روزنوشت ارشد ۹۴منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۲)

منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۲)

۸۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴

این مطلب برای کنکور ارشد مدیریت ۹۴ (سال ۱۳۹۳) نوشته شده بود. شرایط تغییر کرده است و برای اطلاع از تازه‌ترین دیدگاه‌ها، پیشنهاد می‌کنم مطالب تازه‌تر را که به طور ویژه برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵ تحریر شده است بخوانید!

۸۷ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و امروز را صرف بررسی کتاب‌های مرتبط با مبحث مدیریت اسلامی کردم. هفت هشت کتاب با عنوان مدیریت اسلامی در بازار یافتم که بیشترشان ادامه درس‌های معارف اسلامی، اخلاق اسلامی یا انسان در قرآن بودند. البته انتشارات سمت، کتاب بسیار خوبی چاپ کرده، که متفاوت است و خدا کند که همین کتاب را مبنای طراحی تست‌ها قرار دهند تا آبروی سنجش و شأن اسلام و چارچوب کنکور ارشد حفظ شود.

در نوشته پیشین گفتم که کتاب‌های انتشارات سمت،‌ ملاک سازمان سنجش برای طراحی تست‌هاست؛ مگر اینکه کتاب مناسبی در این حوزه تألیف نشده باشد که کتاب‌های اساتید مطرح ملاک طراحی تست‌ها خواهند داد. وضعیت درس مدیریت اسلامی بسیار پیچیده است، چرا که مبحثی تازه است و هنوز در مقطع کارشناسی هم به درستی پذیرفته نشده است و مطرح‌کنندگانش هنور گرفتار مشکلات ساختاری درس هستند و از منظر محتوایی، به حداقل‌ها بسنده کرده‌اند؛ یعنی هنوز کتاب درست و درمانی که محل ارجاع مدرسان و دانشجویان باشد تألیف نشده است. پیشنهاد می‌کنم مصاحبه طولانی وب‌سایت انجمن مدیریت اسلامی با دکتر علی رضاییان را درباره تاریخچه درس مدیریت اسلامی مطالعه کنید تا دست‌گیرتان شود که دکتر رضاییان با همکاری همراه قدیمی‌شان، دکتر ولی‌الله نقی‌پورفر چه مسیری را برای تثبیت درس مذبور طی کرده‌اند!

 تفاوت اصلی کتاب‌ها

دو گونه کتاب درباره مدیریت اسلامی در بازار ارشد مدیریت توزیع شده است که، بیشترشان ترویجی و یکی‌شان توصیفی هستند. کتاب‌ها تجویزی‌، به طور تلویحی یا به صراحت درباره ویژگی‌هایی که باید در مبحث مدیریت اسلامی لحاظ شود مبتنی بر آیات و روایات صحبت می‌کنند؛ اما تنها کتاب توصیفی بازار که محصول انتشارات سمت است تلاش می‌کند مقوله مدیریت اسلامی را به عنوان پدیده‌ای علمی و از منظر شاهد بیرونی روایت کند و فرصتی برای مقایسه مدیریت اسلامی و مدیریت غربی مهیا کند.  البته کتاب دکتر سید علی‌اکبر افجه‌ای در سطح ارایه مطلب با کتاب‌های مدیریت اسلامی محمدحسن نبوی، محمدحسین ساجدی‌نیا، رضا نجاری، فروزنده دهکردی، ولی‌الله نقی‌پورفر و مسعود احمدی متفاوت است، اما همان ابتدای کتاب گفته است که مدیریت اسلامی در سطح مکتب تعریف می‌شود و موضوعی صرفا علمی نیست!

کتاب‌های دیگری هم در بازار با عنوان راهنمای مدیریت اسلامی توزیع شده‌اند که مخاطب اصلی‌شان دانشجویان پیام‌نور هستند، و گزیده‌ای از تمام کتاب‌های موجود را گردآوری کرده‌اند. راستش به عمرم از این‌گونه کتاب‌ها تهیه نکرده بودم که برای اولین‌بار، یکی از همین‌ها را تهیه کردم. کتاب را که تورق کردم راستش احساس خوبی داشتم، چرا که روضه‌خوانی‌های بیشتر کتاب‌ها را حذف کرده بود و اصل مطلب را همراه با چند تست در انتهای هر فصل درج کرده بود. خداوند متعال خیرشان دهاد!

بالاخره منبع اصلی کدام است؟

راستش علم غیب ندارم و نمی‌توانم در این‌باره صحبت کنم، اما با احتمال بالایی پیش‌بینی می‌کنم که سازمان سنجش نمی‌تواند از کتاب انتشارات سمت چشم‌پوشی کند، چرا که کتاب مذبور،‌ حتی اگر در هیچ دانشگاهی هم تدریس نشود، به طور رسمی به عنوان منبع کمک‌درسی برای درس مدیریت اسلامی معرفی شده است. پس یقین بدانید که بخش قابل توجهی از تست‌های درس مدیریت اسلامی از این کتاب طراحی خواهد شد. پس دیگر کتاب‌ها چه؟

صرف‌نظر از کتاب دکتر افجه‌ای که گمان نمی‌کنم سهم تست قابل توجهی در کنکور ارشد داشته باشد، دیگر کتاب‌های مدیریت اسلامی موجود در بازار تفاوت چندانی با هم ندارند. یکی‌شان را که بخوانید برای مابقی تست‌ها کفایت می‌کند، اما کدام‌یک؟

عقل ایجاب می‌کند که رابطه دوستانه جناب رضاییان با جناب نقی‌پورفر را در انتخاب منابع درس مدیریت اسلامی لحاظ کنیم و کتاب دکتر ولی‌الله نقی‌پورفر را نیز مطالعه کنیم. حتی ممکن است که برخی تست‌ها را ایشان طراحی کنند.

نکته مهم این است که سطح انتظارتان از درس مدیریت اسلامی چقدر است؟ آیا برای ۱۰۰ درصد برنامه‌ریزی می‌کنید که باید تمام کتاب‌ها را بخوانید که البته عاقلانه نیست. اگر امتیاز ۶۰ تا ۸۰ درصد را نشانه گرفته‌اید حداقل باید سه کتاب سمت و نقی‌پورفر و افجه‌ای را مطالعه کنید. اما گمان می‌کنم بیشتر داوطلبان برای کمتر از این‌ها تلاش می‌کند و حتی امتیاز ۴۰ تا ۵۰ درصد هم راضی‌شان می‌کند که مطالعه دو کتاب سمت و نقی‌پورفر را توصیه می‌کنم؛ و اگر کمتر از این‌ها هم راضی‌تان می‌کند همان کتاب نقی‌پورفر را بخوانید، شاید که خدا حاجت‌تان را از این کتاب بدهد!

چه تمام کتاب‌ها و چه، فقط یک کتاب را بخوانید توصیه می‌کنم یکی از کتاب‌های راهنمای مدیریت اسلامی را هم بخوانید که شامل خلاصه‌درس و نکته‌های مهم مستتر در این کتاب‌هاست. من کتاب انتشارات راه را خریدم و به نظرم بد نیامد. کتاب‌های دیگری هم باید باشد. بگردید و هرکدام را که پسندید تهیه کنید!

10 فکر می‌کنند “منابع پیشنهادی برای درس‌ مدیریت اسلامی (۲)

 1. یزدان

  سلام

  سپاس فراوان برای توضیحات کاملتون

  لطفا آن کتابی رو هم که نوشتید بچه های پیام نور گردآوری کرده اند نام ببرید.

  تشکر

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   کتابی که من تهیه کردم، محصول انتشارات «راه» است و راهنمای درس «مدیریت اسلامی ۱ و ۲» برای رشته مدیریت است.
   شابک: ۹۷۸۶۰۰۲۷۲۲۲۱۸
   قیمت: ۱۳.۵۰۰ تومان
   تلفن: ۶۶۴۰۰۱۱۴۷ (۰۲۱)
   وب‌سایت: rahpub.com
   آرزومند آرامش و توفیق‌تان // جواد زارعی

 2. یزدان

  آقای زارعی

  سلام دوباره

  یک سوال بی ربط!

  من با سازمان سنجش مکاتبه ایمیلی داشتم برای همسرم که دانشجوی ارشد آزاد هستند،که آیا ایشون میتوانند در آزمون ارشد سراسری امسال شرکت کندد یا خیر؟

  پاسخی که دادند این بود که دانشجوی ارشد هر دانشگاهی امکان شکت در آزمون راندارد مگر اینکه انصراف دهد!

  اما نمیدونم چرا به ج.ابش شک دارم!

  از کجا مطمئن بشم؟

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. به ضرس قاطع عرض می‌کنم که نام‌نویسی دانشجویان دانشگاه آزاد در آزمون ارشد بلامانع است. هر تبعه ایرانی حق دارد یک‌بار و فقط یک بار از امکانات تحصیل رایگان در هر مقطع تحصیلی بهره‌مند شود. دانشگاه آزاد سیستم مستقلی است که مبتنی بر شهریه‌های دانشجویان تعریف شده است و ربطی به دانشگاه‌های دولتی ندارد.
   دو. دفترچه را دوباره نگاه کردم و منعی در این‌باره نیافتم. مگر اینکه ایشان یک‌بار شرکت کرده و پدیرفته شده، و نام‌نویسی نکرده باشند. یکی دو سال نمی‌توانند شرکت کنند و بعد از این مدت منعی برای نام‌نویسی دوباره ندارند.
   سه. با توجه به اطلاعاتی که در اینجا درج کرده‌اید مشکلی برای نام‌نویسی نیست،‌مگر اینکه موارد دیگری هم هست که ذکر نکرده‌اید.
   آرزوی توفیق // جواد زارعی

 3. یزدان

  سلام آقای زارعی

  سپاس برای توضیحاتتون و وقت و اهمیتی که قائل شدید.
  توضیحتون کامل و منطقی و عقلانی است.
  من برای خودم که پیام نور بودم هم از سنجش سوال کردمو چون گفت نمیشه دیگه پیام نور رو ثبت نام نکردم.
  انشالله ببینم امسال نتیجه چی میشه.
  باز هم ممنون

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   دیتابیس‌های سازمان سنجش طی چند سال اخیر یکپارچه شده است. اگر در دهه هشتاد دو بار کنکور شرکت می‌کردید،‌ نمی‌فهمیدند!
   آسوده بخوانید که ما بیداریم // جواد زارعی

 4. یزدان

  سلام دوباره
  برای کتاب هم ممنون
  من شنبه انشالله تهران هستم،لطف میکنید بفرمایید کجا میتونم ۳ کتاب رو تهیه کنم،چون سفرم کلا ۱۲ ساعت طول میکشه که بتونم در فرصت محدود کتاب ها خریداری کنم.
  سپاس

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام خواهرم؛
   یک. کتاب سمت رو از نمایشگاه مرکزی سمت تهیه کنید. تهران، خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، شماره ۱۰۷، تلفن: ۶۶۴۱۷۸۵۷
   دو. کتاب دکتر افجه‌ای رو از خیابان انقلاب، بین خیابان جاویدمهر و ۱۲ فروردین تهیه کردم. حوالی انتشارات امیرکبیر!
   سه. باقی کتاب‌ها را از انشتارات امیرکبیر تهیه کردم.
   چهار. کتاب راهنمای مدیریت اسلامی را از کتاب‌فروشی‌های دانشگاه پیام‌نور در خیابان جاویدمهر تهیه کردم.
   مشکل > ایمیل > راهنمایی // جواد زارعی

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. حق با شماست. قرارم را فراموش نکرده‌ام و در اولین فرصت داستان را پیگیری می‌کنم.
   دو. موضوع محدود به «مدیریت اسلامی» نبود که، زمین بازی ارشد مدیریت تغییر کرده بود. امروز تحلیل مختصر مفیدی در سه بخش تقدیم‌تان می‌کنم.
   مرد است و قولش // جواد زارعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *