزدان

  سلام جناب زارعی

  همانند همیشه کامل و پرمحتوا و مفید.

  من همچنان مشغول یادگیری و اندوختن اطلاعات در حافظه کوتاه مدت هستم،امروز  مدیریت تولید را برای اولین بار تحربه کردم و بعد آموزش تستهای سال ۹۰ را مرور کردم و توانایی حل ۹ مورد از ۲۰ مورد را داشتم،تولید در ۳ ساعت!!! به طور خصوصی.

  فردا  قصد دارم مطالبی رو نوی ۲،۳ روز گذشته به مغزم خوراندم دسته بندی ،چرا که یقین دارم بعد از بازگشت به دیار خودم باز هم فرصت کافی ندارم.

  دوباره از نوشته پرمحتوای ۱۸ روز مانده تشکر میکنم.

  یزدان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. خوشحالم که لحن کلام‌تان مملو از امید شده است. همین‌طور ادامه دهید تا چهارشنبه موعود!
   دو. پیش‌تر هم تأکید کردم به هر قیمتی شده، شنبه تا چهارشنبه آخر را مرخصی بگیرید و ترکیبی تست بزنید!

   امروز ریاضی با مهندس انصاری // جواد زارعی

 3. علی صادقی

  سلام جناب زارعی

  حض بردیم از این نکات.

  یک سوال:من مبانی سازمان و رفتار را کامل خوانده ام ولی تجزیه وتحلیل سیستمها و منابع انسانی و ضمیمه های جناب الوانی را هنوز نخواندم به نظر شما

  اگر فرصتی دست داد اولویت این سه مبحث نخوانده چیست؟!(بازرگانی).

  ممنون از اکتیو بودنتان.

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. جدول‌ها، شکل‌ها، نمودارها و مقدمه‌ها و مؤخره‌های فصل‌های کتاب‌های مبانی مدیریت و سازمان و رفتار دکتر رضاییان را مرور کنید که تست‌خیز هستند. فصل اول و ضمیمه‌های کتاب دکتر الوانی بی‌شک تست‌خیز هستند. خوب بخوانیدشان؛ چرا که بیشتر تست‌ها از همین‌ها طراح می‌شوند و اولویت هم ندارند، باید تمام‌شان را خوب بخوانید.
   دو. راستش الآن وقت خواندن کتاب‌های سیستم و منابع انسانی نیست. توصیه می‌کنم خلاصه مبحث سیستم را از وب‌سایت DLM دانلود (رایگان) کنید و بخوانید. جزوه رایگان تئوری مدیریت هم هست که برای مرور کلی مباحثی که خوانده‌اید بسیار نافع است. خلاصه ضمیمه‌های دکتر الوانی را هم منتشر کرده‌اند. دانلود کنید و بخوانید!
   سه. تأکید می‌کنم که جدول‌ها و شکل‌ها و نمودارهای تمام کتاب‌ها را جدی بگیرید که بسیار مورد علاقه طراحان تست‌ها هستند. درصد نمی‌توانم بگویم، اما شاید بشود پیش‌بینی کرد که یک‌سوم یا شاید نیمی از تست‌ها از همین‌ها مطرح می‌شوند.
   اقتصاد را چه کنم // جواد زارعی

 4. احمد

  سلام، خسته نباشی

  ۱- من کلّا فرصتی نداشتم برای خواندن «تئوری مدیریت». البته قبلا ی چیزهایی از ماهان خونده بودم ولی از یادم رفته.

  بنظرتون وقت بگذارم برای خوندنش یا نه؟!!
  بقیه دروس رو خوندم تقریبا ولی مثلا بشدّت تو تست «بازاریابی» لنگ میزنم.

  (راستی گرایش مورد علاقه‌م «کارآفرینی»ه که شاید روی پیشنهادتون تاثیر بگذاره.)

  ۲- اینکه گفتید تعداد سوالات ریاضی-آمار ممکنه تغییری بکنه یا نکنه چقدر خوب یا بد میشه برای مثل منی که کلّا امیدش ریاضی و آماره؟!!

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. عرض کردم شاید تغییری در تعداد تست‌ها داشته باشیم. احتمالی است که ممکن است بشود یا نشود؛ از این رو، به همان روش سابق بخوانید. البته اگر کم هم بشود، از آمار نخواهد بود و گمان می‌کنم سهم ریاضی کم شود، شاید!
   دو. اگر عمومی‌ها را بالا بزنید، به طور طبیعی برای گرایش «کارآفرینی» هم کاندیدا می‌شوید. فط درس مدیریت کارآفرینی را باید بالا بزنید تا رتبه بگیرید!
   سه. اگر پیش زمینه تئوری‌تان خوب است و مباحث در خاطرتان مانده است، تست‌زنی کنید. تست‌های چهار پنج سال اخیر را چند بار بزنید تا ملکه ذهن‌تان شود. اما اگر بخواهید وارد فاز یادگیری شوید، ممکن است درس‌های دیگران را تحت‌الشعاع قرار دهد. الآن وقت مرور و رفع سوراخ‌های یادگیری‌های قبلی است. آرامش در این برهه از پوشش مباحث بیشتر اهمیت بالاتری دارد.
   اقتصاد خرد امتیازآور است به خدا // جواد زارعی

   1. احمد

    سلام آقا جواد،

    خدا خیرت بده بابت وقتی که میگذاری و منابعی که معرّفی می‌کنی.

    ۱- من اقتصاد خرد رو وقت گذاشتم و خوندم و دارم تلاش میکنم تثبیت کنم‌ش با تست‌های کنکور.  ولی به کلان عمرا نمیرسم!

    ۲- بنظرتون با این وقت باقیمونده میشه شانسی تو گرامر انگلیسی داشت؟! من اون فایل‌هایی که لینک گذاشتید (از generalenglish.ir) رو دانلود کردم.

    باز هم سپاس و ارادت

    کنکور غول نیست // احمد 😉

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛
     یک. کتاب نظری و مرور تست‌های سه چهار سال اخیر برای کسب امتیاز حداکثری از اقتصاد خرد کفایت می‌کند. گمانم وب‌سایت DLM حل تشریحی چند سال اخیر را منتشر کرده است.
     دو. من هم کلان نمی‌دانم، اما شک ندارم با اندکی وقت می‌شود سه چهار تست شکار کرد. کلاس نکته و تست در این‌باره بسیار نافع است!
     سه. اگر پیش‌زمینه انگلیسی‌تان متوسط باشد در همین فرصت اندک می‌توانید فصل‌های مهم را بخوانید. مهم‌تر از گرامر، تست‌های زبان تخصصی است که اگر گرامر بدانید بهتر می‌توانید امتیاز شکار کنید.

     به هفت تست خرد هم قانع هستم! // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *