بایگانی دسته: بلاگ ۹۶

مختصری درباره مسیر آتی ارشدباز برای کنکور ارشد ۹۷

و اینگونه خواهد شد

۲۱ تیر ۱۳۹۶

سلام؛

چهار پنج ماهی می‌شود که مطلب مستقلی در ارشدباز منتشر نکرده‌ام و تمام‌وقت مشغول پاسخ‌گویی به پرسش‌های دوستان بودم. بهتر اگر بگویم، در فرایند کنکور ارشد ۹۶ بیشتر شما می‌پرسیدید و من می‌خواندم و به قدر توانم پاسخی حواله‌تان می‌کردم یا، به جایی دیگر حواله‌تان می‌دادم. اما از ابتدای مرداد ۹۶، شرایط تغییر خواهد کرد و بیشتر می‌نویسم و کمتر پاسخ می‌دهم. در این چهار پنج سالی که ارشدباز را اداره می‌کنم به‌طور تلویحی درباره جنبه‌های گوناگون کنکور نوشته‌ام و اگر دوستان حوصله کنند و بیشتر مطالب را بخوانند، گمان نمی‌کنم پاسخ پرسش‌های اصلی یک داوطلب کنکور را دریافت نکند. البته، پرسش‌هایی هم هستند که بر سرنوشت دوستان اثرگذارند و تاکنون مطرح نشده‌اند. و اما بعد…

ادامه نوشته

دید پیدا کردن درباره درس‌ها، مقدم بر خواندن‌شان است!

دیدن چیزی که می‌بینید!

۲۹ اسفند ۱۳۹۵

آخرِ سال که می‌شود، نمی‌دانم چرا هوس می‌کنم درباره موضوعی تکراری صحبت کنم. نوشته امروز، بی‌شک برای داوطلبان کنکور ارشد مدیریت ۹۶ نیست و خواندنش را هم به این دوستان توصیه نمی‌کنم. برای داوطلبان کنکور دکتری ۹۶ و داوطلبان کنکور ارشد ۹۷ می‌نویسم که عزم‌شان را برای کسب توفیق جزم کرده، یا خواهند کرد. پیش‌تر، با بهانه یا بی‌بهانه گفته‌ام که مشکل بیشتر داوطلبان کنکور را نه درهدف‌گذاری، و حتی در انتخاب منابع نمی‌دانم. مشکل اصلی بیشتر داوطلبان کنکور ارشد و دکتری را در روش درس‌خوانی می‌دانم و همین است که در ارشدباز، بیشتر بر این موضوع تأکید و تمرکز دارم. درس‌خوانی، فعالیتی است که مسئولیت انجامش تماماً با خودتان است و فرد دیگری نمی‌تواند جای شما بخواند و یاد بگیرید و عصاره‌اش را در مغزتان وارد کند. درس‌خوانی، نیازمند صرف وقت، صبر هوشمندانه و همت خالص است. و اما بعد …

ادامه نوشته

مختصری درباره گرایش نامعمول داوطلبان کنکور ارشد مدیریت به گرایش بازرگانی

رشته مدیریت، فقط بازرگانی نیست!

۷ آبان ۱۳۹۵

سال‌ها پیش، هنگامی‌که به فراخور شرایط از فضای علم فیزیک دور می‌شدم؛ شاید به علت مهارت برنامه‌نویسی، یا علاقه به مقوله تکنولوژی بود که گرفتار حوزه فناوری اطلاعات شدم؛ و سال‌ها ار نوشتن درباره فناوری اطلاعات و حوزه‌های مرتبط با تکنولوژی ارتزاق کردم. بعدتر که جدی‌تر به مقوله مدیریت علاقمند شدم، مباحث مطرح‌شده در گرایش مدیریت فناوری اطلاعات را بیشتر می‌پسندیدم. اما چهار پنج سال پیش که درگیر فضای کنکور ارشد مدیریت شدم؛ گرایش بازرگانی و علی‌الخصوص مباحث بازاریابی را بسیار جذاب یافتم؛ و همین شد که اندکی از فضای فناوی اطلاعات فاصله گرفتم و به بازرگانی متمایل شدم.

ادامه نوشته

تغییر در ساختار دوره مهارت‌های پایه یادگیری

۲۷ مهر ۱۳۹۵

دوره اول مهارت‌های پایه یادگیری، سه‌شنبه هفته آینده تمام می‌شود. دوره اول برای سه جلسه سه ساعته، و در مجموع برای ۹ ساعت طراحی شده بود. توجه جدی به بازخور از مخاطبان، تأمل در نظرات دیگران، و اتخاذ تصمیم‌های سریع و صریح و صحیح را از سال‌های روزنامه‌نگاری و مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری به ارث برده‌ام. دوره اول مهارت‌های پایه یادگیری را که در مؤسسه پارسه برگزار می‌کردم، نکته‌های بسیار مهمی دست‌گیرم شد و با هماهنگی مدیریت آموزش مؤسسه پارسه، تصمیم گرفتم تا ساختار دوره‌ها را تغییر دهم. همین ساختار را در دوره اول اعمال کردم که امیدوارم موجبات خوشنودی دانشجویان را فراهم کرده باشد!

ادامه نوشته

چند نکته درباره چند موضوع متفاوت!

۱۴ مهر ۱۳۹۵

دوستان، درباره انتشار کتاب‌های پارسه، بسیار پرسیده‌اند. برخی از مرز پرسش فراتر رفته‌اند، و بود و نبود کتاب در بازار را از بنده مطالبه کرده‌اند که صبورانه پاسخ داده‌ام که متولی توزیع کتاب‌ها نیستم و صرفا قصد داشته و دارم در این‌باره برای کاهش سطح دلواپسی ذهن‌تان، اطلاع‌رسانی کرده باشم. موارد دیگری هم در این چند ماه اخیر رخ داد که وادار به تحریر این نوشته شدم!

ادامه نوشته

مختصری درباره فضای کنکور ارشد مدیریت ۹۶ و وضعیت درس‌ها

مجموعه مطالب آماده‌سازی برای ارشد مدیریت

۲۷ تیر ۱۳۹۵

پیش‌تر قول داده بودم که درباره وضعیت کنکور ارشد و چگونگی مهیاشدن برای کسب توفیق بنویسم. در حال تحریر مجموعه مطالبی با عنوان کُلی «آماده‌سازی برای ارشد مدیریت ۹۶» هستم. در بخش اول این مجموعه، مفصل درباره درس‌ها و منابع کنکور ارشد مدیریت ۹۵ و مقدمات آماده‌سازی نوشته‌ام. در بخش‌های بعدی، به طور مستقل درباره هر درس صحبت خواهم کرد.

تحلیـل کُلی کنکور ارشد مدیریت
تئـوری‌هـای مدیـریت
اقتصـاد خُـرد و کلان
ریـاضی و آمـار
بـازاریـابی

مدیـریت اسلامـی
زبـان انگلیسـی
پژوهـش عملیـاتی

توفیق‌تان را خواستارم  //  جواد زارعی

مجموعه نوشتارهای تحلیلی، و پیشنهادهایی درباره درس‌های ارشد مدیریت!

کدام‌یک از درس‌های ارشد مدیریت را بخوانیم؟

۱۶ تیر ۱۳۹۵

ایمیلم را که باز می‌کنم، گاهی با پرسش‌هایی درباره درس‌های ارشد مدیریت مواجه می‌شوم که پاسخ‌شان را پیش‌تر، همین‌جا منتشر کرده‌ام؛ اما برخی دوستان که حال و حوصله جستجو در محتوای وب‌سایت را ندارند، یا از شرایط فرستادن ایمیل مطلع نیستند، ایمیل‌شان را باز می‌کنند و پرسشی حواله‌ام می‌کنند. با شرمندگی، پاسخ‌شان را می‌دهم که زحمت بکشید و این پرسش را در وب‌سایت مطرح کنید؛ شاید پاسخی که منتشر می‌کنم، پاسخ پرسشِ نپرسیده دوستان دیگر هم باشد. البته، برخی ایمیل‌ها را هم با بی‌رحمی راهی زباله‌دان می‌کنم. همین چند روز پیش، خواهری پرسیده بود که بیشتر رتبه‌های برتر، کتاب مناجاتی را برای درس بازاریابی معرفی کرده‌اند؛ چرا پیشنهاد شما با پیشنهادشان متفاوت است؟ در پاسخ، به ارشدباز ارجاع‌شان دادم که پیش‌تر پاسخ داده‌ام. دوست دیگری، پرسش که چه عرض کنم، شرح حال گفته است که با ریاضیات و پژوهش عملیاتی مشکل دارم، و از مدیریت اسلامی متنفرم، و تئوری و اقتصاد را هم آن‌گونه که دوست دارم نمی‌فهمم، و زبانم عالی است. فقط به دانشگاه تهران فکر می‌کنم و فلانی [مشاور معروف!] تضمین داده که اگر زبان و بازاریابی را حوالی ۱۰۰ بزنم، قبولی‌ام حتمی است. به نظرتان، بازاریابی را با مناجاتی می‌توانم ۱۰۰ بزنم؟ راستش، ذهنم همین‌طور لنگ در هوا مانده بود که چه باید بگویم؛ پس هیچ نگفتم. یش‌تر هم گفته‌ام که فقط پرسش‌هایی را پاسخ خواهم گفت که به خودم و خودتان و مخاطبان ارشدباز کمک کند و بس!

ادامه نوشته

قصد دارم فرصتی محدود را صرف بازنگری در مطالب کنم!

سه هفته استراحت می‌کنیم!

۶ تیر ۱۳۹۵

فرصت انتخاب رشته تمام شد و آن‌ها که فهرست‌شان را تحویل سنجش داده‌اند، ناگزیرند دو ماه و دو هفته را صبر پیشه کنند تا نتیجه انتخاب‌‌شان به طور رسمی اعلام شود. دعا می‌کنم که به خواسته‌شان برسند. اما پایان کار آن‌ها در شهریور امسال، آغاز کار دسته‌ای دیگر است که به کنکور ارشد مدیریت سال ۹۶ چشم دوخته‌اند. نمی‌دانم از کدام دسته‌اید؛ رفتنی هستید، یا به سال آینده و کنکور ارشد مدیریت ۹۶ فکر می‌کنید. اگر که رفتنی هستید، برای‌تان آرزوی توفیق می‌کنم؛ و اگر ماندنی هستید، از فردا تا ابتدای مردادماه کمتر در خدمت‌تان خواهم بود. از این رو، اگر نظری درج کردید یا ایمیلی فرستادید، بدانید که با تأخیر پاسخ‌تان را خواهم داد. این‌ها را گفتم که از دیرکرد در پاسخ‌گویی دل‌گیر نشوید.

چند برنامه اساسی برای سال آتی در ذهن دارم که همین هفته ارزیابی‌شان خواهم کرد و هفته اول مرداد که بازخواهم گشت، درباره‌شان صحبت خواهم کرد. راستش به این فکر می‌کنم که آیا می‌توانم رشته مدیریت اجرایی را به مانند مدیریت، پوشش دهم یا باید تا سال بعد صبر پیشه کنم. به این فکر می‌کنم که باید برخی مطالب مندرج در ارشدباز را بازنشسته کنم، و برخی دیگر را با دسته‌بندی بهتری منتشر کنم. همچنین، به طور جدی به دوره‌های درس‌خوانی خواهم پرداخت. همچنین، درباره رویکرد تازه ارشدباز صحبت خواهم کرد.

امکان درج نظرها مهیاست و در حد توانم، خوانده و منتشرشان می‌کنم، اما پاسخ‌شان نمی‌دهم تا هفته اول مرداد!

شما را تا هفته اول مرداد به خدا می‌سپارم که ناظر و حافظ‌تان است.

دریافت نسخه انگلیسی کتاب مبانی مدیریت بازاریابی لنکستر و مسینگ‌هام

کتاب بازاریابی مسینگ‌هام

۱۰ خرداد ۱۳۹۵

درباره کتاب بازاریابی مسینگ‌هام و داستان لو رفتن یا لو دادن برخی تست‌ها و نقش آقای پرچ در این ماجرا نمی‌خواهم بیشتر صحبت کنم که دردی از داوطلبان دوا نمی‌کند؛ اما همچنان اصرار دارم آقای پرچ یا مدرسان رانت‌داری که از تست‌ها خبر داشتند و البته استادی که خبردارشان کرده است، جرأت داشته باشند و مسئولیت خبطی که مرتکب شده‌اند را مرد و مردانه بپذیرند!

ادامه نوشته

همین امروز همت کردم و در کنکور ارشد مدیریت ۹۵ ثبت‌نام کردم!

و آنگاه کنکور ارشد مدیریت ۹۵

۲۱ آذر ۱۳۹۴

پیش‌تر قرار بود هفته‌ای یک موسیقی پیشنهادی تقدیم‌تان کنم که می‌دانم کاهلی کردم. اما راستش، چند موسیقی ناب را هم برای انتشار انتخاب کردم. آلبوم عجیب و غریب «آخرین وسوسه مسیح» را چند مرتبه‌ای گوش فرا دادم و چند قطعه را هم انتخاب کردم. حتی آلبوم منتخب فلوت عربی را هم بالا و پایین کردم و قطعه سحرانگیز حُمص از محمد نعیم را انتخاب کردم؛ اما هیچ‌کدام‌شان را به یک علت خاص منتشر نکردم. آن‌قدر موسیقی‌های جذاب خلق شده‌اند و مبحث موسیقی آن‌قدر جذاب است که کم‌کم به دام تبدیل می‌شود؛ که گاه از خاطر می‌برم که باب موسیقی پیشنهادی را با این ایده باز کردم که نیوشیدن موسیقی قبل از آغاز درس‌خوانی به ارتقای کیفیت درک مطالب کمک می‌کند و البته، موسیقی نباید باکلام، هیجانی، غمگین و عاشقانه باشد.

ادامه نوشته