روزنوشت ارشد ۹۴جزوه تئوری مدیریت پرچ را چگونه باید خواند؟

جزوه تئوری مدیریت پرچ را چگونه باید خواند؟

۷۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴

دوستان عزیزیم، این مطلب را متناسب با حال و هوای سال ۹۳ نوشته بودم. شرایط کنکور و منابع تغییر کرده است و اکیدا توصیه می‌کنم از خواندن جزوه آقای پرچ چشم‌پوشی کنید که دیگر کمک‌تان نمی‌کند. راستش، آقای پرچ  مدت‌هاست که در جریان درس تئوری مدیریت نیستند. خواستم دسترسی به این مطلب را محدود کنم که بعدتر منصرف شدم. درباره منابع مناسب برای درس تئوری مدیریت مفصل صحبت کرده‌ام که از طریق ستون کناری وب‌سایت قابل مشاهده و مطالعه است. به دوستان‌تان هم بگویید که نه فقط جزوه جناب پرچ که، دوران جزوه‌خوانی تمام شده است!

۷۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و سه چهار نفر از دوستان درباره چگونگی خواندن جزوه جناب پرچ پرسیده‌اند که به همین نوشته حواله‌شان کردم و گفتم شاید روشی که برای مطالعه جزوه تئوری مدیریت جناب پرچ پیشنهاد می‌کنم برای برخی از مخاطبان ارشدباز هم جالب باشد. جناب پرچ اصرار دارند تا برای تمام درس‌های ارشد مدیریت جزوه تهیه و منتشر کنند. برخی از جزوه‌ها را خودشان و برخی دیگر را دوستان‌شان تهیه کرده و در وب‌سایت‌شان متتشر شده است. راستش بیشتر جزوه‌های را دریافت کرده‌ام، اما هیچ‌یک به اندازه جزوه درس تئوری مدیریت جذاب نبوده است.

 به صراحت می‌گویم که جزوه درس تئوری مدیریت جناب پرچ برای داوطلبی که فرصت مناسبی برای مطالعه درس تئور‌های مدیریت دارد اصلا و ابدا گزینه مناسبی نیست؛ در عوض، همین جزوه برای داوطلبی که گرفتار فقر فرصت است و مجال مطالعه کتاب‌های مرجع و حتی مطالعه کتاب‌های جامع را هم ندارد فوق‌العاده است. جزوه مذبور کمبودهای بسیاری دارد، اما اگر بدانید جزوه را چگونه باید بخوانید، شفابخش است!

جزوه تئوری میدیرت جناب پرچ دو گونه محتوا دارد. گونه اول، محتوایی است که از منابع معتبر گردآوری شده و دست‌نویس است، و گونه دوم محتوایی است که عینا از کتاب یا جزوه‌ای معتبر کپی شده است. جناب پرچ جزوه مذبور را در ۲۷ فایل و حوالی ۳۰۰ صفحه تدوین و منتشر کرده است که بیشتر بخش‌های ابتدایی دست‌نویس و برخی از بخش‌های پایانی کپی متن کتاب‌های مرجع است. اگر جزوه مذبور را تایپ کنیم کمتراز ۶۰ صفحه خواهد شد و از منظر محتوایی، بسیاری از نکته‌های کلیدی کنکور ارشد را پوشش داده است.

آیا مطالعه همین جزوه برای کنکور ارشد کفایت می‌کند؟

اگر تکلیف این «کفایت می‌کند» روشن شود، به صراحت می‌شود درباره کفایت یا عدم‌کفایت جزوه مذبور صحبت کرد. گمان می‌کنم جزوه مذبور برای داوطلبی که به ۱۵ تا ۲۵ درصد رضایت می‌دهد کفایت می‌کند،‌ چرا که طراح محترم، بی‌شک سه تا پنج تست ناقابل درباره نظریه‌ها، مکاتب و استعاره‌ها طراحی خواهد کرد که بیشترشان را همین جزوه پوشش داده است. جناب پرچ اگر همت کند و سی چهل صفحه دست‌نویس به جزوه مذبور بیافزاید، کیفیت جزوه به مراتب بهتر خواهد شد. به طور مثال، تحلیل متقابل یا مراوده‌ای که از مباحث تست‌خیز رفتار سازمانی است مورد توجه قرار نگرفته است.

جزوه تئوری مدیریت را چگونه باید خواند؟

پیش‌تر عرض کردم که جزوه مذبور فقط در فقر فرصت و برای افرادی مناسب است که یا به یک نتیجه ۱۵ تا ۲۵ درصد راضی هستند یا داوطلبانی که می‌خواهند دیدی کلی نسبت به مقوله تئوری‌های مدیریت پیدا کنند و به درصدهای بالاتر فکر می‌کنند. تکلیف گروه اول که مشخص است. جزوه را به روش مرور انباشتی می‌خوانند و تمام مطالب را حفط می‌کنند و حداقل ۱۵ درصد را شکار می‌کنند. اما دسته دوم باید جزوه را به عنوان نخ تسبیح بخوانند. یعنی ابتدا متن جزوه را می‌خوانند و زبانم لال زحمت می‌کشند و اندکی درباره مفاهیمی که مطرح شده، فکر می‌کنند. جناب پرچ خواننده جزوه را در برخی صفحه‌ها به کتاب جامع تست‌شان ارجاع داده است و حل و بررسی برخی تست‌های خاص از فلان فصل کتاب را توصیه کرده است. پیشنهاد می‌کنم بدون فوت وقت به کتاب مذبور مراجعه کنید و تست‌های گفته شده را بررسی کنید. شک نکنید که سطح درک‌تان از موضوعی که به طور پایه در جزوه مطرح شده است، به طور چشم‌گیری بالاتر خواهد رفت. البته جناب پرچ در بسیاری از صفحه‌ها هیچ اشاره‌ای به کتاب تست‌شان نکرده‌اند، اما توصیه می‌کنم بگردید و فصل مشابه جزوه را در فهرست کتاب پیدا کنید و تست‌هایی را که فکر می‌کنید مشابه جزوه است بزنید و بررسی کنید. ویژگی کتاب تست جناب پرچ این است که درس را در پاسخ تست‌ها ارایه کرده است. جزوه‌خوانی و بررسی تست‌ها را که به همین منوال ادامه دهید،‌ هفت هشت تست تئوری‌های مدیریت در دسترس‌تان خواهد بود.

بعد از مطالعه جزوه تئوری پرچ چه باید کرد؟

بسته به فرصتی که در اختیار دارید،‌ دو راه پیشنهاد می‌شود. یک اینکه کتاب تست جناب پرچ را از مهربان‌نشر یا نگاه دانش تهیه کنید و همراه با جزوه‌شان بخوانید. راه دیگر، اینکه فرصتی را مهیا کنید و کتاب جامع دکتر طالقانی (مدرسان شریف) یا کتاب دکتر سیدجوادین و جلیلیان (سبزرنگ نگاه دانش) را سریع بخوانید و تست‌ها را بزنید و سریع بروید و بر تحلیل تست‌های هفت هشت سال اخیر سنجش تمرکز کنید.

مطالعه درست و درمان، اما سریع کتاب‌های جامع دکتر طالقانی یا دکتر سیدجوادین و جلیلیان حداقل یک‌ماه وقت می‌طلبد که فعلا موجود است. توصیه می‌کنم اول جزوه را بخوانید و تست‌هایی مورد اشاره جناب پرچ را از کتاب تست‌شان بزنید و بررسی کنید. بعد درباره ادامه مسیر تئوری‌خوانی تصمیم‌گیری کنید.

نکته پایانی

جزوه جناب پرچ خیلی خلاصه است؛ اما اگر بتوانید مفاهیم اصلی هر فایل را خلاصه‌نویسی کنید در مرور درس‌ها کمک‌تان می‌کند و وقت کمتری تلف می‌شود. گر با نقشه‌کشی ذهنی (Mind mapping) هم آشنا باشید به سهولت می‌شود نقشه مفهومی هر فایل را کشید و حالش را برد. همین!

7 نفر درباره «جزوه تئوری مدیریت پرچ را چگونه باید خواند؟» صحبت کرده‌اند

 1. علي

  سلام//

  جناب زارعی در رابطه با منابع زیر چه نظری داری:

  تئوری: کتاب ماهان و ۲۰۰۰ تست تئوری مدیریت

  زبان: جلد اول زیر ذره بین و ۵۰۴ و ۱۱۰۰ لغت و زبان تخصصی ناصر زاده

  بازاریابی: کتاب ماهان و ۲۰۰۰ تست بازاریابی

  اقتصاد هم که مشخصه: کتب جناب نظری

  مدیریت اسلامی: کتب آقایام افجه ای و نقی پور

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. منابع پیشنهادی را در صفحه «منابع کنکور ارشد» فهرست کرده‌ام. علی‌الظاهر این صفحه را ملاحظه نکرده‌اید!
   دو. درباره منابع پیشنهادی «مدیریت اسلامی» هم به طور مفصل صحبت شده است. ستون کناری را که بالا و پایین کنید، ملاحظه‌شان خواهید کرد!
   هستم تا بخوانیدشان // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   اگر منظورتان درس مدیریت اسلامی است که سازمان سنجش اطلاعیه مبنی بر حذف این درس منتشر نکرده است. پس باید خواندشان!

   دوست‌شان ندارم، اما می‌خوانم‌شان // جواد زارعی

 2. دهاقین

  تکنیک mind mapping خیلی موثره.کسانی که از کلاس تئوری آقای محرابیون استفاده کردن با این شیوه آشنایی دارن و واقعا هم جواب میده.

 3. الهام

  سلام… برای خواندن کتاب های مرجع چه پیشنهادی میکنید؟روش خاصی داریدبرای خواندن و تست زنی؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *