روزنوشت ارشد ۹۴منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۳)

منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۳)

۷۲ روز تا کنکور ارشد ۹۴

این مطلب برای کنکور ارشد مدیریت ۹۴ (سال ۱۳۹۳) نوشته شده بود. شرایط تغییر کرده است و برای اطلاع از تازه‌ترین دیدگاه‌ها، پیشنهاد می‌کنم مطالب تازه‌تر را که به طور ویژه برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵ تحریر شده است بخوانید!

۷۲ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و امروز که برای بررسی چند کتاب درباره درس «مدیریت بازاریابی» انقلاب‌گردی می‌کردم کتاب‌های درس «مدیریت اسلامی» را هم تورق می‌کردم که پیشگفتار یکی از کتاب‌ها توجه‌ام را جلب کرد. کتاب «مدیریت در اسلام» را دکتر علی‌آقا پیروز، دکتر ابوطالب خدمتی، دکتر عباس شفیعی و سید محمود بهشتی تألیف کرده و انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه چاپ کرده است. دو ویژگی در متن کتاب ذکر شده بود که قابل چشم‌پوشی نیست. یک اینکه کتاب مذبور به سفارش وزارت علوم برای منبع درس «مدریت اسلامی» تألیف شده است؛ دو اینکه کتاب مذبور زیر نظر دکتر سید مهدی الوانی و با مشاوره جناب محمدحسن نبوی تألیف شده است. دکتر الوانی چهره ماندگار مدیریت، و پدر مبحث مدیریت دولتی است و جناب محمدحسن نبوی نیز کتابی با عنوان مدیریت اسلامی منتشر کرده‌اند که کتاب‌شان از طرف خانه مدیریت، جناب پرچ و جناب سپندارند به عنوان منبع درس «مدیریت اسلامی» معرفی شده است. کتاب جناب نبوی را پیش‌تر بررسی کرده بودم و انصافا در قیاس با کتاب‌های ناشناخته دیگر، ساختار منطقی و متن شیواتری دارد و تلاش کرده از روضه‌خوانی معمول کتاب‌های مدیریت اسلامی فاصله بگیرد.

کتاب «مدیربت در اسلام» را به سه دلیل باید به فهرست منابع اصلی درس مدیریت اسلامی بیفزاییم:

 • کتاب «مدیریت در اسلام» به سفارش وزارت علوم به عنوان منبع درس مدیریت اسلامی برای رشته مدیریت تألیف شده است.
 • کتاب «مدیریت در اسلام» با مشورت‌های دکتر الوانی تألیف شده که تأثیرشان در بازار ارشد مدیریت غیرقابل چشم‌پوشی است. و نیز از مشاوره‌های جناب محمدحسن نبوی استفاده شده که خودشان مؤلف یکی از بهترین کتاب‌های «مدیریت اسلامی» هستند.
 • کتاب را انتشارات حوزه و دانشگاه به عنوان متولی اصلی مقوله مدیریت اسلامی و عضو حقوقی انجمن علمی مدیریت ایران و انجمن مدیریت رفتار سازمانی منتشر کرده است.

منبع جدید و مهم!

پیش‌تر پیش‌بینی کرده بودم که سازمان سنجش، منابع درس‌ها را مبتنی بر دو ویژگی انتخاب می‌کند:

 • کتاب‌های انتشارات سمت
 • کتاب‌های اساتید برتر

کتاب «مدیریت در اسلام» از دو جنبه مهم است. درست است که انتشارات سمت کتاب را چاپ نکرده است، اما به سفارش متولی تحصیلات تکمیلی، وزارت علوم، تألیف شده و به اندازه محصولات انتشارات سمت مهم است. همچنین کتاب را اساتید مطرح در این حوزه پشتیبانی کرده‌اند و نویسندگان کتاب سمت از همکاران پژوهشگاه حوزه و دانشگاه هستند. به بیان دیگر، کتاب «مدیریت در اسلام» تنها منبعی است که دو ویژگی بالا را دارد. وب‌سایت ارشدباز، کتاب «مدیریت در اسلام» را به عنوان منبع اصلی درس «مدیریت اسلامی» معرفی می‌کند!

کتاب‌های مرجع از منظر شخصیت‌ها!

چهار شخصیت به طور مستقیم و غیرمستقیم در درس «مدیریت اسلامی» مؤثرند:

۱. دکتر علی رضاییان و دکتر سید مهدی الوانی به طور غیرمستقیم حاضرند و از کتاب‌های دکتر ولی‌الله نقی‌پورفر و دکتر علی‌آقا پیروز (انتشارات حوزه و دانشگاه) پشتیبانی می‌کنند. نقش این بزرگواران در کنکور ارشد انکارناپذیر است. دکتر رضاییان در فضای سنت سیر و سیاحت می‌کند و سال‌هاست با جناب ولی‌الله نقی‌پورفر در حوزه مدیریت اسلامی فعالیت می‌کند. راستش ساختار و نثر کتابی که جناب نقی‌پورفر منتشر کرده‌اند مصداق کتاب‌های معارف و اندیشه‌ اسلامی است و سنخیت چندانی با مقوله مدیریت ندارد و روضه‌های بالای منبر را مکتوب کرده است. در نقطه مقابل، کتابی که دکتر علی‌آقا پیروز و همکاران‌شان زیر نظر دکتر الوانی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تألیف کرده‌اند هم ساختار، و هم نثر درست و درمانی دارد و شایسته منبع دانشگاهی است. نگاه دکتر الوانی به مقوله مدیریت بسیار نوگرا و به زعم برخی دوستان، فرانوگراست!

۲. دکتر افجه‌ای و دکتر فروزنده دهکردی به طور مستقیم با انتشار کتاب در این بازار حاضرند. دکتر افجه‌ای سال‌هاست که از سازمان سنجش فاصله گرفته و گفته می‌شود نقش پررنگی در کنکور ارشد ندارد. کتاب‌شان مشتمل بر تعدادی مقاله است که سی سال پیش گردآوری شده است. دکتر فروزنده دهکردی نیز اگر چه نقش مستقیمی در کنکور ارشد ندارند، اما مدت‌هاست با کارگروه اسلامیزه‌سازی دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند و کتاب‌شان، منبع اصلی درس مدیریت اسلامی برای دانشگاه پیام نور است، اما چندان وجهه علمی ندارند و گمان نمی‌کنم شخصیت تأثیرگذاری در حوزه ارشد مدیریت باشند.

از این منظر کتاب‌های زیر مبتنی بر ارتباط با شخصیت‌های مؤثر در کنکور ارشد مدیریت به عنوان منبع درس «مدیریت اسلامی» معرفی می‌شوند: (به ترتیب)

 • «مدیریت اسلامی»  |  علی‌آقا پیروز و همکاران  |  زیر نظر دکتر الوانی  |  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
 • «اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن»  |  دکتر نقی‌پورفر  |  پشتیبانی دکتر رضاییان  |  ناشران گوناگون
 • «مدیریت اسلامی»  |  دکتر سید علی‌اکبر افجه‌ای  |  انتشارات جهاد دانشگاهی علامه
 • «مدیریت اسلامی و الگوهای آن»  |  دکتر فروزنده دهکردی و علی‌اکبر جوکار  |  دانشگاه پیام نور

کتاب‌های مرجع از منظر رسمیت!

پیش‌تر گفته شد که ملاک سازمان سنجش به عنوان زیرمجموعه اجرایی وزارت علوم، محصولات انتشارات سمت و کتاب‌های اساتید مطرح در حوزه تخصصی است.

کتاب دکتر افجه‌ای برای سال‌های دور است و منبع دست اول تلقی نمی‌شود. کتاب دکتر فروزنده دهکردی نیز برای دانشگاه پیام نور است و به طور معمول در دانشگاه‌های دولتی درست و درمان تدریس نمی‌شود؛ از این رو، این کتاب‌ها اهمیت استراتژیک چندانی ندارند.

کتاب‌های دکتر نقی‌پورفر صرفا به دلیل پشتیبانی دکتر رضاییان از طرف فعالان بازار ارشد به عنوان منبع درس مدیریت اسلامی طرح شده است و غنای محتوایی ندارد و به خودی خود، گزینه شایسته‌ای به عنوان منبع درس مدیریت اسلامی نیست. اما بدانیم بد نیست که سرفصل درس «مدیریت اسلامی و الگوهای آن» با تلاش تیم دکتر رضاییان و البته دکتر نقی‌پورفر تهیه شده و توسط وزیر وقت وزارت علوم ابلاغ شده است. پس کتاب مهمی است و گمان می‌کنم باید خوانده شود!

کتاب انتشارات سمت، هم ساختار خوب و هم نثر قابل قبولی دارد، اما ساختار کتاب تفاوت‌هایی با سرفصل ابلاغی درس مدیریت اسلامی وزارت علوم دارد. راستش مؤلفان کتاب «مدیریت اسلامی: رویکردها» از افراد باسابقه در حوزه مدیریت و مقوله مدیریت اسلامی هستند. دکتر علی‌نقی امیری از اساتید مدیریت دانشگاه تهران و کاندیدای مجلس نهم از شهرستان لنجان، و دکتر حسن عابدی جعفری نیز استاد بازنشسته دانشگاه تهران، از مؤسسان اصلی سپاه پاسداران و وزیر بازرگانی دولت مهندس موسوی بوده است؛ و هم‌اکنون، همکار علمی انتشارات سمت و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه هستند و در تألیف کتاب‌شان، اصلا و ابدا برای پوشش سرفصل‌های وزارت علوم تلاش نکرده‌اند و در واقع، کتابی کاملا علمی تألیف کرده‌اند. اگر چه کتاب را انتشارات سمت منتشر کرده است، اما در زمره کتاب‌های ترویجی است و کاندیدای قدرتمندی برای درس مدیریت اسلامی ارشد مدیریت نیست. درس مدیریت اسلامی تازه‌وارد است و نمونه تستی در بانک سازمان سنجش ندارد؛ یعنی تکلیف منبع درس مشخص نشده و به ضرس قاطع نمی‌شود کتاب را از دایره کتاب‌های منبع حذف کرد.

کتاب دکتر علی‌آقا پیروز و همکاران محترم‌شان سرفصل وزارت علوم را به طور مستقیم رعایت نکرده است، اما سرفصل وزارت علوم سال‌هاست که تغییر نکرده است؛ حال آنکه مقوله مدیریت اسلامی در پانزده شانزده سال اخیر بالغ‌تر شده و به نظر می‌رسد دیر یا زود سرفصل درس مدیریت اسلامی اصلاح خواهد شد و به ساختار کتابی که وزارت علوم به پژوهشگاه حوزه و دانشگاه سفارش داده نزدیک‌تر خواهد شد. این را هم بگویم که ساختار کتاب «مدیریت در اسلام» مشابه ساختار کتاب «مدیریت اسلامی» جناب محمدحسن نبوی است که در سال ۱۳۷۱ تألیف شده است!

از این منظر کتاب‌های زیر مبتنی بر رسمیت منابع و نزدیکی به سرفصل وزارت علوم به عنوان منبع درس «مدیریت اسلامی» معرفی می‌شوند: (به ترتیب)

 • «مدیریت اسلامی»  |  علی‌آقا پیروز و همکاران  |  زیر نظر دکتر الوانی  |  پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
 • «اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن»  |  دکتر نقی‌پورفر  |  پشتیبانی دکتر رضاییان  |  ناشران گوناگون
 • «مدیریت اسلامی: رویکردها»  |  دکتر علی‌نقی امیری و دکتر حسن عابدی جعفری  |  سمت

پیش‌بینی منابع درس مدیریت اسلامی

وضعیت بغرنجی است و خداوکیلی پیش‌بینی منبع برای مقوله مدیریت اسلامی کار سختی است، چرا که تکلیف درس در ساختار آکادمیک مشخص نیست و داوطلب بی‌نوا نمی‌داند باید با نوای کدام ساز برقصد. علی‌ای‌حال دو کتاب‌ زیر به عنوان منابع درس مدیریت اسلامی برای کنکور ارشد مدیریت معرفی می‌شود که باید خوانده شوند و به نظر می‌رسد مطالب اصلی درس را پوشش می‌دهند و برای کسب نتیجه ۴۰ تا ۵۰ درصد کفایت می‌کنند:

 • «مدیریت اسلامی»  |  علی‌آقا پیروز و همکاران  |  زیر نظر دکتر الوانی
 • «اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن»  |  دکتر نقی‌پورفر  |  پشتیبانی دکتر رضاییان

وب‌سایت ارشدباز مطالعه کتاب‌های بیشتر را توصیه نمی‌کنم. مطالعه کتاب‌های بیشتر در فاصله ۷۰ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴ مخاطره‌آمیز است و راستش توصیه نمی‌شود. به بیان دیگر،‌ مطالعه کتاب‌های بیشتر تضمینی برای کسب نتیجه بهتر نیست. هر چند برای آسودگی خاطر و از دست ندادن تست‌های احتمالی که بعید نیست از منابع ناشناخته دیگر مطرح شوند پیشنهاد می‌کنم یکی از کتاب‌های راهنمای درس مدیریت اسلامی برای رشته مدیریت را که بیشتر برای بچه‌های دانشگاه پیام نور تدوین شده است تهیه و مطالعه کنید که مشتمل بر خلاصه‌درس و تست‌های چهارگزینه‌ای است.

و آخر اینکه دوست داشتم کتاب سمت را هم در زمره منابع درس لحاظ کنم، اما فرصت محدود است نباید مخاطره کرد. اگر فرصت کنم کتاب‌های سمت و دکتر افجه‌ای را تندخوانی می‌کنم و منابع دیگر را با همان کتاب راهنما پوشش می‌دهم!

33 فکر می‌کنند “منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۳)

 1. علي

  سلام علیکم

  برادر زارعی اینقدر شک به دل ما ننداز، دو تا کتاب قراضه گرفتیم بذار همونا رو بخونیم

  آخه کی حال داره اینا رو بخونه

  خدا وکیلی شما خودت میخونی اینا رو؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. شرمنده‌ام که شک به دل‌تان انداخته‌ام!
   دو. شما مختار به مطالعه کتاب‌هایی هستید که دوست دارید، من هم همین‌طور!
   سه. رصد مستمر بازار ارشد مدیریت و بازنگری مستمر دیدگاه‌ها، پیشنهادها و تحلیل‌ها مبتنی بر اصل‌های «پایش» و «پیگیری» و «پرهیز» را وظیفه‌های اصلی ارشدباز تعریف کرده‌ام. از ا ین رو، ممکن است در گذر زمان، به نتیجه‌های متفاوتی با قبل برسم. اگر به صرفه و صلاح خودم و مخاطبانم باشد به صراحت و صداقت درباره‌شان صحبت می‌کنم!
   چهار. شک نکنید که در تمام نوشته‌های ارشدباز، شرایط خودم را هم لحاظ کرده‌ام و خواهم کرد. الآن بحث درباره حال داشتن یا نداشتن نیست، بحث درباره لزوم خواندن یا نخواندن است. اینکه حال ندارید به خودتان مربوط است. داوطلب هوشمند از ادبیات مناسب استفاده می‌کند. نمی‌گوید حال ندارم،‌ می‌گویم فرصتش مهیا نیست یا خواندنش به صرفه و صلاح نیست و از این‌قبیل جمله‌ها.
   منتظر بازاریابی باشید // جواد زارعی

 2. علي

  سلام مجدد

  دشمنت شرمنده عزیز دل

  من که “هوشمند” نیستم، اما یه پیشنهاد برای عزیزان “هوشمند” دارم

  اضافه کنید به منابع بالا این چند کتاب ناقابل رو،‌ حجم زیادی نداره، مطمئنم در عرض یا طول یک هفته همه رو تموم میکنید، پس با چند نفس عمیق و اخذ یک وام ده میلیون ریالی و با توکل به خدا، همین الان برین بازار اینا رو بخرید و بیاین با استعانت از ائمه شروع به خوندن کنین.

  ۱- مدیریت اسلامی، سیدعلی اکبر افجه، جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه طباطبایی

  ۲- مدیریت اسلامی و الگوهای آن، لطف الله فروزنده دهکردی، علی اکبر جوکار،دانشگاه پیام نور

  ۳- مدیریت اسلامی در پرتو نهج البلاغه، علی اصغر پورعزت، بنیاد نهج البلاغه

  ۳- اصول مدیریت اسلامی و الگوهای آن، ولی الله نقی پورفر، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

  ۴- مدیریت اسلامی، محمدحسن نبوی، بوستان کتاب

  ۵- مدیریت اسلامی: رویکردها، علی نقی امیری و حسن عابدی جعفری، انتشارات سمت

  ۶- اخلاق و تربیت اسلامی، محمدتقی رهبر و محمدحسن رحیمیان، انتشارات سمت

  ۷- مبانی مدیریت اسلامی، رضا نجاری، دانشگاه پیام نور

  ۸- اصول و متون مدیریت در اسلام (دو جلد)، محمدحسین مشرف جوادی، نور علم

  ۹- اندیشه اسلامی ۱و۲، آیت الله سبحانی و محمد محمدرضایی، دانشگاه پیام نور

  ۱۰- اصول و مبانی مدیریت اسلامی، محمدحسین ساجدی نیا، شهرآشوب

  ۱۱- درآمدی بر مدیریت صالحین، رویکردی آینده نگر، دانشگاه امام صادق (ع)

  ۱۲- افق جهانی، مدل مدیریت راهبردی موعودگرا، دکتر غلامرضا گودرزی، دانشگاه امام صادق (ع)

  ۱۳- پیش‌نیازهای مدیریت اسلامی، آیت الله مصباح یزدی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

  یا علی//

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. هیچ‌گاه اجازه جسارت به مخاطبان را به خودم و دیگران نمی‌دهم. اگر سوء‌تفاهمی درباره لفظ هوشمندی ایجاد شده، عذرخواهی می‌کنم.
   دو. کتاب راهنمایی که در بطن متن درباره‌اش صحبت کردم شامل خلاصه حداقل هشت کتاب از مواردی است که فهرست کرده‌اید.
   منتظر بازاریابی باشید // جواد زارعی

 3. اميرحسين

  میگن ماهیرو هروقت از آب بگیری تازست!

  گزینه خوبی مطرح کردی آقا جواد. چشمان عقابی را لای قفسه کتابا میبری دیگه!

  کارو واسه خودتم سخت کردی! اینجا نباشه مجبوری برامون بفرستی باز :))

  تشکر زیاد بابت تحلیل منطقی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   مشکلی برای فرستادن ندارم. بگرد و اگر نبود،‌ خبرم کن تا بفرستم.
   منظر بازاریابی باشید // جواد زارعی

   1. اميرحسين

    خب آقا جواد ما این کتاب جدیدو سفارش کردیم اقوام!

    با این دو تا کتاب و اگر فرصتی شد کتاب انتشارات راه پرونده اسلامیرو میبندیم.

    پیشنهاد یا راهکار نهایی که صلاح میدونید بیان بشه را بگید خوشحالمون میکنید.

    از سیستم های اطلاعاتی آقا جواد خوشم اومد // ارادتمند

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛
     یک. مشکلی برای فرستادن نداشتم. اگر بتونم کمک کنم، خوشحال می‌شوم.
     دو. قصد دارم کتاب‌ها را تندخوانی کنم و با ساختار کلی‌شان آشنا شوم. اگر فرصتی دست داد درباره چگونگی مطالعه کتاب‌ها خواهم نوشت؛ اما فکر نمی‌کنم زودتر از دو سه هفته آینده ممکن شود.
     از خوش‌آمدتان، خوش‌مان آمد // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   راستش کتاب انتشارات سمت بیشتر درباره رویکردهای گوناگون و چارچوب مقوله مدیریت اسلامی صحبت کرده است. در نوشته قبلی توصیه کردم که کتاب دکتر علی‌آقا پیروز در اولویت است. کتاب سمت، کتاب بسیار خوبی است، اما به اندازه دو سه کتابی که معرفی‌شان کردم، قابلیت‌های کنکوری ندارد؛ هر چند خواندنش را بعد از کتاب‌های اصلی توصیه می‌کنم.
   سریع، صحیح و با طمأنینه بخوانید // جواد زارعی

 4. فاطمه

  سلام و  خدا قوت

  من کتاب مدیریت اسلام ی(تحلیلی مدیریتی بر فرمان امام علی به مالک اشتر)  نوشته دکتر علی نقی امیری  گرفتم

  با ا کتابی که شما  از آقای علی نقی امیری معرفی کردید خیلی فرق داره؟ ؟؟

  یه سوال دیگه اینکه من کتاب  مدیریت اسلامی و الگوهای آن از آقای  نقی پور فر که برای سال۷۱ هست دارم  با اینی که شما تو سایت گفتید  خیلی فرق داره؟

  پیشاپیش ممنون بابت پاسختون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛

   یک. خب بدیهی است کتابی که شما تهیه کرده‌اید با کتابی که در ارشدباز معرفی شده تفاوت دارد. راستش، نمی‌دانم چرا این کتاب را تهیه کرده‌اید؛ چرا که ندیدم وب‌سایتی را که این کتاب را معرفی کرده باشد.

   دو. نسخه اول کتاب جناب علی‌نقی‌‌پورفر در سال ۱۳۷۱ با مساعدت‌های جناب رضاییان منتشر شد و به عنوان منبع درسی آن‌روزگار استفاده می‌شد، اما در اواسط دهه هشتاد شمسی بازنگری شد و مدت‌هاست که بازنشر می‌شود. اگر انقلاب (تهران) را خوب بگردید گمان می‌کنم آخرین نسخه را بتوانید کشف کنید!

   سه. اگر قصد وقت‌گذاری برای مدیریت اسلامی دارید توصیه می‌کنم وقت‌تان را صرف کتاب «مدیریت در اسلامی» نوشته دکتر علی‌آقا پیروز و همکاران‌شان کنید که زیر نظر دکتر الوانی تألیف شده است.

   وقت‌تان طلاست، تازه فهمیدم!  //  جواد زارعی

 5. یزدان

  سلام آقای زارعی

  وقت به خیر

  امروز بعد از ۱۰ روز از سفارش اینترنتی کتاب علی آقا پیروز بهم اطلاع دادن که موجود ندارن!

  من این آخر هفته هم تهران ماموریت هستم. لطفا اگر اطلاع دارید بفرمایید تقریبا کجای انقلاب مبتونم این کتاب را تهیه کنم.

   

  سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   کتاب را از انتشارات امیرکبیر تهیه کردم. راستش جای دیگری را نگشتم. از طرف میدان انقلاب که به سمت کتاب‌فروشی‌ها بروید، بین خیابان اول و دوم است. اگر پیدا نکردید خبردارم کنید که اگر توانستم کمک‌تان کنم.

   پایدار باشید // جواد زارعی

 6. فاطمه

  سلام

  من رفتم انقلاب کتاب آقا پیروز از این دست دوم فروشی ها   خریدم

  بازم داشت اکه نوشو پیدا نکردید   آدرسش اینه میتونید برید بخرید

  خ انقلاب بین فروردین و اردیبهشت ساختمان۳۱۰ طبقه دوم واحد۱۰۸   شماره تماس ۶۶۴۰۱۱۲۶

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. ممنون که در این‌باره اطلاع‌رسانی کردید.
   دو. من کتابم را از امیرکبیر تهیه کردم.
   سه. دوستانی که نگران هستند می‌تواند خلاصه همین کتاب رادر وب جستجو کنند.
   چهار. کتاب مدیریت اسلامی جناب نبوی که نزدیک به ۲۰ سال پیش تألیف شده است، ساختار مشابهی با کتاب به مدیریت در اسلام جناب علی‌آقا پیروز دارد. جناب نبوی همراه با دکتر الوانی بر تدوین این کتاب نظارت داشته است.
   مدیریت اسلامی؛ حداکثر ۴۰ ساعت و بس // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام خواهرم؛

     یک. نگاهی به اینجا بندازید؛ ان‌شاء‌الله که نظرتان را تأمین کند.
     دو. گمان می‌کنم وبلاگ مذبور، متن کامل کتاب را منتشر کرده است. حجم مطلب به خلاصه نمی‌ماند؛ چرا که مشتمل بر ۱۱۰ هزار کلمه و ۲۰۰ صفحه ناقابل است!

     بخوانید تا بمانید // جواد زارعی

 7. فرزاد

  من درباره این درس فکر می کنم تست های اخر هر فصل فروزنده که در کل حدود ۱۳۰ تست میشه خیلی مهم هست چون اولین سالی هست که تو کنکور میاد این درس شاید امسال طراحان یه بخشی از تست ها رو از این تست های حاضر و اماده این کتاب تالیف کنن کتاب کاملی هم هست هم مطالب تاریخی مذهبی رو توش داره هم درباره قوه قضاییه و ولایت فقیه و قوای مقننه و ریاست جمهوری هم مطالب سازمان دهی و برنامه ریزی و … را در انتهای کتاب دارد بعد کتاب نقی پور که زیر نظر رضاییان هست مهمه بعد هم کتاب افجه ای که از پایه گذاران مدیریت اسلامی احتمالا بخش زیادی از این تست ها از این سه کتاب هست در غیر این صورت  درصد این درس تو کنکور خیلی پایین میاد چون اکثریت قریب به اتفاق داوطلبا یکی از این سه کتاب رو می خونن

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. مفصل درباره اهمیت هر یک از کتاب‌ها صحبت کرده‌ام.
   دو. تا کنکور امسال برگزار نشود، به طور قطع نمی‌شود درباره اهمیت کتاب‌ها صحبت کرد. به طور مثال، دکتر افجه‌ای سال‌هاست که با سازمان سنجش رابطه علمی ندارد. یا طراحان سازمان سنجش به طور معمول از کتاب‌های پیام‌نور و آزاد استفاده نمی‌کنند. البته کتاب دکتر فروزنده را می‌شود با اغماض مستثنی کرد، چرا که ایشان از همکاران کارگروه اسلامیزاسیون دانشگاه‌ها هستند.
   سه. توصیه می‌کنم مدیریت اسلامی را سی تا چهل درصد بخوانید و ریسک درس‌خوانی‌تان را افزایش ندهید.

   خرده‌خرده بخوانید تا آدمیزادی بمانید // جواد زارعی

   1. فرزان

    حرفتون کاملا درست بالاخره هندوانه دربسته است و نمیشه با قطعیت حرف زد اما در مورد کتاب افجه ای با نظر شما مخافم ممکنه افجه ای رابطه علمی با طراح ها نداشته باشه اما بالاخره یکی از پایه گذارهای این مبحث بوده و در واقع الوانی و رضاییان و فروزنده ادامه دهنده راه اون بودن و الانشم  مدیر گروه دانشکده مدیریت علامه طباطبایی هستن بالاخره طراح سوالات مسلما بخواد سوال طرح کنه کتاب افجه ای که ادم معروف تری هست از خیلی های از کتابای نویسنده های دیگه که اسم و  رسم چندانی ندارن بیشتر مد نظر قرار میده  و چه بسا با کسانی که مشورت می کنن در مورد انتخاب کتابای  این درس برای طرح تو کنکور مشاوران با توجه به سابقه  افجه ای اون رو تو سر لیستشون بذارن .همین الانشم تنها کتابی که تو تمام کتاب های معرفی شده از طرف موسسات کنکور ارشد و اساتید کنکور ارشد مشترک بوده کتاب افجه ای بوده

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛
     یک. کتاب دکتر افجه‌ای، از اساس متفوت است. راستش خیلی هم کتاب نیست و مجموعه‌ای از مقاله‌های علمی با رویکرد پیشنهادی است. شاید دکتر افجه‌ای را بشود پیش‌قراول مقوله مدیریت اسلامی معرفی کرد، اما سهم قابل ملاحظه‌ای در این وادی ندارد. وزارت علوم،‌ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را برای تدوین کتاب درسی برای مقوله مدیریت اسلامی انتخاب کرده است. کتاب دکتر علی‌آقا پیروز زیر نظر پروفسور الوانی و جناب نبوی به سفارش وزارت علوم تألیف شده است. کتاب دکتر افجه‌ای را رد نمی‌کنم. راستش تا برگزاری آزمون امسال، هیچ کتابی را رد نمی‌کنم. اگر تعداد تست‌های درس مدیریت اسلامی اعلام شده بود شاید با دقت بیشتری می‌توانستم درباره سهم کتاب‌ها یا رویکردها نظرپراکنی کنم.
     دو. بیشتر کتاب‌های پیشنهادی که در وب‌سایت‌های مؤسسه‌ها و مدرسان معرفی شده است تجربی، و کمترشان مبتنی بر استدلال است. در ارشدباز تلاش کرده‌ام منابع را مبتنی بر تجربه دوستان و استدلال انتخاب و معرفی کنم. باز هم باید منتظر بود.

     ۳۰ تا ۴۰ درصد برای مدیریت اسلامی کافی است // جواد زارعی

 8. یزدان

  سلام

  آقای زارعی

  من مشغول کتاب علی آقا پیروز هستم و کتاب انتشارات راه را نیز تهیه کرده ام. اما سوالهایی که در انتشارات راه به عنوان تست غیر تالیفی آمده اصلا ربطی به کتاب علی آقا پیروز نداره. مثلا برای فصل اول از هارون و آیتالله مصباح و … گفته؟

  نظرتون چی هست.

  ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   می‌دانم، انگاری درباره دو دنیای متفاوت صحبت می‌کنند. چاره‌ای نیست؛ باید هر دو نگاه را پیگیری کرد. کتاب دکتر علی‌آقا پیروز را که بخوانید انگاری کتاب جناب نبوی و بخش‌هایی از کتاب‌های مدیریت اسلامی را که رویکردشان مبتنی بر تئوری مدیریت است پوشش داده‌اید. مطالعه کتاب تقی‌پورفر هم برای پوشش روضه‌خوان‌ها لازم است. کتاب فروزنده چیزی بین دسته اول و دوم است.

   ۳۰ تا ۴۰ درصد برای مدیریت اسلامی کافی است // جواد زارعی

 9. اميرحسين

  سلام جناب زارعی
  امروز با یکی از اساتید به نام دکتر محمد دوستار که الام رییس بودجه و برنامه ریزی کل دانشگاه های کشور هستند و جزو کارگروه مدیریت اسلامی هستند و همچنین برنامه ایشان درباره مدیریت اسلامی از شبکه محلی هم پخش میشود، در مورد منابع مدیریت اسلامی صحبت می کردم.
  اول که اسم جناب افجه و دهکردی را بردم خندید و گفت فکرش هم نکنید!از سمت دیگر هم مدیر معاونت پژوهشی ما همزمان گفتند که بالاخره کتابهایشان به فروش رفت! یعنی به طور قاطع خواست ذهن من را از این دو نویسنده در این باره دور کند.
  دوم اینکه به طور مستقیم به من پیشنهاد کردند مقالات دکتر رضاییان در این باب و کتابهای نقی پورفر و همچنین عابدجعفری را مطالعه کنم. بعد هم گفتند کاملترین کتاب در این میدان کتاب جناب نجاری از پیام نور هست.
  در مجموع بنده اینجور دریافت کردم که طبق حرفهای ایشون تیم طراحی سوال جناب رضاییان، نقی پورفر و عابدجعفری هستند. صریح تر به من چیزی نگفتند اما صریحا ذهن منو از نویسنده هایی که عرض کردم دور کردند.
  شما چی فکر میکنید؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. درباره جناب افجه‌ای و دکتر دهکردی که پیش تر صحبت کرده‌ام. جناب افجه‌ای سال‌هاست که رابطه علمی با سنجش ندارد. دکتر دهکردی هم صرفا به دلیل همکاری با کرارگوه اسلامیزاسیون دانشگاه‌ها مطرح شده است. اما حکایت دکتر رضاییان متفاوت است؛ اما گمان نمی‌کنم تست‌های ارشد را از مقاله‌های جسته و گریخته ایشان طراحی کنند. کتاب جناب نقی‌پورفر هم از فضای مدیریت بسیار دور است، اما به علت رفاقت‌شان با دکتر رضاییان مطرح شده است. نکته دیگر، ظرفیت طراحی تست است که گمان نمی‌کنم از کتاب نقی‌پورفر بشود پنج شش تست درست و درمان طراحی کرد، مگر اینکه طراح محترم تست بخواهد تست‌ها را با شناخت سطح معارف اسلامی داوطلبان طراحی کند!

   دو. در ابتدای کتاب علی‌آقا پیروز به صراحت درباره درخواست وزارت علوم از پژوهشگاه برای تدوین کتاب مدیریت اسلامی و نظارت دکتر الوانی و جناب نبوی صحبت شده است. این مورد را انصافا نمی‌شود در فهرست منابع لحاظ نکرد.

   سه. کتاب دکتر عابدی جعفری، انصافا کتاب آبرومندی در قیاس با دیگر کتاب‌های مطرح دراین حوزه است، اما صرفا درباره رویکردها صحبت کرده است. راستش ترجیح می‌دهم تمام تست‌ها از این کتاب طراحی شوند تا شأن ارشد حفظ شود.

   چهار. نتیجه اینکه کتاب افجه‌ای و دهکردی را باید بی‌خیال شد. کتاب نقی‌پورفر را باید نگاهکی انداخت و اگر طالب درصد بالا هستیم باید بر کتاب علی‌آقا پیروز و کتاب سمت متمرکز شویم. اتفاق خواندن کتاب سمت فوق‌العاده ساده‌تر از دیگر کتا‌هاست؛ چرا که نویسندگان، درس معارف رادر غالب مدیریت بازگویی نمی‌کنند. خواندن همین‌طوری کتاب سمت را پیشنهاد می‌کنم. در ضمن اعتبار و ضریب نفوذ نویسندگان کتاب سمت به مراتب از دکتر رضاییان و دکتر دهکردی و امثالهم بیشتر است. توصیه می‌کنم رزومه‌شان را بخوانید تا دست‌گیرتان شود ضریب نفوذ یعنی چه؟

   پنج. کتاب نجاری را ندیده‌ام، اما سنجش از منابع پیام‌نور تست طراحی نمی‌کند. این را هم بی‌خیل شوید و برای امتیازگیری توصیه می‌کنم کتاب‌های علی‌آقا پیروز کتاب و کتاب سمت را عمیق و کتاب‌های نقی‌پورفر و کتاب انتشارات راه را هم نگاهکی بیاندازید تا رکب نخورید!

   شش. تا آزمون برگزاز نشود، درباره صحت و سقم این پیشنهاد نمی‌شود اظهارنظر دقیق کرد.

   آمار را دریابید // جواد زارعی

 10. علی

  سلام

  جناب زارعی جسارتا خواستم عرض کنم حاج آقا نقی پورفر را جدا از مدیریت و دانشگاه ندانید. در تمامی دانشگاههای شهر تهران غیر از دانشگاه علامه تدریس درس مدیریت اسلامی خصوصا در مقطع دکتری با ایشان است. حتی دروس دیگر مدیریت را نیز خصوصا در دانشکده کارافرینی ارائه می کنند.

  با اینحال حرف تان در مورد سوال خیز نبودن کتاب و نوع نگارش آن کاملا قابل قبول است. البته زمینه تخصص ایشان (به اذعان خودشان) امور جن و جنیان است! (نام شان را + جن جستجو کنید) پس می شود منتظر اتفاقات عجیب بود!

  جدا از شوخی، نظر شخصی بنده بر کتاب جناب آقا پیروز است…

   

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. بالاخره آفتاب کلاس‌های مدیریت اسلامی‌شان همین روزهاست که غروب کند!
   دو. اگر کتاب ایشان در آمریکا منتشر شده بود بی‌شک در زمره کتاب‌های ۱۸ سال به بالا رده‌بندی می‌شد؛ از بس که نکته‌های پندآموز دارد!
   سه. کتاب علی‌آقا پیروز اگر چه آبرومندانه است، اما ظرفیت ۲۰ تست را ندارد. گمان می‌کنم حداقل یک‌چهارم تست‌ها از کتاب سمت طراحی خواهند شد. از آن پیش‌بینی‌ها بود ها!
   چهار. علی‌اظاهر اگر نام‌شان را بدون «جن» هم جستجو کنیم با جن ظاهر می‌شود. از بس که دراین حوزه حرفه‌ای هستند!

   هیجان آغاز شده است // جواد زارعی

 11. علی صادقی

  سلام جناب زارعی

  میشه سرفصلهای وزارت علوم برای مدیریت اسلامی رو بگین یا لینکش بزارین

  من برای قبولی شما دعا میکنم.

  ممنون از همراهیتان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛

   یک. سرفصل درس‌های رشته مدیریت را از اینجا دریافت کنید. در کادر جستجو، عبارت «مدیریت» را وارد کنید.
   دو. ممنون از توجه‌تان. ان‌شاء‌الله شما هم موفق باشید.

   تجربه خوبی بود // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *