روزنوشت ارشد ۹۴۷۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۷۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴

دو منبع جایگزین برای کتاب ریاضیات کاوه حسین‌پناهی!

۷۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و مختصری درباره منابع درس ریاضی صحبت می‌کنم که علی‌الظاهر برخی دوستان را گرفتار کرده است. در فهرست منابع پارتیزانی ارشد تنها و تنها به کتاب ریاضیات برادر کاوه حسین‌پناهی اشاره کرده‌ام و گفته‌ام خواندن همان منبع، برای کنکور ارشد مدیریت کفایت می‌کند. کتاب‌های معتبر و مشهور متعددی برای پوشش درس ریاضیات رشته‌های مدیریت،‌ اقتصاد و حسابداری منتشر شده است، اما کتاب ریاضیات برادر کاوه حسین‌پناهی را به چند دلیل پیشنهاد کرده‌ام.

انتشارات معتبر

 انتشارات «نشر کتب دانشگاهی» به لحاظ سلیقه و سخت‌گیری، و هم به لحاظ ارتباط با کاربلدها دانشگاهی در زمره بهترین‌های بازار نشر داخل است. کتاب‌های پژوهش عملیاتی دکتر مهرگان و بسیاری از کتاب‌های معتبر را همین انتشارات چاپ کرده است. از این رو، اعتمادی کلی به این انتشاراتی دارم و می‌دانم که صدور تأییدیه چاپ کتاب مستلزم بررسی‌های کارشناسی متعدد و متنوع است!

بیان سلیس و فهمیدنی

کتاب را فردی مسلط به مفاهیم ریاضیات کاربردی برای دانشجویان و داوطلبان رشته مدیریت نوشته است و از جمله‌بندی مناسبی استفاده کرده است. کتاب جناب آقاسی را اگر مطالعه کنید گفته‌ام را به روشنی درک می‌کنید. دیگر کتاب‌های ریاضیات بازار ارشد مدیریت توجه چندانی به لحن و بیان ندارند، چرا که ویراستار ادبی و فنی درست و درمانی ندارند. آیا کتاب‌های انتشارات نگاه دانش به عنوان انتشارات تخصصی رشته مدیریت و مهندسی صنایع، ویرایش ادبی می‌شوند؟ آیا اصول استفاده‌پذیری (Usability) از صفر تا صد این کتاب‌ها لحاظ می‌شود؟ به ضرس قاطع می‌شود گفت:‌ خیر!

ساختار محتوایی نظام‌مند

کتاب باید به گونه‌ای طراحی شود که بخش‌ها و فصل‌های کتاب اعم از اصل یا خلاصه‌درس، تست‌های تمرینی، نمونه تست‌های سنجش، نکته‌ها و موارد کلیدی و آزمون‌های آزمایشی به سرعت در دسترس و به سهولت قابل استفاده باشند. یکی از میان‌برها برای تشخیص نظام‌‌مندی کتاب‌ها، مرور سریع فهرست محتوای کتاب و تورق سریع کتاب است. مطالعه مقدمه‌های فصل‌ها نیز می‌تواند شناختی کلی از چیدمان محتوا نصیب‌تان کند. چیدمان مرتب و منظم کتاب با جنگولک‌بازی‌های رایج در برجسته‌سازی نکته‌های کلیدی و تست‌های ویژه تفاوت دارد. برای جلب توجه خواننده نباید از اغراق استفاده کرد. وقتی از گرافیست بروشورهای پیتزافروشی برای صفحه‌بندی کتاب‌های این‌چینی استفاده می‌شود،‌ نتیجه کار بهتر از این نخواهد شد. خوبی نشر کتب دانشگاهی این است که به ساختار محتوا توجه می‌کند!

کناب‌های جایگزین

دوست داشتم درباره مافیای بازار هم صحبت کنم که بی‌خیال شدم. شاید در فرصتی دیگر درباره باندها و مافیای موجود در بطن بازار ارشد مدیریت صحبت کنم. بگذریم!

متأسفانه کتاب ریاضیات عمومی جناب کاوه حسین‌پناهی تجدید چاپ نشده است. نسخه سال ۹۱ آن در بازار موجود است و انتشارات نشر کتب دانشگاهی، برای پوشش سال ۹۲ یک فقره سی.دی به کتاب افزوده است که راستش اگر اضافه هم نمی‌کرد چیز مهمی نبود. نسخه تازه‌تری از این کتاب منتشر و توزیع نشده است. علیرغم این رخداد، این کتاب را همچنان یکی از بهترین‌های بازار ارشد مدیریت می‌دانم. اما برخی دوستان از این بابت گله دارند و منابع دیگری را طلب می‌کنند.

جایگزین اول: سری عمومی

کتاب ریاضیات عمومی انتشارات «سری عمومی» گزینه مناسبی است. ساختار و بیان متفاوتی با کتاب‌های معروف و مشهور بازار کنونی دارد و کتاب را کیلوئی چاپ نکرده است. انتشارات سری عمومی تلاش می‌کند متفاوت باشد. همین‌قدر که به طراحی بصری و طرح‌ریزی ساختار محتوا و البته، به شیوایی متن‌ها توجه نشان داده است قابل تحسین است!

جایگزین دوم: جهش

کتاب ریاضیات عمومی انتشارات «جهش» هم گزینه مناسبی برای مطالعه درس ریاضیات است. پیش‌تر بیان جناب حاج‌جمشیدی را دیده بودم، اما توجه‌ام را جلب نکرده بود، اما این کتاب بیان و ساختار بهتری در قیاس با دیگر کتاب‌های جناب حاج‌جمشیدی دارد. و البته، نگاه انتشارات جهش هم به بازار واقعی‌تر شده است. پس، کتاب ریاضیات جهش نیز قابل اعتناست.

نتیجه‌گیری

کتاب‌های بالا برای دوستانی است که آشنایی کم تا متوسط با مقوله ریاضی دارند. داوطلبانی که ریاضی در خاطرشان مانده و می‌توانند از کتاب‌های نکته و تست استفاده کنند، خودشان را وقف تست‌زنی و بررسی چندباره تست‌های سنجش کنند. کتاب ۲۰۰۰ تست ریاضی نگاه دانش هم هست که تألیفی است و گزینه جالبی برای مرور برخی تست‌هاست. کتاب ریاضیات مدرسان شریف را هم دیده‌ام که نکته‌ها را دسته‌بندی کرده است و برای مرور نکته‌ها گزینه بدی نیست!

می‌مانند دوستانی که دانش ریاضی درست و درمانی ندارند که ایشان پیشنهاد می‌کنم در این فرصت باقیمانده تا کنکور ارشد ۹۴ از کتاب‌های کنکور سراسری مانند گاج و امثالهم استفاده کنند تا بتوانند درصد حداقلی قابل‌قبولی از ریاضی کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *