روزنوشت ارشد ۹۴۸۹ روز تا کنکور ارشد ۹۴

۸۹ روز تا کنکور ارشد ۹۴

مقدمه‌ای درباره چگونگی مطالعه درس زبان عمومی

۸۹ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴ و در تدارک تهیه راهنمایی برای چگونگی مطالعه درس زبان عمومی هستم. مشکل چندانی با چگونه مطالعه بخش گرامر ندارم، اما بخش سخت کار، صحبت درباره یادسپاری کاربردی واژه‌های متعدد در این فرصت محدود است. به طور معمول توصیه می‌شود که اگر زبان‌تان متوسط رو به پایین است، یادسپاری واژگان را بی‌خیال شوید؛ اما مغز آدمی قابلیت‌های بی‌بدیلی دارد و ۸۹ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و حیف است که مغز را محکوم به نفهمی کنیم. روش‌ها و تکنیک‌های متعدد و متنوعی علی‌الخصوص برای یادسپاری واژگان زبان انگلیسی معرفی شده است که بیشترشان بر یادسپاری واژه مبتنی بر تکرار و تکنیک جناب لایتنر صحبت کرده‌اند که در زمان‌های کوتاه و برای مخاطب کم‌آشنا به مقوله زبان انگلیسی کاربرد چندان ندارد. حتی همین تکنیک جناب مالکی (G5) هم مبتنی بر منحنی فراموشی و تکنیک تکرار است و اگر این‌قدر معروف شده، به علت بازاریابی «ویروسی» و «دهان به دهان» است، و علیرغم خوبی‌های بسیار و کمکی که به بنی‌بشر برای تسریع در یادگیری و یادسپاری می‌کند شایسته تقدیر است، اما از منظری کلی، آن‌هم آش دهان‌سوزی نیست!

راستش حیران بودم و پیش خود فکر می‌کردم که اگر دوباره درباره کتاب ۵۰۴ صحبت کنم، بخشی از مخاطب ارشدباز نعره سر می‌دهند و جامه می‌درند و پابرهنه، سر به بیابان می‌گذارند و چهل شب و چهل روز لب از سخن گفتن فرو می‌بندند و ترک طعام می‌کنند و تمام اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی‌شان را حذف می‌کند و حتی گفته شده است که قصد داعش دارند و همین‌طور الی آخر!

پس راه چاره‌ای باید پیدا می‌کردم که جماعت درس‌خوان را آشفته نکند. راستش، مدت‌هاست که درباره مکتب‌های یادگیری و روش‌های یادسپاری مطالعه می‌کنم. جالب این است که پس از مطالعه بسیار، به خانه اول بازگشتم و با تکنیک‌هایی مواجه شدم که سال‌هاست مسلمان‌ها، مسیحی‌ها و یهودی‌ها در حوزه‌های علمیه‌شان برای یادسپاری حجم قابل توجهی از متن‌های دینی استفاده می‌کنند که البته کارایی‌شان به اثبات رسیده است. دانشمندان علوم رفتاری و متخصصان مقوله یادگیری هم درباره این تکنیک بسیار تحقیق کرده‌اند و آخرین‌شان،‌ تونی بوزان است که برخی از این تکنیک‌ها را مستند کرده و در قالب مدلی تجاری عرضه کرده است. اگر عمری باقی بود، فردا درباره یکی از شیوه‌های اصیل و فوق‌العاده برای یادسپاری کاربردی واژه‌های زبان انگلیسی صحبت می‌کنم.

9 نفر درباره «۸۹ روز تا کنکور ارشد ۹۴» صحبت کرده‌اند

 1. علي

  سلام بر جناب زارعی عزیز
  داشتم مصاحبه ی رتبه شش بازرگانی رو میدیدم، طرف گفت نباید انتظار داشته باشین بعد شش ماه یا حتی هفت ماه نتیجه بگیرین.
  بی ربط بود، نه؟
  خودکار مشکی استدلر را دوست دارم.

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. رتبه شش کدام سال؟ آدرس دهید ما هم بخوانیم و مشعوف شویم!
   دو. سی چهل متر آن‌ طرف‌تر از بی‌ربط!
   خودکارهای Canco گزینه بهتری هستند برای دوست داشتن // جواد زارعی

    1. جواد زارعی نویسنده

     سلام برادر؛
     یک. برداشت من این است که، بنده خدا منظورش این نبود که حتی اگر هفت ماه هم درس بخوانید نتیجه نمی‌گیرید؛ بلکه می‌خواست مخاطبانش را متوجه این نکته کند که باید صبور باشند، و سطح روحیه‌شان را بالا نگه دارند و صرفا بر درس‌خوانی تمرکز کنند که بی‌شک حرف بدی نیست!
     دو. البته بنده خدا همان ابتدا شگفت‌زده است که رتبه‌اش تک‌رقمی شده که باز هم چیز بدی نیست. حداقل حس‌اش را به صراحت گفته است و مانند برخی دوستان لاپوشانی نکرده است!
     ارادتمند // جواد زارعی

 2. علي

  سلام مجدد
  زین پس هر روز چند سوال تپل تئوری(یا سایر دروس) میذارم اینجا
  ۱- موضوع اصلی مدیریت در محیط های کاری، توجه و علاقه توام به … و … میباشد.
  الف) بهره وری و کارایی
  ب) عملکرد و کارایی
  جیم) بهره وری و اثربخشی
  دال) عملکرد و رضایت خاطر
  ۲- هنگامی که نیاز اجتماعی مدیر زیاد باشد، حیطه نظارت … میشود.
  الف) کوچکتر
  ب) بلندتر
  جیم)وسیع تر
  دال)محدودتر
  سوالات تپل را دوست دارم.

  1. یزدان

   ۱-دال
   ۲-جیم

   البته برای سوال ۱ تقلب کردم! اما چون الان در مرحلیه یادگیری هستیم اشکال نداره.باعث شد یک فایل پی دی اف از قسمتی از کتاب مدرسان را دانلود کنم که به عنوان نکته شماره ۹ این مبحث را بیان کرده بود.
   لینک دانلود
   https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fshopping.modaresanesharif.ac.ir%2FFileDownload%2Findex%2Fc86f286f-5bc8-48c2-acb7-53692598f975&ei=iOdcVMnjBqTesASr_oCwAw&usg=AFQjCNEIPp2vpZwX33ia9GRExPu7jKB6dg&sig2=kJOpp6M6kLYN_cGrNSh7nA

   ممنون از شما
   تئوری را دوست دارم/ یزدان

  1. جواد زارعی نویسنده

   سلام برادر؛
   یک. پاسخ «ج» برای تست یک شبهه‌دار نیست؟ یعنی آیا اثربخشی،‌ در بطن بهره‌وری تعریف نمی‌شود؟
   دو. «برادر علی» اگر تست منتشر می‌کنید،‌ منبع، مرجع و پاسخ درست‌شان را نیز مطرح کنید.
   بیایید تئوری را ۸۰ بزنیم // جواد زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *