بایگانی دسته: روزنوشت ارشد ۹۴

خنک آن قماربازی که بباخت هر چه بود؛ بنماد هیچش الا هوس قمار دیگر!

مطالب تا کنکور ارشد ۹۴ هم تمام شد!

۱۷ بهمن ۱۳۹۳

بالاخره پرونده کنکورهای ارشد مدیریت و مدیریت اجرایی ۹۴ هم بسته شد و این مطلب، آخرین روزنوشت ۹۴ است که در دسته تا کنکور ارشد ۹۴ منتشر شده است و مطالب تازه را تا پایان سال ۹۳ در دسته «یادداشت‌ها» منتشر خواهم کرد. امسال، اولین‌بار بود که کنکور مدیریت اجرایی را تجربه می‌کردم. راستش افت و خیزهای کنکور ارشد مدیریت قدری کلافه‌ام کرده است و مدتی است درباره ورود به حوزه مدیریت اجرایی هم فکر می‌کنم که به نظر می‌رسد ثبات بیشتر در قیاس با بازار ارشد مدیریت دارد. در ادامه درباره دو موضوع صحبت می‌کنم. گزارش مختصر از کنکور مدیریت اجرایی و …

ادامه‌ی خواندن

آمد بهار جان‌ها، از خو‌ش‌کمر برقصا!

صفر روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۵ بهمن ۱۳۹۳

تا کنکور ارشد ۹۴ هر چه فرصت بود، تمام شد. برف هم که نبارید، کاش می‌بارید و فرصتی دست می داد تا بیشتر و بهتر برای مواجهه با شرایط عدم اطمینان حاکم بر کنکور ارشد مدیریت مهیا می‌شدیم. البته بین خودمان بماند که اگر هم می‌بارید و داستان کنکور ارشد را دو سه هفته‌ای معلق می‌کرد تفاوتی در کلیت داستان ایجاد نمی‌کرد. بگذریم!

خب کنکور چطور بود؟ با ۳۰ تست تئوری حال کردید؟ مدیریت اسلامی را چه کردید؟ ریاضی را بگو؛ ۲۰ تست برای ریاضی و آمار بهتر نیست؟ زبان کمی جان‌دار بود، نه؟

اگر اعتراض، تحلیل، خشم، شادی، پیش‌بینی، کف‌بینی، طالع‌بینی، پیشنهاد، انتقاد، لیچار مؤدبانه، سخن نغز، یا هر چیز دیگری که دوست دارید و اخلاقا می‌شود منتشر کرد، همین‌جا بگویید. شاید دوستان هم بخواهند چیزی بگویند و احساس و تجربه‌شان را تسهیم کنند. پس صحبت‌ها را ذیل همین نوشته درج کنید تا دوستان هم بخوانند و اگر دوست داشتند شرکت کنند. تحلیل‌های درست ودرمان بماند برای بعد!

اثر پروانه‌ای را از نزدیک تجربه کنید!

دو روز تا کنکور ارشد ۹۴

۱۳ بهمن ۱۳۹۳

تنها دو روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و خبری از برف و کولاک نیست و باید پذیرفت که آزمون ارشد همان صبح چهارشنبه برگزار خواهد شد. صحبت درباره دو نکته خالی از لطف نیست؛ یکی درباره کنترل سطح قند خون در حین برگزاری آزمون و دیگری درباره زمان ۱۵۰ دقیقه‌ای آزمون ارشد مدیریت و مقوله مدیریت زمان!

ادامه‌ی خواندن

چهار روز تا کنکور ارشد ۹۴

پیش‌بینی تست‌های درس آمار ارشد مدیریت ۹۴

۱۱ بهمن ۱۳۹۳

چهار روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و بالاخره مهندس طورانی زحمت کشیده و تست‌های درس آمار کنکور ارشد مدیریت ۹۴ را پیش‌بینی کردند. البته این پیش‌بینی، مبتنی بر تجربه انجام شده است و تضمین نمی‌کند عین همین‌ها در کنکور عرضه شود. تمرکز بر این تست‌ها و تمرین چندباره‌شان داوطلبان را برای مواجهه با تنوع تست‌ها آماده می‌کند. وضعیت درس آمار در کنکور امسال چندان مشخص نیست. سهم درس آمار ۲ در کنکور دکتری بیشتر شده است و شاید سنجش بخواهد سهم تست‌های آمار ۲ را برای کنکور ارشد بیشتر کند. شاید هم ترکیب تست‌ها مانند سال‌های گذشته باشد. علی‌ای‌حال اگر همین تست‌ها را بخوانید و بر تمام‌شان مسلط شوید گمان می‌کنم بتوانید سه‌چهارم تست‌های آمار آزمون ارشد را شکار کنید؛ البته اگر ترکیب تست‌ها همین‌طور باقی بماند!

ادامه‌ی خواندن

شش روز تا کنکور ارشد ۹۴

پیش‌بینی تست‌های درس آمار کنکور ارشد مدیریت ۹۳

۹ بهمن ۱۳۹۳

شش روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است. پیش‌تر فکر می‌کردم قاطبه دوستان به قدر کفایت وب‌گردی کرده‌اند و منابع درست و درمان را دیده‌اند و در حال انهدام‌شان هستند. علی‌الظاهر وضعیت این‌گونه نبوده و در روزهای گذشته بسیار دیده‌ام که دوستان از منابع فوق‌العاده‌ای که در وب‌سایت‌های گوناگون توزیع شده‌اند بی‌خبرند. درباره خلاصه‌های تئوری و سیستم و البته حل تشریحی تست‌های تئوری و بازاریابی و اقتصاد سال‌های ۹۰ تا ۹۳ نوشتم که به رایگان در وب‌سایت DLM منتشر شده است. درباره جزوه خلاصه کتاب مدیریت اسلامی دکتر علی‌آقا پیروز اطلاع‌رسانی کردم که دکتر علی احسانی تهیه کرده و به رایگان منتشر کرده است. درباره برخی جزوه‌های جناب پرچ صحیت کردم که در قعر وب‌سایت‌شان خاک می‌خورد و کمتر داوطلبی از وجودشان مطلع است. درباره مهندس طورانی صحبت کردم که هر ساله تست‌های آزمون را پیش‌بینی می‌کند و الی آخر…

ادامه‌ی خواندن

گر بخوانی درس‌ها با جان و دل؛ هفت روزت می‌شود هفتاد روز!

یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴

۷ بهمن ۱۳۹۳

یک هفته تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و نمی‌دانم چرا چند روزی است یاد برف پارسال افتاده‌ام؛ حتی چند وقتی است یواشکی دعا می‌کنم هفته آینده از شب سه‌شنبه تا عصر سه‌شنبه، برف سنگینی ببارد، آن‌قدر سنگین که کنکور را نه یک هفته، که حداقل به دو یا سه هفته دیگر موکول کند تا فرصتی برای خواندن پیدا کنم. باور کنید عذاب وجدان هم دارم و می‌دانم که هر درجه افت دما، برخی را گرفتار می‌کند و جدی که می‌شوم، بارش این‌طوری را منصفانه نمی‌دانم؛ پس غلظت دعا را بیشتر می‌کنم که خداوندا نبارد و اگر هم می‌بارد، طوری نبارد که مشقتی درست کند!

ادامه‌ی خواندن

خوب بخوابید و ترکیبی تست‌زنی کنید!

دو هفته تا کنکور ارشد ۹۴

۱ بهمن ۱۳۹۳

دو هفته ناقابل معادل ۱۴ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و دو پیشنهاد متضاد، بسته به وضعیت درس‌خوانی‌تان، دارم که دالان رتبه‌تان را مشخص می‌کند. پیش‌تر گفته بودم که درس‌خوانی درست و درمان، شرط لازم برای کسب موفقیت و کسب رتبه مورد انتظار در کنکور ارشد است؛ اما شرط کافی نیست و گمان نمی‌کنم درس‌خوانی برای کسب رتبه کفایت کند. پس، شرط کافی چیست؟

ادامه‌ی خواندن

نکاتی درباره درس‌های مدیریت اسلامی، تئوری مدیریت و آمار

۱۸ روز مانده تا کنکور ارشد ۹۴

۲۷ دی ۱۳۹۳

تنها ۱۸ روز تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است. پیش‌تر، بیش‌تر بزرگان، داوطلبان ارشد را از مطالعه درس‌های جدید بر حذر می‌داشتند که هنوز هم توصیه می‌کنند. این توصیه در حالت کلی، درست است؛ اما این‌گونه توصیه‌ها در حالت خاص برای داوطلبانی که تازه وارد فضای درس‌خوانی شده‌اند و در این فرصت محدود می‌خواهند رتبه‌‌ای سه‌رقمی را در آغوش بگیرند کارگشا نیست. داوطلبانی که پیش‌تر درس‌ها را مطالعه کرده‌اند بیش‌تر باید بر مهارت فراخوانی اطلاعات از حافظه بلندمدت به حافظه کاری‌شان تمرکز کنند؛ اما داوطلبانی که پیش‌تر، هیچ نخوانده‌اند یا درست و درمان نخوانده‌اند، اطلاعاتی در حافظه بلندمدت‌شان ندارند که بخواهند فراخوانی کنند؛ پس در همین فرصت محدود، ناگزیر به مطالعه فشرده درس‌ها هستند و باید اطلاعات مختصر و مفیدی را در حافظه کاری‌شان وارد کنند. این را گفتم تا روحیه‌ای مختصر تقدیم تازه‌واردها کنم. اما درباره چند نکته مهم هم باید صحبت کنم.

ادامه‌ی خواندن

انتشار رسمی منابع درس مدیریت اسلامی

سه هفته تا کنکور ارشد ۹۴

۲۲ دی ۱۳۹۳

حوالی سه هفته تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و یادگیری درس‌های اصلی را با سوء‌استفاده از کلاس‌های نکته و تست آغاز کرده‌ام. جلسه اول تئوری مدیریت که تجربه فوق‌العاده‌ای بود و امیدوارم که دیگر درس‌ها هم همین‌طور عالی باشند. البته انتظارات آدم‌ها متفاوت است و شاید داوطلبی دیگر، بهره‌ای را که من از این کلاس بردم نبرده باشد. اتفاق مهمی که مدت‌ها از نظرم پنهان مانده بود، سرفصل درس‌های رشته مدیریت بود که بالاخره منتشر شد و تکلیف درس مدیریت اسلامی را هم مشخص کرد.

ادامه‌ی خواندن

تجربه کلاس‌های نکته و تستم آرزوست!

چهار هفته تا کنکور ارشد ۹۴

۱۹ دی ۱۳۹۳

کمی کمتر از چهار هفته تا کنکور ارشد ۹۴ فرصت باقی است و فرصت مغتنمی دست داده است تا هفته‌های هیجان‌انگیزی را که پارسال تجربه کرده بودم دوباره تجربه کنم. راستش روزی نیست که بیدار شوم و درباره صبح روز چهارشنبه آزمون ارشد تخیل نکنم؛ از بس که این‌گونه آزمون‌ها را صرف‌نظر از اینکه می‌توانم یا نمی‌توانم دوست دارم. این‌گونه دوست‌داشتن‌ها را منبع انرژی می‌دانم،‌ فقط نمی‌دانم که چرا این منبع انرژی تنها چهار هفته مانده تا کنکور سر باز می‌کند و انرژی‌پراکنی می‌کند. همین را هم غنیمت می‌شمارم و درس‌خوانی آدمیزادی را به سبک خودم آغاز می‌کنم!

ادامه‌ی خواندن