بایگانی دسته: روزنوشت ارشد ۹۵

چند کلمه درباره نکته‌هایی که بهتر است در هنگام انتخاب رشته مدنظرمان باشد!

انتخاب رشته کنکور ارشد مدیریت ۹۵

۲۶ خرداد ۱۳۹۵

بالاخره روز موعود سررسید و کارنامه کنکور ارشد مدیریت ۹۵ منتشر شد؛ و آخر همین هفته می‌توانید رشته‌های دل‌‌خواه و دل‌نخواه‌تان را انتخاب کنید و تا هفته دوم یا سوم شهریور، منتظر اعلام نتیجه نهایی بمانید. در این برهه، بد ندیدم ساده و صریح درباره چند نکته صحبت کنم. امیدوارم در تصمیم‌گیری کمک‌تان کند!

ادامه‌ی خواندن

درباره رانت اطلاعاتی برخی مدرسان کنکور درباره منبع درس بازاریابی!

مسینگ‌هام و آنهایی که می‌دانستند!

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

حوالی اسفندماه ۹۴ بود که یکی از اساتید بزرگوار خبرم کرد که بیشتر داوطلبان فلان مؤسسه، از  کتاب‌های کاتلر دست شسته‌اند و اصول بازاریابی لنکستر و مسینگ‌هام را مطالعه می‌کنند؛ چرا که مدرسان مؤسسه، تأکید کرده‌اند منبع درس بازاریابی تغییر کرده است و بیشتر تست‌های کنکور درس بازاریابی از کتاب مسینگ‌هام انتخاب خواهد شد. بین خودمان بماند که خبر را خیلی جدی نگرفتم و این‌گونه تحلیل کردیم که سازمان سنجش عاقل‌تر از این حرف‌هاست و اگر هم شایعه، درست باشد؛ حداکثر دو تا سه تست آدرس‌دار از مسینگ‌هام حواله داوطلبان خواهد شد!

ادامه‌ی خواندن

درباره یکی از روش‌هایی که کنکور ارشد مدیریت را به تُرکستان می‌برد!

جزوه‌ترین جزوه سال ۹۵

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

آنتون چِخوف، نمایش‌نامه‌نویس شهیر روسی، در پاسخ به این ایراد که چرا همسرش، اولگا را برای ایفای نقش اول بیشتر نمایش‌ها انتخاب می‌کند؛ گفت که من خط‌های نمایش‌نامه را می‌نویسم و اولگا، فاصله میان خط‌ها را می‌بیند و بازی می‌کند!

ادامه‌ی خواندن

هفت روز تا کنکور ارشد ۹۵

پیش‌بینی تست آمار ارشد مدیریت ۹۵

۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

پیش‌بینی با پیش‌گویی متفاوت است. پیش‌بینی، نتیجه فرایندی تحلیلی و تجربی است؛ حال آنکه پیش‌گویی از جایی دیگر نشأت گرفته است و با منطق ناقص بشر امروزی چندان قابل تبیین نیست. مهندس طورانی، سال‌هاست در حوزه کنکور ارشد تدریس می‌کند؛ و به طور ویژه در زمینه درس آمار و احتمال شهرت یافته‌ است. مهندس طورانی، مبتنی بر تحلیل شرایط و تجربه‌شان، تست‌های درس آمار را یک هفته مانده به موعد کنکور ارشد به داوطلبان کنکور پیشنهاد می‌کنند.

ادامه‌ی خواندن

برخی پرسش‌های متداول درباره دوره نکته و تست

بپرسید ما را، تا بگویم شما را

۱۳ فروردین ۱۳۹۵

همین چند روزی که اطلاعات کامل دوره نکته و تست مشترک اساتید منتخب پارسه و مؤسسه نگاره را منتشر کردم، به پرسش‌های متعددی پاسخ گفته‌ام. از این رو، بد ندیدم برخی پرسش‌ها و پاسخ‌ها را همین‌جا درج کنم؛ شاید برای شما هم مطرح شده باشد!

ادامه‌ی خواندن

آیا حضور در دوره‌های نکته و تست می‌تواند کمک‌مان کنند؟

درباره دوره‌های نکته و تست!

۸ فروردین ۱۳۹۵

کمتر از ۴۰ روز تا کنکور ارشد مدیریت ۹۵ فرصت باقی است. همین جمله برای اینکه متحول شویم، و جامه بدریم، و سر به بیابان بگذاریم، و باقی عمرمان را روزه بگیریم، و تارک دنیا شویم کفایت می‌کند.

هنگام درس‌خوانی اتفاق‌هایی در بطن مغزتان رخ می‌دهد که به گمانم بد نیست مختصری درباره‌شان صحبت کنیم؛ چرا که هنگام درس‌خوانی و علی‌الخصوص، هنگام آشنایی با مفهوم، مسأله یا راه‌حلی تازه که پیش‌تر نمی‌دانستید، فعالیت مغزتان به علت‌های گوناگون چند برابر می‌شود و چیزی به نام دوپامین در بطن مغزتان ترشح می‌شود تا سطح هوشیاری و تحریک‌پذیری‌تان را بیشتر کند. اگر همین دوپامین اضافی که هوشیارتان کرده است و میزان فعالیت و سطح کارایی‌تان را بالا برده است، از حد مطلوب فراتر شود؛ سطح استرس‌تان صعود و کارایی‌تان سقوط می‌کند؛ و اگر از حد استاندارد فروتر شود، باز هم کاراتی‌تان به فنا خواهد رفت. پس، بدانید و آگاه باشید که سطح دوپامین جاری در بطن مغز باید استاندارد باشد تا مغزتان در حین برگزاری کنکور قفل نکند و شرق و غرب‌تان را گُم نکنید؛ یا سطح استرس‌تان آن‌قدر زبانه نکشد که مداد در دست‌تان خشک نماند و نتوانید به تست‌های بدیهی پاسخ بدهید!

ادامه‌ی خواندن

مختصری در این‌باره که چرا داوطلبان ارشد باید در نوروز مانند اسب بخوانند!

برای کنکور ارشد مدیریت بخوانیم یا بخوابیم؟

۲۷ اسفند ۱۳۹۴

آدم باید دیوانه باشد که گشت‌وگذار در فروردین نازنین را بی‌خیال شود و تست‌های سال‌های قبل کنکور ارشد مدیریت را مرور کند. آدم باید دیوانه باشد که رؤیت فیلم‌های اُسکار امسال را به کلاس‌های نکته و تست و این یا آن استاد محترم بفروشد. آدم باید دیوانه باشد که فرصت مطالعه دوره سه‌جلدی ارباب حلقه‌ها، کتاب‌های سِت گودین، یا شعرخوانی زیر باران بهاری با یکی دو استکان چای داغ دیلما را رها کند و جزوه‌ها و نکته‌های کانال تلگرامی اساتید را دنبال کند. آدم باید دیوانه باشد که چُرت‌های نیم‌بند و خوابیدن‌های گاه و بی‌گاه بهاری را رها کند و به ترکیب درصدها و ضریب درس‌ها و دیگر کارهای احمقانه مربوط به کنکور ارشد مدیریت بپردازد!

این آدم یا آدم‌های دیوانه را باید تحویل کُره شمالی داد که با بمب‌های هیدوژنی، نیست و نابودشان کند؛ چرا که فرصت را غنمیت نشمرده‌، و در کنار جوی ننشسته‌، و گذر عمر را را ندیده‌، و با زندگی‌شان حال نکرده‌اند. آری باید چنین‌شان کرد!

ادامه‌ی خواندن

به بهانه برگزاری کنکور دکتری ۹۵

رابطه کنکور ارشد مدیریت و دکتری مدیریت

۲۱ اسفند ۱۳۹۴

همین دیروز بود که فرصت کردم دفترچه کنکور دکتری ۱۳۹۵ را دریافت؛ و تست‌ها را به طور تلویحی بالا و پایین کنم. پیش‌تر، از دوستان شنیده بودم که کنکور امسال را آسان برگزار کرده‌اند. این‌ور و آن‌ور، چند تحلیل نیم‌بند هم خوانده بودم؛ اما شنیدن کی بُود مانند دیدن. راستش آنچه برای بنده مهم است، کشف منطق رابطه کنکور ارشد مدیریت با کنکور دکتری مدیریت است؛‌ نه شباهت تست‌ها!

ادامه‌ی خواندن

مختصری درباره سری کتاب‌های ۲۰۰۰ تست نگاه دانش

کتاب‌های ۲۰۰۰ تست را بخوانیم یا نخوانیم؟

۷ اسفند ۱۳۹۴

نزدیکی‌های کنکور که می‌شود، بازار کتاب‌های تست، داغ می‌شود؛ و طبیعی است که بیش‌تر درباره‌شان پرسیده می‌شود. اگر از کتاب تست تئوری مدیریت جناب پرچ چشم‌پوشی کنیم؛ سری کتاب‌های ۲۰۰۰ تست انتشارات نگاه دانش، مهم‌ترین کتاب‌ها برای تست‌زنی هستند. راستش کیفیت کتاب‌های این مجموعه یکسان نیست و بالا و پایین دارد و برخی‌شان را باید خورد؛ برخی‌شان را باید خواند؛ برخی‌شان را باید دید؛ و بر برخی‌شان باید گریست!

ادامه‌ی خواندن

تازه‌تصمیم‌ها و خوب‌خوانده‌ها بخوانند!

یازده هفته تا کنکور ارشد مدیریت ۹۵

۱ اسفند ۱۳۹۴

یادش به خیر؛ پارسال را می‌گویم که از ۱۳۵ روز مانده به کنکور ارشد، روزی یک مطلب اصیل می‌نوشتم. امسال هم فکر کردم که نوشتن روزانه برای کنکور ارشد مدیریت ۹۵ را از ۸۲ روز مانده به موعد کنکور آغاز کنم که نشد. راستش، این ۸۲ روز مانده به کنکور ارشد مدیریت ۹۵ آمد و رفت و خبردار نشدم، تا اینکه در خلال پاسخ‌گویی سرپایی به برخی پرسش‌ها، شمارنده ارشدباز را دیدم که عدد ۷۶ روز را نشان می‌دهد. دلم گرفت که مشغله کاری چنانم کرده است که روزهای مانده به کنکور را فراموش کرده‌ام. علی‌ای‌حال، دیدم بد نیست چند کلمه با برخی دوستان صحبت کنم.

ادامه‌ی خواندن